Sedm neslyšících dětí z romských osad přijede s filmem Hluché dny na festival do Karlových Varů

Sedm dětí z vyloučených lokalit a romských osad se projde po červeném koberci na festivalu v Karlových Varech. Neslyší, komunikují beze slov ve vlastní znakové řeči a žijí vyloučeny v již tak vyloučených komunitách romských osad Petrová, Spišské Bystré, Kecerovce a Luník IX. Informovala o tom slovenská tisková agentura TASR.
Sandra, Marián, Alena, René, Roman, Kristián a Karmen jsou hlavními postavami poetického filmu Hluché dny, se kterým se vyberou na karlovarský festival, kde snímek uvedou 30. června v světové premiéře.
"Celovečerní debut Pavla Pekarčíka bude jako jediný slovenský film soutěžit v sekci Na východ od Západu. Na podzim se dostane do slovenských kin, nyní přichází s prvním trailerem," informovala podle TASR Zuzana Kizáková, PR manažerka filmu, který vznikl ve slovensko-české koprodukci.
"Hluchoněmé děti najdete v každé z romských osad. Vnořením se do každodenní reality svých protagonistů jsem však pochopil, že každé dítě prožívá okolní realitu pomocí snění. Nezáleží na tom, zda slyší nebo ne, zda mluví nebo ne," řekl Pekarčík.
Trailer k filmu
Povídkový film zobrazuje malého Mariána, který se touží stát strojvedoucím, ačkoli nikdy neslyšel zvuk houkající lokomotivy či pískání kolejnic. Jeho vzorem je herec Jean-Claude Van Damme a rád nacvičuje scény z filmu Krvavý sport. Teenagerka Sandra zas miluje fotbal a touží po setkání s fotbalistou Ronaldinhem. Tři neslyšící sourozenci Karmen, Kristián a Roman pak sní o záchodě a skutečném obýváku, který si stavějí na smetišti. A divák sleduje i mladé nastávající rodiče Alenu a Reného, kteří doufají, že se jim narodí zdravé dítě.
"Důležité je do těchto snů proniknout, odkrýt je, pozorovat. Stále méně totiž víme o lidech, kteří nežijí v naší společenské vrstvě, čtvrti či na naší úrovni příjmu. Nechápeme jejich pohnutky, starosti a motivy. Bylo proto velmi zajímavé nahlédnout do jejich života. Dozvědat se o tom, že mají podobné obavy, sny, radosti jako my," dodal Pekarčík s tím, že o tom by jeho film měl být. "Měl by spojovat. Nebo alespoň spojování pomoct. Proto jsem se pokusil o portrét skupiny vyloučené z vyloučené skupiny."
Světové premiéry filmu se během festivalu v Karlových Varech zúčastní všichni dětští protagonisté - Sandra Siváková, Marián Hlaváč, Alena a René Červeňákovi, Roman a Karmen Balogovi a Kristián Gaži, ale také režisér, scenárista a producent snímku Pavel Pekarčík, kameraman Oto Vojtičko či zvukař Tomáš Vojtičko. Delegaci doplňuje romská tlumočnice Jarmila Vanová, koproducentka Kateřina Tomková a produkční Eva Kočanová.
Kam dál:
- Československá romská unie pořádá druhý ročník hudebního festivalu Romfest. Věnován bude Štefanu Pongovi a výtěžek půjde na romské děti z Ukrajiny
- V Praze proběhne velké finále talentové soutěže Miri Gil'i - Má píseň 2022
- V Rožnově pod Radhoštěm v sobotu proběhne tradiční festival Romská píseň
- Americká pěvkyně odmítá zpívat ve Veroně, vadí jí načerněný obličej v jiné opeře
- Hanba, ostuda, skandál, středověk! Tak hodnotí europoslanci životní podmínky Romů v osadách na východním Slovensku
- V Plzni začíná další ročník festivalu romské kultury ARA FEST
- Tomáš Botló, Refew nebo Natálie Kuchárová. Třetí červencovou sobotu se trmickým parkem opět rozezní zvuky romské hudby
- Plzeňská základní škola pomáhá dětem s integrací pomocí hudby. Patronem je operní pěvec Miro Bartoš
- V Liberci v sobotu vyvrcholí Týden Romů Melodia. Letos se organizátoři zaměřili na emancipaci romských žen
- V Karviné v sobotu proběhne tradiční romský festival. Vystoupí Jan Bendig, kapela Imperio nebo Diny Košice
- Ghetto festival na litvínovském sídlišti Janov: Rapeři, čardáš a graffiti
- Premiéra dokumentárního filmu Pongo Calling proběhne v pátek na mezinárodním filmovém festivalu DocFest v Sheffieldu
Štítky:
Festival, vyloučená lokalita, Slovensko, Osada, Film, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY
