romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA připravuje pro studenty středních a vysokých škol "Víkend romské hrdosti". Proběhne na konci prázdnin

22.8.2016 12:25
Slavnostní setkání romských vysokoškolských studentů, kteří se stali úspěšnými stipendisty Romského vzdělávacího fondu (REF). (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Slavnostní setkání romských vysokoškolských studentů, kteří se stali úspěšnými stipendisty Romského vzdělávacího fondu (REF). (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Organizace ROMEA pořádá na konci srpna "Víkend romské hrdosti", na kterém se setkají romští studenti středních a vyšších odborných škol s romskými vysokoškoláky. Vedle toho, že to pro mnohé bude poprvé, kdy takové setkání absolvují a seznámí se s dalšími romskými studenty, budou si účastníci akce moci vyslechnout zajímavé povídání o romské historii nebo identitě a také společně pod vedením romských a dalších odborníků vytvořit životaschopný projekt.

Mezi pozvanými studenty jsou především budoucí účastníci stipendijního programu Romského stipendijního programu pro studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA, a studenti vysokých škol. Možnost vzájemně se poznat a sdílet zkušenosti a nápady platí tedy nejen pro samotné studenty, bude to také možnost pro projektové pracovníky seznámit se blíže s lidmi, kteří obdrží či už získali stipendium na studium.

„Víkendové setkání je skvělá příležitost k navázání kontaktů mezi studenty. Někteří z nich po prázdninách nastupují do prvního ročníku střední školy, do nového kolektivu s novými učiteli a můžou se setkat s otázkami na jejich romství nebo dokonce s tím, že je ostatní kvůli jejich romství nebudou chtít přijmout. Mladí Romové by měli být schopní argumentovat a ukázat, že jsou hrdí na to, kdo jsou. Věříme, že k tomu právě taková setkávání přispějí,“ říká k chystané akci Jitka Votavová, projektová manažerka Romského stipendijního programu pro studenty SŠ a VOŠ.

Do budoucna by se tedy víkendové akce měly konat pravidelně v průběhu roku. Inspirací pro taková pravidelná setkávání byly akce sdružení Athinganoi, které sdružovalo na přelomu tisíciletí romské studenty.

Jednou ze zakladatelek Athinganoi, psycholožka Monika Mihaličková, povede během "Víkendu romské hrdosti" blok o identitě.

„Na setkání se budeme soustředit také na to, jak pomoci studentům překonat nepříjemné pocity a různé vnitřní bariéry, které brání mnoha Romům přihlásit se ke své národnosti. Jsou mnohdy pod tlakem negativního mediálního obrazu Romů, kterému většinová společnost tak silně věří. Naučíme je, jak si nebrat narážky a paušalizace o Romech osobně a soustředit se zejména na své vzdělání a na to, čeho budou chtít ve svém životě dosáhnout,“ prozrazuje část programu setkání Monika Mihaličková.

„Jsem moc ráda, že se daří pokračovat v tradici setkání romských studentů. Sama jsem se jich, když jsem byla studentka, účastnila a moc mi v té době pomohly. Poznala jsem další mladé Romy, kteří chtěli něco dokázat, a navázala přátelství, která často přetrvávají dodnes. Naučili jsme se například, jak tvořit projekty, které jsme pak společně realizovali,“ vzpomíná Yveta Kenety, koordinátorka projektu Stipendia pro romské vysokoškoláky a také někdejší aktivní členka Athinganoi.

Setkání budou zaměřená na podporu romské identity, sebepoznání, romskou historii, ale také na další oblasti užitečné pro profesní a osobní růst studentů. Setkání povedou romské osobnosti a profesionálové ve svých oborech. Na náplni jednotlivých setkání se mohou aktivně podílet i sami studenti.

redakce
Přečteno: 1257x
 

Kam dál:

Štítky:  

Akce, Vzdělávání, Studenti, StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo