romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romové v Česku i na Slovensku se zapojují do pomoci obětem ruské agrese na Ukrajině

27.2.2022 11:23
Chanovští Romové nakládají materiální pomoc obětem války na Ukrajině. (FOTO: spolek Aver Roma Chanov)
Chanovští Romové nakládají materiální pomoc obětem války na Ukrajině. (FOTO: spolek Aver Roma Chanov)

Romové na Slovensku i v České republice se zapojují do pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny, kterou ve čtvrtek 24. února brzy ráno napadla ruská armáda. Materiální sbírku v ČR organizují například chanovští Romové, organizace Khamoro z Chodova nebo politická strana Roma luma. Na Slovensku pomáhají romské organizace s odvozem a ubytováním uprchlíků ze slovensko-ukrajinské hranice.

Ministerstvo vnitra odhaduje, že z Ukrajiny do Česka zatím přijelo mezi 1000 a 2000 Ukrajinců. Hranice Slovenska od pátku do soboty překročilo přes 10 tisíc uprchlíků. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) k včerejšímu poledni z Ukrajiny uprchlo do sousedních zemí nejméně 150.000 lidí.

"Děkujeme lidem z Chanova za bleskovou reakci při sbírce oblečení a potravin pro děti z Ukrajiny," napsal spolek Aver Roma z Chanova na sociální síť Facebook v soboru a přidal několik fotografií. Později doplnil, že sbírka pokračuje dál a pomoc půjde nejen romským uprchlíkům z Ukrajiny.

"Lidičky, sbírka pro ukrajinské uprchlíky a hlavně pro děti, bude pokračovat i dnes. Jen musíme upozornit ty, kteří chtějí přispět pouze romským uprchlíkům, že musí přispívat jinde. Jsou tu aktivisté, církve, nadace, kteří tuto možnost nabízejí, u nás se přispívá pro všechny lidi bez rozdílu," napsal spolek v neděli ráno.

Sbírku n apomoc Ukrajině spolupořádá i spolek Khamoro. Dodávka naplněná materiální pomocí by měla na Ukrajinu vyrazit v úterý.

Finanční a materiální sbírku na pomoc obětem války na Ukrajině vyhlásila také politická strana Roma luma. Ta jí organizuje společně s organizací HK spolek.

Do pomoci obětem války na Ukrajině se zapojila velké množství občanů ČR. Například do Skautského institutu, který sídlí na pražském Staroměstském náměstí, mohou lidé nosit léky a zdravotnický materiál, spacáky, karimatky, deky, obuv od velikosti 42 a nabité powerbanky, a to do dnešních 22:00.

"Sbírku jsme spustili v pátek a nyní máme věcmi zaplněné celé jedno patro," popsal v sobotu odpoledne pro ČTK mluvčí spolku Jakub Ambrozek. "Lidé to vzali útokem," uvedl s tím, že realita dalece předčila očekávání.

Romské organizace pomáhají i na slovensko-ukrajinské hranici

Přímo na slovensko-ukrajinské hranici pomáhá uprchlíkům organizace Romano jilo, která během uplynulých dní do charitního domu v Dolním Smokovci převezla 65 ukrajinských uprchlíků. Jak informoval Český rozhlas Radiožurnál v relaci O Roma Vakeren jsou uprchlíci podle ředitele organizace Marka Pišty ve velmi špatném psychickém stavu.

"Mě je to osobně velmi líto – vidím jejich pláč, jejich smutek, vidím, čím si musely projít. Jen s tím, co měly na sobě. Nemají nic, ani oblečení, ani peníze. My se snažíme oslovovat sponzory, aby darovali oblečení, jídlo. Je to velmi těžké," uvedl Marek Pišta v rozhovoru pro O Roma vakeren.

Ve Snině nedaleko hranic s Ukrajinou pomáhá romské komunitní centrum Ternipe. To spolu s dobrovolníky převezlo z Ukrajiny už 25 romských žen a dětí.

"Romové mají velmi špatné zkušenosti s válkami, proto se rozhodli, že odejdou. Velmi je deprimovalo, že muži museli zůstat na Ukrajině. Na hranici stály jen ženy a děti, kteří si tak zachraňují holé životy," uvedla v rozhovoru pro O Roma vakeren ředitelka komunitního centra Jarmila Kotlárová.

Přečteno: 5297x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

pomoc, Ukrajina, Rusko, Válka, NNO, romské neziskové organizaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo