romea - logo
18. října 2019 (pátek)
svátek má Lukáš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Samková uspěla se stížností, bude obhájkyní v kauze útoku mačetou

Praha, 12.10.2012 16:40, (ROMEA)
Klára Samková (FOTO: Adéla Gálová)
Klára Samková (FOTO: Adéla Gálová)

Pražská advokátka Klára Samková bude obhajovat čtyři z pěti obviněných z loňského mačetového útoku v Novém Boru. Liberecký soud ji v dubnu vyloučil z kauzy kvůli údajným rozporům ve výpovědích jejích klientů. Vrchní soud v Praze ale nakonec začátkem září rozhodl, že obžalované může obhajovat. Samková mluvila o vývoji v případu na setkání s novináři.

Advokátka uvedla, že také nastala časová kolize: zatímco rozhodnutí o jejím vyloučení ještě nenabylo právní moci, soud dostal obžalobu od státního zastupitelství a na začátku srpna její obhajobu přijal. "Soud se ztotožnil s mou právní argumentací," řekla. Proti tomu ale podalo stížnost Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem, kterou před měsícem zamítl vrchní soud.

Samková bude obhajovat čtyři obviněné. Pátého z nich, kterého nedávno zadržela policie v Anglii, se ujme jiný právník. "Cítím, že je tam jiná důkazní situace, obhajobu je potřeba vést jiným směrem," zdůvodnila právnička. Soudní jednání podle ní začne začátkem listopadu.

Liberecký soud dříve její vyloučení odůvodnil údajnými neshodami ve výpovědích dvou z obviněných. Samková namítala, že v nich není faktický rozpor. Problém prý nastal, když jeden z obviněných napsal v dopise, že nebyl na místě incidentu, zatímco ostatní tvrdili opak. Muž ale dopis později vyvrátil svou výpovědí, čímž se případný rozpor vysvětlil.

Advokátka si stěžuje na předchozí postup úřadů, protože je zde "zájem na tom, aby Romové byli odsouzeni a pravda v případu nikdy nevyšla najevo."

Mačetový útok byl podle ní hlavně projevem napětí mezi Romy z Nového Boru a tamějšími sympatizanty skinheadského hnutí, přičemž útoky na Romy jsou v kraji údajně dlouhodobou záležitostí. Část obviněných a poškozených také prý už stála před soudem po vzájemné rasově motivované bitce.

Mačetový útok se stal loni 7. srpna v novoborském baru s názvem Pivní pomoc. Předcházel mu konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech. Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy, ovšem až poté, kdy vyhráli. A nechtěla jim vyplatit výhru. Mladíci ji pak údajně začali vulgárně urážet, poté je prý hosté zbili a z baru vyhodili. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli, mimo jiné i mačetou. Výsledkem byla tři zranění. Incident také výrazně zvýšil napětí ve městě.

Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví, za což jim hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Pátému hrozí za ublížení na zdraví a výtržnictví pět až 12 let vězení.

Přečteno: 2064x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mačetový útok, Násilí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo