romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská dívka měla sedět odděleně v kostele. Podle rodičů ostatních dětí i farnosti v tom nebyl rasismus

28.5.2019 12:37
Bazilika sv. Mikuláše v Trnavě (FOTO: Kiwiev, Wikimedia Commons)
Bazilika sv. Mikuláše v Trnavě (FOTO: Kiwiev, Wikimedia Commons)

Sociální sítě i média v posledních dnech řeší případ romského děvčátka, které při prvním svatém přijímání v Bazilice sv. Mikuláše v Trnavě nechtěli rodiče ostatních dětí pustit do společné lavice s ostatními.

Matka jedenáctileté Lucie nejprve publikovala na sociální síti ve skupině „Zeptej se právníka“ příspěvek, ve kterém v předvečer svatého přijímání situaci popsala a požádala o radu, co dělat.

„Dokázal byste mi někdo poradit, kde podat stížnost na faru pro diskriminaci? Zítra máme absolvovat, tedy dcerka, první svaté přijímání, dnes jsme byli na zpovědi a rodiče dětí chtějí, aby moje dcera neseděla vepředu s ostatními dětičkami, že my jako rodina máme sedět vzadu. Co v takovém případě dělat?“, stálo v příspěvku. V diskusi pod ním matka dívky ještě později dodala, že jí z fary nabídli, že její dcera může mít svaté přijímání sama.

Župan Trnavského kraje Jozef Viskupič, jehož syn se měl účastnit stejného obřadu, kontaktoval kaplana z farnosti a sdělil mu, že je pro něj neakceptovatelné, aby jedno dítě sedělo při svatém přijímání zvlášť. „Souhlasil a děvčátko si mohlo sednout mezi ostatní. Informoval jsem katechetky a mše proběhla důstojně a v pokoře a božím chrámu, kde bychom si měli být a jsme si rovní,“ uvedl Viskupič po obřadu na Facebooku.

Na stejné sociální síti pak v živém vysílání situaci odsoudil i Viskupičův bratranec, předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Podle něj Viskupič kaplanovi mimo jiné řekl, že pokud nátlaku rodičů podlehne, vezme romskou dívku sám k sobě na kolena.

„Podle mě je to katastrofální vizitka toho, jak jsme uvnitř v sobě rasističtí a dokážeme ten svůj rasismus projevit i vůči bezbrannému dítěti a na prvním svatém přijímání, na jeho velkém dni,“ přiblížil Matovič.

 

Podle některých z rodičů se však o rasismus nejednalo. „Řešilo se se sezení rodičů, ne dětí. To je podstatné, nikde nebylo ani náznakem řečeno, že dítě bude sedět někde na konci,“ uvedl pro server aktuality.sk jeden z rodičů. Ten po té do jeho redakce zaslal i podrobné vyjádření rodičů.

V něm se píše, že dotyčná dívka se s ostatními dětmi neúčastnila nácviku obřadu, neviděli ji ani v pátek u zpovědi a neměla zaplacený příspěvek, ze kterého se hradily výdaje na obřad včetně dárku, které každé z dětí dostává. Rodiče proto informace o tom, že se dívka bude obřadu účastnit, o čemž dopředu nevěděli, zaskočila.

„Chceme upřesnit, že v žádném případě se nikdo z rodičů nevyjádřil k původu děvčátka. Vždyť jedno romské děvčátko bylo mezi našimi dětmi, nebyl žádný problém, žádné narážky, nic podobného. Pravidelně se společně s rodiči zúčastňovalo všech aktivit,“ uvádějí rodiče s tím, že se jim nelíbilo, že dívka, která se nácviku neúčastnila, nebyla podle nich na ceremoniál připravená.

Na událost zareagovala i trnavská farnost, která uvedla, že dívka pocházela z jiné farnosti a z jiné školy. Matka dívky podle něj o přistoupení k prvnímu svatému přijímání požádala asi týden před obřadem. Farář si proto vyžádal vyjádření katechety, který děvče učil předchozí dva roky, zda je k přijímání připravené. Po té, co mu tuto informaci potvrdil, souhlasil s přijetím dívky k obřadu.

„Zasedací pořádek jí dal místo, na kterém měla sedět ne kvůli diskriminaci, což důrazně odmítáme, ale protože se přihlásila pozdě a nezúčastňovala se předtím příprav a nácviků,“ uvádí se ve vyjádření farnosti s tím, že v ní každoročně poskytují duchovní služby desítkám věřících Romů a nikdy se nesetkali s problémy. 

Případem se zabývá Národní kriminální agentura. 

Přečteno: 1488x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Náboženství, Děti, Romové, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo