romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA pořádá již čtvrté setkání romských studentů v ČR. Bude historicky nejpočetnější

29.8.2017 12:05
Setkání romských studentů v Brně (FOTO: Jan Mihaliček, Romea.cz)
Setkání romských studentů v Brně (FOTO: Jan Mihaliček, Romea.cz)

Od středy do neděle budou Krkonoše nedaleko Pece pod Sněžkou patřit padesáti romským studentům středních a vysokých škol ze všech koutů České republiky. Chystá se totiž již čtvrté setkání programu „Baruvas – rosteme“, který realizuje organizace ROMEA pod hlavičkou Romského stipendijního programu. Tematicky bude akce navazovat na předchozí květnové setkání, které bylo věnované sebeprezentaci a světu médií. Mezi lektory budou např. sociolog Ivan Gabal, redaktor České televize Richard Samko či policista Petr Torák oceněný Řádem britského impéria.

 

„Bude to největší setkání romských studentů, jaké se podle mě v České republice kdy uskutečnilo. Je to dobrá zpráva i pro českou společnost, že počet aktivních romských studentů, kteří na sobě pracují a cítí občanskou odpovědnost, neustále roste. Během této akce máme pro studenty připraveny zajímavé vzdělávací aktivity, které jsme připravili na základě přání samotných studentů. Program obsahuje i diskuze s osobnostmi, které budou studenty dále inspirovat a motivovat,“ říká k nadcházejícímu setkání koordinátora Romského stipendijního programu Yveta Kenety.

Úvodní workshop na téma společenské odpovědnosti si vzal na starost sociolog a zakladatel někdejšího Občanského fóra Ivan Gabal.

Na další dny si pak skupina lektorů z řad romských i neromských profesionálů, mezi nimiž je například redaktor ČT Richard Samko nebo novinář a administrátor blogů na iDNES.cz Patrik Banga, přichystala program věnovaný novým médiím, internetu a sociálním sítím. Studenti si tak osvojí znalosti a dovednosti z žurnalistické praxe a sami si budou moci připravit a vyzkoušet například „ostrý duel“ nebo stand-up před kamerou.

Koncept pravidelných setkávání romských studentů Baruvas, což v romštině znamená „rosteme“, podporuje vybrané účastníky ve vzdělávání, seberozvoji a prohlubování znalostí, zkušeností a kontaktů, které budou moci použít jak v profesním, tak soukromém životě.

Srpnové setkání v Krkonoších se koná za podpory MŠMT a nadací Velux Foundation, Albatros a Nestlé a laskavé pomoci dalších jednotlivých dárců a sponzorů.

Více informací o stipendijním programu na https://romskastipendia.cz/.

Přispět na stipendijní program a pomoci tak romským studentům splnit si své studijní a profesní sny můžete zde: https://romskastipendia.cz/darujte.

Přečteno: 2632x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Baruvas - Rosteme, Studenti, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo