romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská rada: Výrok Andreje Babiše o táboře v Letech nás pobouřil. Dodržte slib a zajistěte finance na jeho vykoupení

6.9.2016 17:00
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Romské členy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny pobouřil výrok Andreje Babiše o tzv. cikánském táboře v Letech u Písku. Členové rady zároveň vyzvali ministra, aby dostál svému veřejně pronesenému slibu a zajistil finanční prostředky na výkup vepřína. "Bývalí vězni tábora a pozůstalí po obětech jistě očekávají, že ministr Babiš naplní svůj slib pronesený ve veřejné omluvě a zajistí k tomu potřebné finance," uvádí se v tiskové zprávě, kterou server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Vyjádření občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny k záměru vlády na odkoupení velkovýkrmny prasat v Letech u Písku a k výroku ministra Babiše

V pondělí 5. 9. 2016 vláda odtajnila svůj záměr odsouhlasený v březnu tohoto roku na vykoupení velkovýkrmny prasat na území bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.

Vítáme tuto zprávu a jsme si vědomi, že jde o vyústění dlouhodobé snahy ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera a ministra kultury Daniela Hermana prosadit řešení přijatelné pro všechny zainteresované strany. Považujeme za důležité zmínit, že impuls k řešení nevyhovující situace zadala občanská společnost, a tak i její snaha dnes došla účinku.

Je třeba myslet na to, že vládou deklarovaný záměr pozemek vykoupit by bylo vhodné, v souladu s vládní Strategií romské integrace do roku 2020, realizovat v co nejkratším časovém horizontu. Doporučujeme vybudovat na místě vepřína důstojný památník obětem koncentračního tábora a jeho správu svěřit kompetentní instituci.

Současná vláda přijala v únoru 2015 Strategii integrace Romů do roku 2020, ale zdá se, že ne všichni její členové jsou dobře obeznámeni s jejími opatřeními. Výrok ministra financí Andreje Babiše, který pronesl před novináři 1. září během své návštěvy ve Varnsdorfu k místním starousedlíkům, nás pobouřil. Zveřejněním záměru vlády na odkoupení vepřína se řeší problém nedůstojné piety obětem tábora v Letech. Bývalí vězni tábora a pozůstalí po obětech jistě očekávají, že ministr Babiš naplní svůj slib pronesený ve veřejné omluvě a zajistí k tomu potřebné finance.

Vědomé podporování stereotypního myšlení veřejnosti a negativních postojů vůči Romům mnoha českými politiky považujeme za velmi nebezpečné. Ministr Babiš není zdaleka jediný český politik poslední doby, který tak dává veřejnosti signál, že je v pořádku vyjadřovat se otevřeně rasisticky a xenofobně. V mnoha evropských zemích by přitom za podobný výrok stanul ministr Babiš před soudem!

Věříme, že současná vláda bude jednat jako celek a dokáže přispět kvalitně a důstojně k naplnění své romské strategie. My, občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny budeme bedlivě sledovat další kroky vlády a jsme připraveni být jí nápomocni.

Přečteno: 2305x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, pietní místo, Andrej Babiš, Vláda, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo