romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romská rada: Výrok Andreje Babiše o táboře v Letech nás pobouřil. Dodržte slib a zajistěte finance na jeho vykoupení

6.9.2016 17:00
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Romské členy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny pobouřil výrok Andreje Babiše o tzv. cikánském táboře v Letech u Písku. Členové rady zároveň vyzvali ministra, aby dostál svému veřejně pronesenému slibu a zajistil finanční prostředky na výkup vepřína. "Bývalí vězni tábora a pozůstalí po obětech jistě očekávají, že ministr Babiš naplní svůj slib pronesený ve veřejné omluvě a zajistí k tomu potřebné finance," uvádí se v tiskové zprávě, kterou server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Vyjádření občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny k záměru vlády na odkoupení velkovýkrmny prasat v Letech u Písku a k výroku ministra Babiše

V pondělí 5. 9. 2016 vláda odtajnila svůj záměr odsouhlasený v březnu tohoto roku na vykoupení velkovýkrmny prasat na území bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.

Vítáme tuto zprávu a jsme si vědomi, že jde o vyústění dlouhodobé snahy ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera a ministra kultury Daniela Hermana prosadit řešení přijatelné pro všechny zainteresované strany. Považujeme za důležité zmínit, že impuls k řešení nevyhovující situace zadala občanská společnost, a tak i její snaha dnes došla účinku.

Je třeba myslet na to, že vládou deklarovaný záměr pozemek vykoupit by bylo vhodné, v souladu s vládní Strategií romské integrace do roku 2020, realizovat v co nejkratším časovém horizontu. Doporučujeme vybudovat na místě vepřína důstojný památník obětem koncentračního tábora a jeho správu svěřit kompetentní instituci.

Současná vláda přijala v únoru 2015 Strategii integrace Romů do roku 2020, ale zdá se, že ne všichni její členové jsou dobře obeznámeni s jejími opatřeními. Výrok ministra financí Andreje Babiše, který pronesl před novináři 1. září během své návštěvy ve Varnsdorfu k místním starousedlíkům, nás pobouřil. Zveřejněním záměru vlády na odkoupení vepřína se řeší problém nedůstojné piety obětem tábora v Letech. Bývalí vězni tábora a pozůstalí po obětech jistě očekávají, že ministr Babiš naplní svůj slib pronesený ve veřejné omluvě a zajistí k tomu potřebné finance.

Vědomé podporování stereotypního myšlení veřejnosti a negativních postojů vůči Romům mnoha českými politiky považujeme za velmi nebezpečné. Ministr Babiš není zdaleka jediný český politik poslední doby, který tak dává veřejnosti signál, že je v pořádku vyjadřovat se otevřeně rasisticky a xenofobně. V mnoha evropských zemích by přitom za podobný výrok stanul ministr Babiš před soudem!

Věříme, že současná vláda bude jednat jako celek a dokáže přispět kvalitně a důstojně k naplnění své romské strategie. My, občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny budeme bedlivě sledovat další kroky vlády a jsme připraveni být jí nápomocni.

Přečteno: 2299x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, pietní místo, Andrej Babiš, Vláda, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo