romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská dívka měla sedět odděleně v kostele. Podle rodičů ostatních dětí i farnosti v tom nebyl rasismus

28.5.2019 12:37
Bazilika sv. Mikuláše v Trnavě (FOTO: Kiwiev, Wikimedia Commons)
Bazilika sv. Mikuláše v Trnavě (FOTO: Kiwiev, Wikimedia Commons)

Sociální sítě i média v posledních dnech řeší případ romského děvčátka, které při prvním svatém přijímání v Bazilice sv. Mikuláše v Trnavě nechtěli rodiče ostatních dětí pustit do společné lavice s ostatními.

Matka jedenáctileté Lucie nejprve publikovala na sociální síti ve skupině „Zeptej se právníka“ příspěvek, ve kterém v předvečer svatého přijímání situaci popsala a požádala o radu, co dělat.

„Dokázal byste mi někdo poradit, kde podat stížnost na faru pro diskriminaci? Zítra máme absolvovat, tedy dcerka, první svaté přijímání, dnes jsme byli na zpovědi a rodiče dětí chtějí, aby moje dcera neseděla vepředu s ostatními dětičkami, že my jako rodina máme sedět vzadu. Co v takovém případě dělat?“, stálo v příspěvku. V diskusi pod ním matka dívky ještě později dodala, že jí z fary nabídli, že její dcera může mít svaté přijímání sama.

Župan Trnavského kraje Jozef Viskupič, jehož syn se měl účastnit stejného obřadu, kontaktoval kaplana z farnosti a sdělil mu, že je pro něj neakceptovatelné, aby jedno dítě sedělo při svatém přijímání zvlášť. „Souhlasil a děvčátko si mohlo sednout mezi ostatní. Informoval jsem katechetky a mše proběhla důstojně a v pokoře a božím chrámu, kde bychom si měli být a jsme si rovní,“ uvedl Viskupič po obřadu na Facebooku.

Na stejné sociální síti pak v živém vysílání situaci odsoudil i Viskupičův bratranec, předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Podle něj Viskupič kaplanovi mimo jiné řekl, že pokud nátlaku rodičů podlehne, vezme romskou dívku sám k sobě na kolena.

„Podle mě je to katastrofální vizitka toho, jak jsme uvnitř v sobě rasističtí a dokážeme ten svůj rasismus projevit i vůči bezbrannému dítěti a na prvním svatém přijímání, na jeho velkém dni,“ přiblížil Matovič.

 

Podle některých z rodičů se však o rasismus nejednalo. „Řešilo se se sezení rodičů, ne dětí. To je podstatné, nikde nebylo ani náznakem řečeno, že dítě bude sedět někde na konci,“ uvedl pro server aktuality.sk jeden z rodičů. Ten po té do jeho redakce zaslal i podrobné vyjádření rodičů.

V něm se píše, že dotyčná dívka se s ostatními dětmi neúčastnila nácviku obřadu, neviděli ji ani v pátek u zpovědi a neměla zaplacený příspěvek, ze kterého se hradily výdaje na obřad včetně dárku, které každé z dětí dostává. Rodiče proto informace o tom, že se dívka bude obřadu účastnit, o čemž dopředu nevěděli, zaskočila.

„Chceme upřesnit, že v žádném případě se nikdo z rodičů nevyjádřil k původu děvčátka. Vždyť jedno romské děvčátko bylo mezi našimi dětmi, nebyl žádný problém, žádné narážky, nic podobného. Pravidelně se společně s rodiči zúčastňovalo všech aktivit,“ uvádějí rodiče s tím, že se jim nelíbilo, že dívka, která se nácviku neúčastnila, nebyla podle nich na ceremoniál připravená.

Na událost zareagovala i trnavská farnost, která uvedla, že dívka pocházela z jiné farnosti a z jiné školy. Matka dívky podle něj o přistoupení k prvnímu svatému přijímání požádala asi týden před obřadem. Farář si proto vyžádal vyjádření katechety, který děvče učil předchozí dva roky, zda je k přijímání připravené. Po té, co mu tuto informaci potvrdil, souhlasil s přijetím dívky k obřadu.

„Zasedací pořádek jí dal místo, na kterém měla sedět ne kvůli diskriminaci, což důrazně odmítáme, ale protože se přihlásila pozdě a nezúčastňovala se předtím příprav a nácviků,“ uvádí se ve vyjádření farnosti s tím, že v ní každoročně poskytují duchovní služby desítkám věřících Romů a nikdy se nesetkali s problémy. 

Případem se zabývá Národní kriminální agentura. 

Přečteno: 1275x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Náboženství, Děti, Romové, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo