Romská rada zásadně nesouhlasí s omezením dávek na bydlení. Nepřispěje to k řešení chudoby a negativních sociálních jevů, situace se zhorší

Rada vlády pro záležitosti romské menšiny nesouhlasí s omezením dávek na bydlení lidem, kteří žijí v takzvaných oblastech se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů. Vyzvala ministerstvo práce, aby se zasadilo o vypuštění tohoto pravidla a vyškrtnutí paragrafu ze zákona o hmotné nouzi, uvedla Olga Jeřábková z kabinetu ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD).
Podle letošní novely o hmotné nouzi mohou obce z části rozhodovat o tom, kdo bude na jejich území dávky na bydlení dostávat. V místech, kde se narušuje veřejný pořádek, ohrožují děti či jsou osoby pod vlivem alkoholu a drog, je možné vyhlásit oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Úřad práce by tam pak nemohl vyplácet doplatky na bydlení novým žadatelům. Dávku tak nedostanou třeba lidé z některých částí Sokolova. Určité ulice a domy chce vyčlenit Přerov či Ústí nad Labem a další města.
"Rada v této věci vyjádřila zásadní nesouhlas s omezením práv občanů na pomoc v hmotné nouzi. Je přesvědčena, že institut (oblast se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů) nepřispěje k řešení chudoby a negativních sociálních jevů, ale naopak jejich závažnost ještě zvýší," uvedlo tiskové oddělení ministra v prohlášení zaslaném serveru Romea.cz. Rada ministerstvo práce vyzvala, aby se zasadilo o zrušení příslušného paragrafu zákona o hmotné nouzi a "zajistilo dodržování práv občanů a dalších zásad právního státu".
Některá města a obce řeší potíže s chudinskými lokalitami. V těchto ghettech bývá většina dospělých bez práce, rodiny žijí ze sociálních dávek. Podle výroční zprávy o stavu romské menšiny za loňský rok polovina Romů v Česku žila v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů romských koordinátorů to bylo téměř 123 tisíc lidí. Na okraji společnosti se ocitlo dokonce zhruba 70 procent romských obyvatel Moravskoslezského kraje a asi 60 procent v Olomouckém a Ústeckém kraji. Proti roku 2015 se situace loni nezlepšila.
Rada se ve středu seznámila také s podrobnostmi kolem výkupu vepřína v Letech u Písku, kde stával protektorátní koncentrační tábor pro Romy. Vláda odkoupení už schválila.
"Rada tyto kroky uvítala a doporučila vytvořit důstojné pietní místo propojené vzdělávací stezkou se současným památníkem, a to ve spolupráci s pozůstalými po romských obětech koncentračního tábora v Letech," uvádí se v tiskovém prohlášení.
Pozemky by po odkoupení farmy mělo spravovat Muzeum romské kultury. Pod něj bude od ledna spadat také Památník Hodonín u Kunštátu. I na tomto místě stával romský koncentrační tábor. Budování kunštátského areálu mělo na starosti původně pedagogické muzeum, vláda rozhodla o převedení.
V dalších bodech jednání byla Rada informována o přípravě čtvrté monitorovací zprávy k plnění závazků plynoucích z Evropské charty regionálních či menšinových jazyků, přípravě v pořadí již třetího rozpočtového období tzv. Norských fondů 2014 – 2021.
Nepřehlédněte:
- Česko má změnit svůj přístup k řešení bytové nouze, radí zahraniční experti
- Martin Šimáček: Kladno není město pro chudé. Primátor označuje Romy jako nepřizpůsobivé a kriminálníky
- Více než desítka měst zablokuje doplatky na bydlení, odborníci proto iniciují podání ústavní stížnosti
- Stop přílivu přistěhovalců. Kvůli těmto dvěma omylům nebude současný hit řady měst fungovat
- Jirkov: Vzniknou lokality bez dávek na bydlení. Podle odborníků se problém jen přesune jinam
- Mapa událostí týkajících se sociálního vyloučení: Dávky (ne)podpory bydlení
Kam dál:
- Roman Máca: Dezinformátoři jsou jako prodejci předražených hrnců
- Jednání "romské rady": Řešení situace romských uprchlíků navrhne nový tým, povede ho zmocněnkyně
- Magda Faltová k vládním změnám podpory uprchlíkům z Ukrajiny: Jsem zklamaná a rozzlobená, opatření s námi nikdo nekonzultoval
- Vláda navrhuje zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny
- Vláda pomůže lidem v exekucích, schválila návrh na zopakování tzv. milostivého léta
- Deštník proti drahotě. Vláda spustila web s přehledem státní pomoci občanům kvůli růstu cen
- Rakušan jednal s ukrajinským ministrem o romských uprchlících. Ukrajinská policie se má zabývat organizovanými odjezdy Romů z Ukrajiny
- Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude Klára Šimáčková Laurenčíková
- V Jezové ubytovali přes 130 běženců z Ukrajiny, polovina jsou Romové
- Praha žádá stát o pomoc s ubytováním skupin romských uprchlíků z Ukrajiny. Podle pražského primátora snaha státu zatím selhala
- Redaktor Deníku N: Proč romští uprchlíci končí v detenčním zařízení? Protože je nikdo jiný nechce!
- Jurečka se opravil: Příspěvek 5000 Kč na dítě bude do ročního příjmu rodiny 1 milion Kč hrubého
Štítky:
Rada vlády pro záležitosti romské menšiny, Vláda, Bydlení, Sociálně vyloučené lokality, Sociální, sociální bydlení, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Počet romských uprchlíků přespávajících na Hlavním nádraží klesl. Z neděle na pondělí tam spalo 310 lidí
23.5.2022 13:53