romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Odborník na migraci k situaci uprchlíků v českých detenčních zařízeních: Viděli jsme bosé a hladové děti

Praha, 16.9.2015 16:00
Dne 16. 9. 2015 se uskutečnila tisková konference neziskových organizací k uprchlické krizi (FOTO: Adéla Gálová, Romea.cz)
Dne 16. 9. 2015 se uskutečnila tisková konference neziskových organizací k uprchlické krizi (FOTO: Adéla Gálová, Romea.cz)

Podmínky v českých zařízeních pro uprchlíky jsou podle nevládních organizací nevyhovující. Špatná situace panuje zejména v zajišťovacích zařízeních, kde si uprchlíci stěžují třeba na zabavování peněz a mobilů. Vyzývají proto ministerstva vnitra, školství, spravedlnosti a práce, aby společně s odborníky z nevládního sektoru vydala společnou instrukci, která by nastavila bezpečné a humánní podmínky pro všechny fáze kontaktu s migranty, kteří se v Česku ocitnou. Zástupci organizací to dnes uvedli na tiskové konferenci.

Česko podle nevládních organizací nedokáže uprchlíkům zajistit odpovídající ochranu. Dalším terčem kritiky je to, že uprchlíci jsou často údajně zbavováni svobody protiprávně, stát omezuje jejich pohyb a umísťuje je do detenčních zařízení, kde vládne chaos, nehumánní a ponižující podmínky. Někteří z nich jsou tu drženi i přes dva měsíce.

Uprchlíkům jsou zde také zabaveny veškeré finanční prostředky, mnohdy složitě našetřené. Z detenčních zařízení jsou propouštěni s částkou 400 CZK, se kterou většinou nedojedou dál než na pražské Hlavní nádraží.  "Trváme na tom, že detence uprchlíků je v rozporu s mezinárodním právem," řekl ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.  

Neziskové organizace upozornily na to, že byly zaznamenány případy, kdy byly rozděleny rodiny běženců, které byly následně umístěny do různých zařízení. Nezletilé děti, které se po cestě od svých rodičů odloučily, jsou pak údajně mnohdy zařazovány do diagnostických ústavů.

"Jakékoli umísťování dětí-migrantů a rodin s dětmi do detenčních zařízení přitom hrubě odporuje nejlepšímu zájmu dítěte a jeho právu na příznivý vývoj a v konečném důsledku může vyústit až v nelidské či ponižující zacházení," uvedla právnička Ligy lidských práv Anna Hofschneiderová.

Nevládní organizace si stěžují také na přístup k dětem, které by podle nich vůbec neměly v zařízení pro zajišťování cizinců být. "Nemají tam dostatek jídla, nemají tam dostatek aktivit, využití času, neustále se tam pohybují v přítomnosti ozbrojených příslušníků bezpečnostní agentury," popsala Hofschneiderová.

VIDEO

"Viděli jsme děti, které byly bosé. Viděli jsme děti, které sbíraly jídlo ze země, které jsme jim přinesli," popsal Rozumek situaci v některých záchytných táborech. "Zařízení pro 60 lidí jsme navštívili v době, kdy jich tam bylo 600. Zacházení s nimi se od té doby ještě zhoršilo," uvedl dále. Za den v zařízení je přitom jeho obyvatelům účtována částka 250 korun. To je měsíčně 7200 korun, přičemž za detenci se ve valné většině států EU neplatí. "Jsou to zařízení plně vězeňského typu, včetně ostnatých drátů a všudypřítomných těžkooděnců," upřesnil Rozumek.

Podle organizací by děti měly být co nejrychleji sloučeny s příbuznými, které mají v zemích EU. Dále by jim měly být umožněny třeba dostatečné služby překladatelů či vzdělávání. Děti i rodiny by také měly mít přístup k pomoci psychoterapeutů či dalších sociálních pracovníků. Česko by prý naopak mělo co nejrychleji přestat s praxí zajišťování cizinců.

Praxi státní podpory poskytované potřebným kritizovala také iniciátorka dobrovolnické pomoci na Hlavním nádraží v Praze, Monika Horáková. "Na Hlavním nádraží opakovaně potkáváme psychicky vyčerpané migranty propuštěné nejčastěji ze zařízení ve Vyšních Lhotách, kteří mají na sobě jen letní oblečení a v kapse kromě příkazu k opuštění republiky do určitého dne už vůbec nic. Nabízíme jim nocleh ve svých bytech a suplujeme tak roli státu a města," uvedla Horáková.

Podle nevládních organizací jsou dosavadní instrukce vůči uprchlíkům zejména represivní a měly by se zmírnit. "Apelujeme na to, aby vznikla instrukce, která bude respektovat práva a která bude založena na lidskoprávním a humánním přístupu," uvedla Hofschneiderová. Nové instrukce by podle ní měly vzniknout co nejrychleji.

Organizace nyní budou sledovat, zda úřady jejich výzvu vyslyší. Za změnu chtějí také lobbovat u ministrů či poslanců.

Romea.cz se pokoušela zjistit oficiální stanovisko Ministerstva vnitra, jeho tisková mluvčí však uvedla, že vzhledem k přetíženosti je potřeba kontaktovat ministerstvo e-mailem. Jeho odpověď zveřejníme.

Přečteno: 2623x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Tisková konference, Uprchlíci, Krize, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo