romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PREMIÉRA: Miro Bartoš a Milan Kroka v pořadu BAŠAVEL. Navíc sestřih toho nejlepšího z letošních pořadů

28.12.2020 21:10

Poslední letošní romský hudební pořad BAŠAVEL nabídl unikátní hosty a sestřih toho nejlepšího z předchozích dílů.

PREMIÉRA POŘADU BAŠAVEL

  • úterý 29. 12. 2020
  • 20:00 hod

Dozvíte se například, jaká byla cesta z dětského domova do opery sólisty v Divadle J. K. Tyla v Plzni Miro Bartoše. "Útěk z domova mně a sestře změnil život. Kdybychom zůstali doma, neměli bychom vysokou školu a snovou práci," svěřil se ROMEA TV Miro Bartoš.

O tom, jak vnímá hudbu, promluví i oblíbený muzikant Milan Kroka. "Nebyl jsem vždy jen muzikant. Musel jsem makat i rukama. Když bylo nejhůř, šel jsem pracovat do továrny jako brusič. Muzika je můj život. Je to těžké řemeslo a když se nedělá s láskou a poctivě, je to poznat," říká zpěvák, skladatel a producent Milan Kroka.

V posledním letošním díle pořadu BAŠAVEL vystoupí dále také účastnice pěvecké soutěže The Voice Terezie Ondičová alias Tessie, mladý slovenský hudebník Richard Adam alias Vajdis, Karin Cinová, Robert Boldi, Ondrej Ferko & Ondra Gizman mladší či skupina Galiani Gypsy Jazz. Kromě zmíněných umělců patří velké poděkování také Ladislavu Cirokovi a jeho nahrávacímu studiu EL CIROX PRODUCTION za spolupráci na tvorbě několika dílů pořadu.

MIRO BARTOŠ

Mgr. et Bc Miro Bartoš, dipl. um., vystudoval klasický zpěv na konzervatoři v Plzni u profesorky L. Ročákové-Rybářové a dále zpěv, hudební výchovu a učitelství pro SŠ na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Ještě za studií reprezentoval univerzitu ve finále mezinárodní pěvecké soutěže v kanadském Montrealu. Vzdělával se i v oboru globální podnikání a management na Newton College v Praze a Brně. Od r. 2008 je sólistou s povinností sboru v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Svým nápaditým projevem uchvátil dětské diváky jako Papageno v kouzelném lese na motivy Kouzelné flétny W. A. Mozarta či ve hře Žvanivý slimejš Jiřího Prauera ad. Účinkuje v operetách a operách (např. kníže Yamadori – Madama Butterfly). Učí zpěv a hudební výchovu na ZŠ i ZUŠ a věnuje se také koncertní činnosti u nás i v zahraničí (USA, Francie, Německo, Slovinsko ad.). Své pěvecké umění nyní zdokonaluje pod vedením barytonisty Vladimíra Chmela (mj. sólisty Metropolitní opery v New Yorku).

MILAN KROKA

Jako jeden z nejzajímavějších a často vyhledávaných romských muzikantů současnosti se Milan Kroka do muziky zamiloval ve svých sedmi letech, kdy začal hrát na kytaru. Za svou dosavadní kariéru spolupracoval s dalšími významnými muzikanty, jak je Ida Kellarová, Věra Bílá a skupina Kale, Romano Rat, Bengas, Mezcla Orchestra, Kmeťoband, Ben Christovao a s mnoha dalšími. Od roku 2012 vystupuje s vlastním projektem pod názvem Milan Kroka - Live band.

sam, LC, brf, voj, th, vhl
Přečteno: 956x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, Romové, TradiceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo