romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové se v České Lípě střetli s policií. Na fotbalovém hřišti

Česká Lípa, 23.9.2013 10:54, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Christopher Bruno, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Ilustrační FOTO: Christopher Bruno, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Romové a policisté se střetli v České Lípě. Na fotbalovém hřišti sehráli společný fotbalový zápas. Organizátoři tím chtěli přispět ke zklidnění napjaté situace v zemi. Na zápas pozvali i romská družstva ze Šluknovska na Děčínsku.

„Samozřejmě jsme přemýšleli nad tím, jak sem dostat města, která byla cílem demonstrací. Máme přislíbeno, že sem přijedou z Varnsdorfu, Jiříkova, Šluknova, Nového Boru. Byli bychom velice rádi, kdyby na nás majorita pohlížela i z jiné stránky a neházela nás do jednoho pytle," říká jeden z organizátorů Roman Marcin.

Romský dorost se ještě před samotným zápasem protáhl za asistence trenéra Michala Marcina. Na hřišti bylo jen několik hráčů. Nebyla to klasická fotbalová jedenáctka.

Fotbalový turnaj sledoval v České Lípě i reportér Tomáš Mařas.

„Na malém fotbale se hraje jeden plus šest. Je to menší, je to přes půl hřiště, takže se hraje jedna plus šest a je hokejové střídání a hraje se bez ofsajdů."

I fotbalový tým policie poctivě trénoval. Potvrdil to i František Staněk z českolipské kriminálky.

„Trénovali jsme před čtrnácti dny, kdy jsme byli na policejním turnaji v Jablonci nad Nisou, kde jsme to celé vyhráli. Trénink spočívá v tom, že chodíme hrát zápasy."

Prvnímu výkopu a zahájení přátelského utkání předcházela nekompromisní instruktáž od pořadatelů. Hráče organizátoři upozornili na to, že se hraje poctivá hra bez faulů. Pokud by někdo z hráčů nějaký udělal, hra by skončila. Zápasy si pochvaloval tým policie, i když občas měl co dělat s dechem.

Tým mladých romských fotbalistů měl i přes věkový rozdíl se soupeřem hodně práce. „Byli trošku silnější protihráč. My jsme dělali hodně chyb, nenahrávali jsme si a taky sólování vadilo v tom, že jsme nedávali góly," zhodnotil situaci patnáctiletý Dan.

Z Varnsdorfu nepřijeli, museli do práce

Na přátelské utkání nakonec přijel nejen policejní fotbalový tým, ale i romská mužstva z České Lípy - Dubice a Ralska - Náhlova. Nedorazily naopak romské týmy z Varnsdorfu, Jiříkova nebo Nového Boru. Proč, se pokusil vysvětlit organizátor Roman Marcin.

„Je pátek, lidičky jsou buď v práci, nebo mají činnost. Škoda, že to není sobota, ale museli jsme se maličko přizpůsobit. Zaplaťpánbůh za to, že přijely tyhle týmy, a že se zúčastnily."

V turnaji tentokrát zvítězil tým policistů. Obě strany chtějí ve společných zápasech pokračovat. Další fotbalové utkání by se mělo uskutečnit na jaře příštího roku.

rozhlas.cz
Přečteno: 1081x
 

Kam dál:

Štítky:  

Česká Lípa, Romové, Policie, Fotbal, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo