romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Romští studenti SŠ a VOŠ mohou posílat žádosti o stipendium až do neděle 15. července

13.7.2018 12:46
Slavnostní předávání stipendií na školní rok 2017/18 (Foto: Petr Zewlakk Vrabec)
Slavnostní předávání stipendií na školní rok 2017/18 (Foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Ještě do neděle 15. července mají romští studenti středních a vyšších odborných škol možnost poslat žádost o stipendium na školní rok 2018/2019. Elektronický formulář žádosti naleznou zájemci na stránkách www.romskastipendia.cz. Možnost získat stipendium mají díky projektu Romská stipendia, který organizace ROMEA realizuje za podpory dánské nadace VELUX, nadace Albatros a dalších donorů.

"Stipendium může po letních prázdninách získat minimálně 50 studentů středních škol a 10 studentů VOŠ. Smyslem projektu je podpořit především ty studenty, kteří mají ve škole dobré výsledky, ale jejich další studium ohrožuje špatná finanční situace jejich rodiny," vysvětluje manažerka stipendijního projektu Jitka Votavová. "Jsme přesvědčení, že vzdělání je cesta, a to platí obecně, jak účinně reagovat na existující diskriminaci a sociální vyloučení a zároveň umožňuje zapojit se do rozhodovacích procesů, které ovlivňují celou společnost. Podpora romských studentů v důsledku povede k posílení společenské a ekonomické síly Romů jakožto jednotlivců i komunity jako takové," říká projektová manažerka Jitka Votavová.

Středoškoláci, kteří ve výběrovém řízení o stipendium uspějí, získají na školní rok 2018/19 stipendium ve výši 14 tisíc korun. Studenti VOŠ získají roční stipendium ve výši 21 tisíc korun. Stipendium se vyplácí ve dvou splátkách, přičemž druhou polovinu získá student po doložení pololetního vysvědčení s dobrým prospěchem.

Student v online žádosti předkládá své akademické a profesní cíle, popisuje svoji finanční a sociální situaci. Součástí žádosti jsou také informace o studijním prospěchu a mimoškolních aktivitách. To vše hodnotí tříčlenná komise, která je složená z romských pedagogů, psychologů a romistů.

Stipendisté se v rámci programu podílejí na dobrovolnické činnosti, mohou se zúčastnit pravidelných vícedenních setkání BARUVAS, mohou získat doučování nebo absolvovat vzdělávací kurzy či stáže.

Projekt Romská stipendia organizace ROMEA realizuje již třetím rokem. Za tu dobu udělila 143 stipendií, bylo zaplaceno téměř 200 doučování a kurzů a proběhlo již 6 vícedenních setkání romských studentů "BARUVAS". V rámci programu probíhá také mentoring studentů a jednou ročně literární soutěž. Podrobné informace o stipendijní soutěži a vstup do online žádosti naleznou zájemci ZDE

Výsledky budou žadatelům sděleny elektronicky na přelomu srpna a září.

Přečteno: 1312x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, výzva, StudentiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo