romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové demonstrovali proti umisťování dětí do zvláštních škol

Ostrava, 7.11.2012 19:56, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Ostravou prošlo asi 150 Romů, kteří žádali rovný přístup ke vzdělání. Protestem chtěli upozornit na nevyhovující nastavení školského systému v České republice, v jehož důsledku jsou Romové diskriminováni. V závěru pokojné akce se účastníci vydali na pochod centrem města: od magistrátu k budově České školní inspekce Nesli například tato hesla:  Stop segregaci! Inkluzivní vzdělávání. Informuje o tom server iDnes.cz.

"Jsme tady u příležitosti pátého výročí rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který rozhodl, že segregace romských dětí a vůbec jejich začleňování do speciálních škol je nezákonné," řekla organizátorka akce Jolana Šmarhovyčová.

Podle jejího mínění se od rozsudku téměř nic nezměnilo. "Byly nějaké změny v legislativě, ale přístup k romským dětem je pořád stejný. Zřizují se romské a neromské třídy. Když je dítě hyperaktivní, je bráno, že má nějaký handicap, škola děti posílá na psychologickou poradnu určenou školou, rodič nemá na výběr. Jsou děti pomalejší, kterým by možná stačilo doučování, ale jsou dávány do speciálních škol," jmenovala hlavní výhrady Šmarhovyčová.

"Nechci, aby byly romské děti účelově posílány do zvláštních škol," zdůvodnila svou účast na protestním shromáždění například čtyřicetiletá Elena, která pracuje jako terénní pracovnice v jedné z neziskových organizací. Ona sama má podle svých slov špatné zkušenosti s českým školstvím.

"Když můj kluk nastoupil do školy, zjistilo se, že je hyperaktivní. To byl důvod, proč ho dali do zvláštní školy. Ta mu rozhodně neprospěla. Z toho, co se naučil na základce, na zvláštní škole prakticky všechno zapomněl. A navíc začal dělat to, co neměl dělat," vyprávěla Elena.

Jolana Šmarhovičová uvedla, že protest je první protestní akcí Romů, za kterou nestojí žádná nezisková organizace ani úřad. Je to aktivita samotných Romů z Ostravy.

"S nápadem přišla skupinka ostravských Romů, kteří si usmysleli, že je potřeba se nějak zplnomocnit a nežádat o pomoc žádné neziskové organizace, nicméně udělat protestní akci sami od sebe," řekla Jolana Šmarhovičová a upřesnila základní důvod, proč se akce konala. "Jsme tady u příležitosti pátého výročí rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který řekl, že segregace romských dětí a jejich začleňování do speciálních tříd a škol jsou nezákonné. Dnes je to pět let, co rozhodnutí padlo. Za tu dobu se kromě pár drobných změn v legislativě nic nezměnilo," sdělila Šmarhovyčová. 

"Chtěli bychom stejné příležitosti ke vzdělávání, jako mají lidi z většinové části společnosti," shodovala se i skupina romských dívek, které se protestu účastnily. "Mám kamarády, kteří chodí na zvláštní školy a nemyslím si, že by jim to prospívalo," řekla například patnáctiletá Nikol Viragová, která chce být pekařkou.

Před ostravským magistrátem vzplály desítky svíček, které zapálili účastníci protestu. "Chtěli jsme jimi symbolizovat pohřbení špatného systému ve školství," vysvětila Jolana Šmarhovičová. Před pátou hodinou odpoledne se účastníci protestu vypravili s transparenty a svíčkami na pochod centrem města. 

"Zdůrazňuji, že jde o naprosto poklidnou akci, jíž chceme projevit znepokojení nad pokračujícími diskriminačními přístupy ve školských  institucích, které omezují romské děti v jejich rozvoji a také v možnostech následného vzdělávání. Rovněž chtějí upozornit na nedostatečné  vzdělávání samotných pedagogů, kteří pracujÍ s romským dítětem a často svými zásahy pramenící z neznalosti specifik etnika nevytvářejí podmínky pro bezkonfliktní soužití majority a minorit, " uvedl již dříve pro server Romea.cz svolavatel akce Martin Grinvalský. Společně s dalšími patří k občanské iniciativě několika ostravských Romů, kteří se pravidelně scházejí a chtějí ostatní vyburcovat k větší angažovanosti.

fk, iDnes.cz
Přečteno: 1978x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Romové, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo