romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Samková uspěla se stížností, bude obhájkyní v kauze útoku mačetou

Praha, 12.10.2012 16:40, (ROMEA)
Klára Samková (FOTO: Adéla Gálová)
Klára Samková (FOTO: Adéla Gálová)

Pražská advokátka Klára Samková bude obhajovat čtyři z pěti obviněných z loňského mačetového útoku v Novém Boru. Liberecký soud ji v dubnu vyloučil z kauzy kvůli údajným rozporům ve výpovědích jejích klientů. Vrchní soud v Praze ale nakonec začátkem září rozhodl, že obžalované může obhajovat. Samková mluvila o vývoji v případu na setkání s novináři.

Advokátka uvedla, že také nastala časová kolize: zatímco rozhodnutí o jejím vyloučení ještě nenabylo právní moci, soud dostal obžalobu od státního zastupitelství a na začátku srpna její obhajobu přijal. "Soud se ztotožnil s mou právní argumentací," řekla. Proti tomu ale podalo stížnost Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, kterou před měsícem zamítl vrchní soud.

Samková bude obhajovat čtyři obviněné. Pátého z nich, kterého nedávno zadržela policie v Anglii, se ujme jiný právník. "Cítím, že je tam jiná důkazní situace, obhajobu je potřeba vést jiným směrem," zdůvodnila právnička. Soudní jednání podle ní začne začátkem listopadu.

Liberecký soud dříve její vyloučení odůvodnil údajnými neshodami ve výpovědích dvou z obviněných. Samková namítala, že v nich není faktický rozpor. Problém prý nastal, když jeden z obviněných napsal v dopise, že nebyl na místě incidentu, zatímco ostatní tvrdili opak. Muž ale dopis později vyvrátil svou výpovědí, čímž se případný rozpor vysvětlil.

Advokátka si stěžuje na předchozí postup úřadů, protože je zde "zájem na tom, aby Romové byli odsouzeni a pravda v případu nikdy nevyšla najevo."

Mačetový útok byl podle ní hlavně projevem napětí mezi Romy z Nového Boru a tamějšími sympatizanty skinheadského hnutí, přičemž útoky na Romy jsou v kraji údajně dlouhodobou záležitostí. Část obviněných a poškozených také prý už stála před soudem po vzájemné rasově motivované bitce.

Mačetový útok se stal loni 7. srpna v novoborském baru s názvem Pivní pomoc. Předcházel mu konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy, ovšem až poté, kdy vyhráli. A nechtěla jim vyplatit výhru. Mladíci ji pak údajně začali vulgárně urážet, poté je prý hosté zbili a z baru vyhodili. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli, mimo jiné i mačetou. Výsledkem byla tři zranění. Incident také výrazně zvýšil napětí ve městě.

Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví, za což jim hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Pátému hrozí za ublížení na zdraví a výtržnictví pět až 12 let vězení.

Přečteno: 2072x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mačetový útok, Násilí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo