romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Šéfredaktor rasistických Vlasteneckých novin Radek Velička dostal podmínku za napadání strážníků

4.12.2020 16:32
Vydavatelem deníku je Česká expedice, toto vydavatelství a nakladatelství je provozováno Centrální informační agenturou, z. s. se sídlem v Ostravě. Hlavní postavou webu a zároveň ředitel agentury je Radek Velička. (Koláž: Romea.cz)
Vydavatelem deníku je Česká expedice, toto vydavatelství a nakladatelství je provozováno Centrální informační agenturou, z. s. se sídlem v Ostravě. Hlavní postavou webu a zároveň ředitel agentury je Radek Velička. (Koláž: Romea.cz)

Šéfredaktor Vlasteneckých novin Radek Velička, stíhaný za rasistické články a komentáře, byl odsouzen za napadání strážníků. Informuje o tom Moravskoslezský deník.cz.

Velička letos v srpnu krátce po bohumínské tragédii, při níž uhořelo šest lidí a dalších pět nepřežilo skok z okna, napsal ve sých konspiračních a dezinformačních Vlasteneckých novinách článek s titulkem: „Jedenáct cikánů minus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken.“ Ještě tentýž měsíc byl obviněn. Policie uvedla, že pod různými jmény psal i další extremistické články. Vyšetřování dále pokračuje.

Napadání strážníků

Tento týden se soud zabýval jeho dřívějším incidentem s městkou policií. Strážníci po půlnoci pod okny jeho bytu v Ostravě-Porubě zasahovali proti opilému a hlučnému muži. Velička zákrok nevhodně komentoval, hlídce sprostě nadával, na služební vozidlo vylil vodu z kbelíku, potom házel na strážníky sklenice, které se po dopadu na zem rozbily.

Stanul před Okresním soudem v Ostravě. Tvrdil, že je nevinný. Soudce jeho obhajobě neuvěřil a za trestný čin výtržnictví mu vyměřil podmíněný roční trest s odkladem na šestnáct měsíců. Odvolal se ke Krajskému soudu, kam ale nepřišel. Senát ho odsoudil v nepřítomnosti, trest mu snížil na osm měsíců, se zkušební lhůtou šestnáct měsíců. Verdikt je pravomocný a není proti němu odvolání.

Nenávist, rasismus, xenofobie

Velička ve zmíněném článku psal o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech" a schvaloval jejich smrt. "Požár v panelovém domě v Bohumíně ubral jedenáct kusů cikánů z povrchu zemského. Podle očitých svědků se cikáni snažili holý život zachránit skokem z okna (11 patro, tak byli to cikáni, takže rozum nehledejme), na místě zasahovalo hned několik jednotek hasičů," píše autor v perexu.

Podle zjištění serveru Romea.cz však o Romy nešlo, u zdejší rodiny byli na návštěvě romská paní a romský chlapec. 

"Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority," řekl k požáru místostarosta Bruzl.

To potvrzuje i Jolana Šmarhovyčová z organizace Awen AMENCA, která zjišťovala informace přímo v Bohumíně. "Nájemníci vypáleného bytu nejsou Romové (pozn.: redakce zná jména nájemníků). Na oslavě ale byl údajně romský chlapec a žena Romka, proto většina tvrdí, že se jedná o romskou rodinu...Rodina zemřelého romského chlapce se zhroutila," doplnila Šmarhovyčová.

Ve Vlasteneckých novinách se objevují rasistické články často. Podle serveru Manipulátoři.cz jde obvykle o nejexplicitnější projevy nenávisti, rasismu a xenofobie, jaké je na českém internetu možné nalézt. Výběr titulků (pod štítkem „nečistá prasata“):

„Mu-slimácké svině? Útok na thajskou vládní budovu si vyžádal nejméně 20 zraněných“
„Hubení invazních druhů v Oceánii: Před rokem probíhala na Novém Zélandu masová zabíjačka mu-slimáckých prasat“
„Všechny postřílet! Válka s vetřelci v Řecku! Farmář odháněl migrující mu-slimácké hovada roztokem prasečích fekálií“

 

Přečteno: 1244x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Násilí, Městská policie, Soud, Bohumín, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo