romea - logo
21. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Albert
Loading
rozšířené vyhledávaní

ROMEA uspořádala osmé setkání romských studentů BARUVAS. Změnilo mi to život, úžasný zážitek, reagují studenti

5.3.2019 21:40
Skupina pětadvaceti romských studentů středních a vysokých škol strávila poslední únorový víkend 2019 v severočeském Rumburku na již osmém setkání „BARUVAS
Skupina pětadvaceti romských studentů středních a vysokých škol strávila poslední únorový víkend 2019 v severočeském Rumburku na již osmém setkání „BARUVAS" (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Skupina pětadvaceti romských studentů středních a vysokých škol strávila poslední únorový víkend na setkání „BARUVAS" (romský výraz pro rosteme), které v průběhu roku pořádá organizace ROMEA. Setkání se odehrálo v Rumburku v hotelu Sportlife centrum a bylo již osmé v pořadí. Za studenty přijela řada zajímavých osobností, byl mezi nimi například i módní návrhář Pavel Berky, choreograf Matěj Pardus a mnozí další.

 

Příjezd a vroucná objetí

Ve čtvrtek, kdy skupinka pětadvaceti studentů dorazila na místo, začalo seznamovací kolečko. Mezi známými tvářemi byli i úplní nováčci programu, kteří se sice ze začátku trochu ostýchali, ale po chvíli tréma opadla a plně se zapojili mezi ostatní studenty.

„Moc rád jezdím na setkání Baruvas. Potkávám se s lidmi, se kterými se navzájem motivujeme a poznávám nové přátele,“ řekl Nicolas Samuel Bílý, student ekonomie a managementu na střední škole v Ostravě.

Po náročné cestě a seznamovacím kolečku následovala debata studentů s organizátory setkání, při které byli studenti seznámeni s pravidly setkání.

Sociální sítě kolem nás

Páteční den byl věnován sociálním sítím, médiím a internetu obecně. Workshopy měl na starosti Matěj Pardus, tanečník, choreograf a odborník na sociální sítě. V dopolední části programu se mohli studenti dozvědět jakým způsobem fungují sociální sítě, média a další platformy na internetu. Zjistili jaká rizika na ně číhají a na co si dát pozor, když nahrávají fotografie a sdílí své příběhy se světem. Studenti se navíc naučili jakým způsobem používat sociální sítě k propagaci sebe sama, nebo svého produktu.

Ve druhé části workshopu měli studenti za úkol si ve skupinkách vytvořit profil na sociální síti, který poté prezentovali před ostatními. Porota poté vyhodnotila nejlepší projekt a ten odměnila věcnými dary. Vítězné skupince byla poté nabídnuta možnost spolupráce v rámci propagace organizace ROMEA na sociálních sítích.

Módní trendy na novou sezónu nebo to, jakým způsobem se obléct na různé příležitosti, mohli studenti probrat se skvělým módním návrhářem Pavlem Berkym, který je studentům velkou inspirací.

„Nečekal jsem, že na mě bude mít setkání BARUVAS takový dopad. Když jsem odjížděl, chtělo se mi brečet. Byl to úžasný zážitek,“ řekl Petr Drábek, student fotografie na Střední škole uměleckomanažerské v Brně.

Večení část programu byla zaměřena na tanec. Choreograf Matěj Pardus připravil pro studenty zajímavou lekci, která byla úžasným zpestřením a krásným zakončením velmi zajímavého dne.

Divadlo vážně i nevážně

Sobotní den patřil divadlu, které měla na starost Marcela Surmajová. Divadelní improvizaci se věnuje již dlouhou řadu let. Je předsedkyní neziskové organizace Poradna barevné soužití a vede divadelní kroužek, který praktikuje divadelní žánr Divadlo fórum. Marcela studentům nejdříve povídala o zkušenostech ze svého vlastního života, ukázala jim techniky, kterými se zabývá ve svém divadelním kroužku a zároveň ukázala, jakým způsobem se dají vtipně a zároveň velmi efektně ztvárnit některé palčivé problémy naší společnosti.

Sobotní odpoledne patřilo scénkám, které si studenti připravili. Ve scénkách se objevila témata jako rasismus, xenofobie, kyberšikana a další. Studenti vtipně ztvárnili tyto problémy, navrhli, jakým způsobem by mohly scénky skončit a jaké je správné řešení takových situací.

Večer se pak diskutovalo o tom, jaké toto setkání bylo pro studenty i pro organizátory. Studenti si mezi sebou sdělovali zážitky a spolu s organizátory se snažili debatovat o tom, jaké by mohlo být další setkání.

"Pro nás organizátory je zpětná vazba velmi důležitá, neboť zde padají návrhy, které můžou tématicky obohatit další setkání programu BARUVAS," uvedla koordinátorka stipendijního programu Jitka Votavová.

Součástí diskuse byla i hra, při které si mohli stipendisté i organizátoři poděkovat a říct si, jaké vzpomínky si s sebou odnesou.

„Tým organizace ROMEA mi ukázal, že i já si mohu splnit své sny bez ohledu na to odkud pocházím nebo kdo jsem. Poznala jsem, že jsem měla problém se otevřít a více komunikovat, ale díky těmto skvělým studentům a organizátorům na tom pracuji a daří se mi lépe odbourávat můj ostych. Na setkání BARUVAS jsem poznala skvělé lidi, které teď beru jako svou druhou rodinu,“ uvedla Natálie Kuchárová, která studuje zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze.

„BARUVAS mi změnilo život. Všechno jsem začala vnímat intenzivněji,“ uvedla Adéla Čičáková, studentka právní administrativy na Střední odborné škole pro administrativu Evropské unie.

Loučení...

Nedělní ráno bylo plné silných emocí. Přátelství, která vznikají na setkání BARUVAS jsou pro studenty velmi cenná. Loučení bylo plné vroucích objetí a slz.

„Nečekal jsem, že na mě bude mít setkání BARUVAS takový dopad. Když jsem odjížděl, chtělo se mi brečet. Byl to úžasný zážitek,“ řekl Petr Drábek, student fotografie na Střední škole uměleckomanažerské v Brně.

„BARUVAS mi změnilo život. Všechno jsem začala vnímat intenzivněji. Našla jsem zde druhou rodinu, druhý domov. Studenti a lektoři, kteří jsou součástí těchto setkání, jsou mi každodenní inspirací,“ uvedla Adéla Čičáková, studentka právní administrativy na Střední odborné škole pro administrativu Evropské unie.

„Patří to mezi moje největší zážitky v životě. Děkuji vám všem. Ukázalo mi to, že je mnoho Romů, kteří chtějí něco v životě dokázat. Poznal jsem skvělé lidi, kteří se stali součástí mého života,“ dodal Štefan Feri, který studuje obor zdravotnický asistent na Střední zdravotnické škole v Brně.

Důvěra ve vlastní schopnosti

Romský stipendijní program, v rámci kterého se BARUVAS pravidelně koná, není jen o jednorázové finanční pomoci studentům, kteří bojují se sociálním vyloučením. Klíčovou myšlenkou celého projektu je zmocňování mladých lidí, podpora jejich společenské, politické a ekonomické síly jakožto jednotlivců i jako budoucích představitelů romských komunit. Setkávání posiluje důvěru studentů ve vlastní schopnosti a motivuje je, aby se zapojili do rozhodovacích procesů, které mohou pozitivně ovlivnit život celé společnosti.

FOTOGALERIE

p>

Přečteno: 1402x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

ROMEA, Studenti, Baruvas - Rosteme, Vzdělávání



HLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo