Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

"Romové, neozývejte se," stojí v pracovních inzerátech. Inspekce odhalila nejvíc diskriminačních nabídek zaměstnání za čtyři roky

11. dubna 2018
Čtení na 2 minuty

Navzdory velmi nízké nezaměstnanosti zaznamenal Státní úřad inspekce práce nejvíc diskriminačních inzerátů, v kterých zaměstnavatelé z možnosti ucházet se o místo předem vylučují romské zájemce nebo zájemce z cizích zemí. Je jich nejvíc od roku 2014. Informuje o tom server iRozhlas.cz.

Dříve bylo typické, že se zájemce o práci dozvěděl, že potenciální zaměstnavatel odmítá Romy, až při osobní schůzce. To platilo i pro zájemce o bydlení. Nyní se stále častěji objevují inzeráty, které přímo obsahují informaci, že Romové nemají šanci.

Inspekce práce může zaměstnavatelům, kteří se dopouštějí takovéto diskriminace, uložit pokuty v řádu i desítek tisíc korun.

Podle informací Českého rozhlasu zjistili inspektoři za minulý rok celkem 123 případů nerovného přístupu a diskriminace při hledání nových zaměstnanců. To je nejvíce případů za poslední čtyři roky. “Šlo mimo jiné o výběrová řízení, ale nejčastěji se to týkalo právě závadné inzerce,” uvedl Český rozhlas.

„Zaměstnavatelé inzerují určité pozice, například prodavač, asistentka, servírka, zedník a v samotném inzerátu zazní, že hledají ženu, muže, důchodkyni nebo že nemají zájem o zaměstnance romského původu. Překvapivé je, že jde i o pozice středního managementu, IT specialisty nebo i ředitele,“ popsal mluvčí Inspekce práce Richard Kolibač.

Zaměstnavatelé poté, co je kontaktovali inspektoři, většinou takovéto nabídky opravili nebo je zcela odstranili. Část ze zaměstnavatelů ale argumentovala podle Kolibače tím, že sami nejlépe ví, koho potřebují.

Nejčastější důvody diskriminace: etnicita, sexuální orientace, věk

Inspektoři se zabývali také případy, které se odehrávají přímo na pracovišti. Zjistili 115 prohřešků. Někteří zaměstnanci například nedostávali stejnou mzdu za srovnatelnou práci. Inspektoři řešili také případ šikany kvůli sexuální orientaci nebo diskriminaci z důvodu věku.

Stížnosti na diskriminaci v souvislosti se zaměstnáním pomáhá řešit vedle Inspekce práce také například kancelář Veřejné ochránkyně práv. Loni obdržela přes stovku stížností. Jejich počet se ale oproti minulům rokům mírně snížil, uvedla ombudsmanka Anna Šabatová.

„Obracejí se na nás třeba maminky, které se vracejí po rodičovské dovolené do zaměstnání. Setkávají se s horšími pracovními podmínkami, s nerovným odměňováním nebo třeba také se snahou zaměstnavatele ukončit s nimi pracovní poměr. Máme za sebou úspěšné případy, kdy se s naší pomocí podařilo zaměstnancům dosáhnout omluv nebo finanční kompenzace,“ popsala podle iRozhlas.cz Anna Šabatová.

Inspekce práce loni za zmíněné prohřešky rozdala celkem 46 pokut dohromady za 544 tisíc korun. Více se zaměřila na rozdíly v odměňování mužů a žen. Provedla 82 kontrol a v pěti případech zjistila, že zaměstnavatelé platili jiné částky na pozicích jako sládek/sládková nebo kuchař/kuchařka. Podle údajů Eurostatu v Česku ženy vydělávají téměř o 22 procent méně než muži. Jde o druhý nejvyšší rozdíl v rámci celé unie.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon