romea - logo
5. srpna 2020 (středa)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romská rada: Výrok Andreje Babiše o táboře v Letech nás pobouřil. Dodržte slib a zajistěte finance na jeho vykoupení

6.9.2016 17:00
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Romské členy Rady vlády pro záležitosti romské menšiny pobouřil výrok Andreje Babiše o tzv. cikánském táboře v Letech u Písku. Členové rady zároveň vyzvali ministra, aby dostál svému veřejně pronesenému slibu a zajistil finanční prostředky na výkup vepřína. "Bývalí vězni tábora a pozůstalí po obětech jistě očekávají, že ministr Babiš naplní svůj slib pronesený ve veřejné omluvě a zajistí k tomu potřebné finance," uvádí se v tiskové zprávě, kterou server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Vyjádření občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny k záměru vlády na odkoupení velkovýkrmny prasat v Letech u Písku a k výroku ministra Babiše

V pondělí 5. 9. 2016 vláda odtajnila svůj záměr odsouhlasený v březnu tohoto roku na vykoupení velkovýkrmny prasat na území bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.

Vítáme tuto zprávu a jsme si vědomi, že jde o vyústění dlouhodobé snahy ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera a ministra kultury Daniela Hermana prosadit řešení přijatelné pro všechny zainteresované strany. Považujeme za důležité zmínit, že impuls k řešení nevyhovující situace zadala občanská společnost, a tak i její snaha dnes došla účinku.

Je třeba myslet na to, že vládou deklarovaný záměr pozemek vykoupit by bylo vhodné, v souladu s vládní Strategií romské integrace do roku 2020, realizovat v co nejkratším časovém horizontu. Doporučujeme vybudovat na místě vepřína důstojný památník obětem koncentračního tábora a jeho správu svěřit kompetentní instituci.

Současná vláda přijala v únoru 2015 Strategii integrace Romů do roku 2020, ale zdá se, že ne všichni její členové jsou dobře obeznámeni s jejími opatřeními. Výrok ministra financí Andreje Babiše, který pronesl před novináři 1. září během své návštěvy ve Varnsdorfu k místním starousedlíkům, nás pobouřil. Zveřejněním záměru vlády na odkoupení vepřína se řeší problém nedůstojné piety obětem tábora v Letech. Bývalí vězni tábora a pozůstalí po obětech jistě očekávají, že ministr Babiš naplní svůj slib pronesený ve veřejné omluvě a zajistí k tomu potřebné finance.

Vědomé podporování stereotypního myšlení veřejnosti a negativních postojů vůči Romům mnoha českými politiky považujeme za velmi nebezpečné. Ministr Babiš není zdaleka jediný český politik poslední doby, který tak dává veřejnosti signál, že je v pořádku vyjadřovat se otevřeně rasisticky a xenofobně. V mnoha evropských zemích by přitom za podobný výrok stanul ministr Babiš před soudem!

Věříme, že současná vláda bude jednat jako celek a dokáže přispět kvalitně a důstojně k naplnění své romské strategie. My, občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny budeme bedlivě sledovat další kroky vlády a jsme připraveni být jí nápomocni.

Přečteno: 2325x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, pietní místo, Andrej Babiš, Vláda, Rada vlády pro záležitosti romské menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo