romea - logo
20. listopadu 2018 (úterý)
svátek má Nikola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští studenti SŠ a VOŠ mohou posílat žádosti o stipendium až do neděle 15. července

13.7.2018 12:46
Slavnostní předávání stipendií na školní rok 2017/18 (Foto: Petr Zewlakk Vrabec)
Slavnostní předávání stipendií na školní rok 2017/18 (Foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Ještě do neděle 15. července mají romští studenti středních a vyšších odborných škol možnost poslat žádost o stipendium na školní rok 2018/2019. Elektronický formulář žádosti naleznou zájemci na stránkách www.romskastipendia.cz. Možnost získat stipendium mají díky projektu Romská stipendia, který organizace ROMEA realizuje za podpory dánské nadace VELUX, nadace Albatros a dalších donorů.

"Stipendium může po letních prázdninách získat minimálně 50 studentů středních škol a 10 studentů VOŠ. Smyslem projektu je podpořit především ty studenty, kteří mají ve škole dobré výsledky, ale jejich další studium ohrožuje špatná finanční situace jejich rodiny," vysvětluje manažerka stipendijního projektu Jitka Votavová. "Jsme přesvědčení, že vzdělání je cesta, a to platí obecně, jak účinně reagovat na existující diskriminaci a sociální vyloučení a zároveň umožňuje zapojit se do rozhodovacích procesů, které ovlivňují celou společnost. Podpora romských studentů v důsledku povede k posílení společenské a ekonomické síly Romů jakožto jednotlivců i komunity jako takové," říká projektová manažerka Jitka Votavová.

Středoškoláci, kteří ve výběrovém řízení o stipendium uspějí, získají na školní rok 2018/19 stipendium ve výši 14 tisíc korun. Studenti VOŠ získají roční stipendium ve výši 21 tisíc korun. Stipendium se vyplácí ve dvou splátkách, přičemž druhou polovinu získá student po doložení pololetního vysvědčení s dobrým prospěchem.

Student v online žádosti předkládá své akademické a profesní cíle, popisuje svoji finanční a sociální situaci. Součástí žádosti jsou také informace o studijním prospěchu a mimoškolních aktivitách. To vše hodnotí tříčlenná komise, která je složená z romských pedagogů, psychologů a romistů.

Stipendisté se v rámci programu podílejí na dobrovolnické činnosti, mohou se zúčastnit pravidelných vícedenních setkání BARUVAS, mohou získat doučování nebo absolvovat vzdělávací kurzy či stáže.

Projekt Romská stipendia organizace ROMEA realizuje již třetím rokem. Za tu dobu udělila 143 stipendií, bylo zaplaceno téměř 200 doučování a kurzů a proběhlo již 6 vícedenních setkání romských studentů "BARUVAS". V rámci programu probíhá také mentoring studentů a jednou ročně literární soutěž. Podrobné informace o stipendijní soutěži a vstup do online žádosti naleznou zájemci ZDE

Výsledky budou žadatelům sděleny elektronicky na přelomu srpna a září.

Přečteno: 1143x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stipendia, výzva, StudentiHLAVNÍ ZPRÁVY

V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: Demonstrace Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? přilákala jen pár Romů

17.11.2018 0:40, (AKTUALIZOVÁNO 14:00)
V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? Účastníci na něm vyjádřili nesouhlas s vystupováním prezidenta Miloše Zemana a jeho manipulativními výroky na adresu Romů. Akci inicioval Miroslav Rusenko z Romské demokratické strany (RDS). Průběh demonstrace vysílala živě první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Petr Torák

videoPetr Torák: Informace o nepokojích v Anglii jsou lživé. Co bude pro Romy znamenat Brexit?

15.11.2018 18:39
Server Novinky.cz na začátku listopadu zveřejnil zprávu o narůstajících konfliktech mezi pákistánskou a romskou menšinou v Anglii. Petr Torák, který v Anglii působil mnoho let jako policista a věnuje se práci s menšinami, takové informace odmítá jako nepravdivé a zavádějící. Pro ROMEA TV uvedl, že reportérku z The Guardian, která článek napsala, pozval do Peterborough. Chce jí požádat, aby napsala nový článek, který bude obsahovat pravdivé informace o životě Romů v Anglii.
 celý článek

Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Archiv Romea.cz)

Extremisté z DSSS se chystají do Litvínova, chtějí si připomenout jejich pokus o pogrom na janovské Romy

15.11.2018 13:28
Jako vzpomínku na Den národní jednoty chystá v Janově Dělnická strana sociální spravedlnosti na sobotu 17. listopadu manifestaci. Chce si tak připomenout nepokoje, které zde proběhly před deseti lety. Akce je podle mosteckého deníku.cz již nahlášena.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo