Romská dívka měla sedět odděleně v kostele. Podle rodičů ostatních dětí i farnosti v tom nebyl rasismus

Sociální sítě i média v posledních dnech řeší případ romského děvčátka, které při prvním svatém přijímání v Bazilice sv. Mikuláše v Trnavě nechtěli rodiče ostatních dětí pustit do společné lavice s ostatními.
Matka jedenáctileté Lucie nejprve publikovala na sociální síti ve skupině „Zeptej se právníka“ příspěvek, ve kterém v předvečer svatého přijímání situaci popsala a požádala o radu, co dělat.
„Dokázal byste mi někdo poradit, kde podat stížnost na faru pro diskriminaci? Zítra máme absolvovat, tedy dcerka, první svaté přijímání, dnes jsme byli na zpovědi a rodiče dětí chtějí, aby moje dcera neseděla vepředu s ostatními dětičkami, že my jako rodina máme sedět vzadu. Co v takovém případě dělat?“, stálo v příspěvku. V diskusi pod ním matka dívky ještě později dodala, že jí z fary nabídli, že její dcera může mít svaté přijímání sama.
Župan Trnavského kraje Jozef Viskupič, jehož syn se měl účastnit stejného obřadu, kontaktoval kaplana z farnosti a sdělil mu, že je pro něj neakceptovatelné, aby jedno dítě sedělo při svatém přijímání zvlášť. „Souhlasil a děvčátko si mohlo sednout mezi ostatní. Informoval jsem katechetky a mše proběhla důstojně a v pokoře a božím chrámu, kde bychom si měli být a jsme si rovní,“ uvedl Viskupič po obřadu na Facebooku.
Na stejné sociální síti pak v živém vysílání situaci odsoudil i Viskupičův bratranec, předseda hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Podle něj Viskupič kaplanovi mimo jiné řekl, že pokud nátlaku rodičů podlehne, vezme romskou dívku sám k sobě na kolena.
„Podle mě je to katastrofální vizitka toho, jak jsme uvnitř v sobě rasističtí a dokážeme ten svůj rasismus projevit i vůči bezbrannému dítěti a na prvním svatém přijímání, na jeho velkém dni,“ přiblížil Matovič.
Podle některých z rodičů se však o rasismus nejednalo. „Řešilo se se sezení rodičů, ne dětí. To je podstatné, nikde nebylo ani náznakem řečeno, že dítě bude sedět někde na konci,“ uvedl pro server aktuality.sk jeden z rodičů. Ten po té do jeho redakce zaslal i podrobné vyjádření rodičů.
V něm se píše, že dotyčná dívka se s ostatními dětmi neúčastnila nácviku obřadu, neviděli ji ani v pátek u zpovědi a neměla zaplacený příspěvek, ze kterého se hradily výdaje na obřad včetně dárku, které každé z dětí dostává. Rodiče proto informace o tom, že se dívka bude obřadu účastnit, o čemž dopředu nevěděli, zaskočila.
„Chceme upřesnit, že v žádném případě se nikdo z rodičů nevyjádřil k původu děvčátka. Vždyť jedno romské děvčátko bylo mezi našimi dětmi, nebyl žádný problém, žádné narážky, nic podobného. Pravidelně se společně s rodiči zúčastňovalo všech aktivit,“ uvádějí rodiče s tím, že se jim nelíbilo, že dívka, která se nácviku neúčastnila, nebyla podle nich na ceremoniál připravená.
Na událost zareagovala i trnavská farnost, která uvedla, že dívka pocházela z jiné farnosti a z jiné školy. Matka dívky podle něj o přistoupení k prvnímu svatému přijímání požádala asi týden před obřadem. Farář si proto vyžádal vyjádření katechety, který děvče učil předchozí dva roky, zda je k přijímání připravené. Po té, co mu tuto informaci potvrdil, souhlasil s přijetím dívky k obřadu.
„Zasedací pořádek jí dal místo, na kterém měla sedět ne kvůli diskriminaci, což důrazně odmítáme, ale protože se přihlásila pozdě a nezúčastňovala se předtím příprav a nácviků,“ uvádí se ve vyjádření farnosti s tím, že v ní každoročně poskytují duchovní služby desítkám věřících Romů a nikdy se nesetkali s problémy.
Případem se zabývá Národní kriminální agentura.
Kam dál:
- Skandální rozhodnutí soudu: Romka, kterou zbil řidič mikrobusu, musí zaplatit pokutu
- Romeo Franz: Situace Romů na Ukrajině nás šokovala. Nemohl jsem uvěřit, že v Evropě žijí Romové v takových podmínkách
- Mezinárodní romská kontaktní skupina: Státy musí zajistit rovné zacházení s romskými uprchlíky. Stejně tak musí postupovat ukrajinská vláda směrem k Romům, kteří jsou vnitřně vysídleni
- Segregace romských žen v nemocnici? Nejde o diskriminaci, rozhodl soud. Neziskovka podá odvolání
- Benefiční koncert pro Richarda Gajlika v Trnavě. Od narození trpí dětskou mozkovou obrnou
- Aktivisté tvrdí, že soukromé pláže na jihu Francie diskriminují podle původu
- CNN: Diskriminace romských uprchlíků z Ukrajiny v České republice. Aktuální data znovu vyvrací mýtus o dvojím občanství romských uprchlíků
- Slovenský premiér: Romové stále čelí předsudkům, nesmíme se s tím smířit. Holokaust patří k nejděsivějším událostem lidských dějin
- Prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová k Památnému dni romského holokaustu: Te e historija na avel pale kampel te achaľol, so hin ňenavisť
- Výzkum: Třetina romských uprchlíků z Ukrajiny zažila v ČR diskriminaci, většina dětí vypadla ze vzdělávacího systému. Zneužívání dvojího občanství výzkum vyvrací
- Emil Voráč: Distancuji se od Romů, kteří podporují xenofobní politiky. Odchod této vlády by znamenal nástup xenofobních populistů
- Brno uzavřelo provizorní stanový tábor pro romské uprchlíky u Grandu. Je to porušení dohody, říkají dobrovolníci