romea - logo
22. ledna 2021 (pátek)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ROMEA uspořádala setkání romských studentů BARUVAS online! Zaměřilo se na romskou historii a rizika manipulací v médiích i na politické scéně

15.12.2020 9:53
Během víkendu 12 a 13. prosince 2020 se uskutečnilo první BARUVAS ONLINE! (FOTO: ROMEA)
Během víkendu 12 a 13. prosince 2020 se uskutečnilo první BARUVAS ONLINE! (FOTO: ROMEA)

Během víkendu 12 a 13. prosince se uskutečnilo první BARUVAS ONLINE! Kvůli stále problematické situaci způsobené koronavirovou pandemií a vládním opatřením se ROMEA se studenty, kteří jsou součástí letošního stipendijního programu organizace, nemohla potkat osobně. Proto se organizační tým stipendijního programu rozhodl zrealizovat setkání alespoň online.

"Prosincové setkání bylo určené romským středoškolákům, kteří se letos stali stipendisty programu poprvé a nebo loňským stipendistům, kteří na "offline" BARUVAS ještě nebyli. A i když reálné osobní setkání nic nenahradí, podle zpětných vazeb od účastníků přinesla tato akce hodně podnětných informací a povzbuzení do dalšího studia," uvedla k setkání projektová manažerka stipendijního programu Jitka Votavová.

Sobotní workshop zaměřený na válečné a poválečné období života Romů a Sintů v ČR vedla romistka z Pražského fóra pro romské dějiny Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Renata Berkyová. Na etnoemancipační hnutí Romů v období totality se poté zaměřil romista a student Central European University Michal Mižigár.

V neděli se studenti pod vedeném ředitele organizace ROMEA Zdeňka Ryšavého věnovali rizikům manipulací a dezinformací v médiích a na sociálních sítích a také na politické scéně, a spolu s novinářkou Jarmilou Balážovou absolvovali workshop zaměřený na to, jak současní politici zneužívají "romská témata" a jak je možné se tomu bránit.

Poslední velké setkání romských studentů BARUVAS z celé ČR se uskutečnilo v srpnu 2020 a bylo již jedenácté v řadě.

Romský stipendijní program podporuje Nadace Velux, Nadace Albatros, Bader Philantropies, Nadace Sova a celá řada drobných dárcůRealizaci workshopů zaměřených na mediální gramotnost podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Přečteno: 349x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, ROMEA, Baruvas - Rosteme, StipendiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo