romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senát dal vládě souhlas k širší působnosti Agentury EU pro základní práva, která se zabývá diskriminací, rasismem, ochranou osobních údajů nebo práv obětí a dětí

22.7.2021 12:45
Plaketa na budově Agentury EU pro základní práva ve Vídni (FOTO: GuentherZ, wikimedia commons)
Plaketa na budově Agentury EU pro základní práva ve Vídni (FOTO: GuentherZ, wikimedia commons)

Senát ve středu 21. 7. 2021 udělil vládě takzvaný předchozí souhlas s evropským návrhem na rozšíření působnosti Agentury EU pro základní práva (FRA). Bez souhlasu Parlamentu by vláda nemohla s návrhem v Bruselu souhlasit.

Agentura má za úkol poskytovat evropským institucím i členským států nebo úřadům odborné poradenství při provádění práva EU tak, aby dodržovaly základní práva. Týká se to například diskriminace, rasismu a xenofobie, ochrany osobních údajů nebo práv obětí a dětí. Působnost agentury se má nově rozšířit na otázky veškerého práva EU, společnou bezpečnostní a bezpečnostní politiku i na policejní a justiční spolupráci v trestních věcech.

O předběžný souhlas požádala vláda také Sněmovnu, ale ta ještě její žádost neprojednala. Základní funkce agentury je čistě poradní a expertní, řekla senátorům ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Agentura nemá vynucovací pravomoci a nezabývá se individuálními stížnostmi, uvedla. Agentura kromě jiného informuje orgány EU, členské státy, kandidátské země a další, ale i veřejnost o dodržování základních práv, jeho nedostatcích a způsobech zlepšení. Sídlí ve Vídni.

Vláda v důvodové zprávě uvádí, že při zřízení agentury se její působnost nevztahovala na bývalý druhý a třetí pilíř práva EU, tedy na zahraniční a bezpečnostní politiku a na policejní nebo justiční spolupráci. "Vstupem Lisabonské smlouvy v platnost však zanikla pilířová struktura práva EU a mezi jeho bývalými pilíři se již tolik nerozlišuje," uvádí důvodová zpráva. Vláda přistoupila na zmíněné rozšíření působnosti agentury a může podpořit i další navrhované změny, stojí v dokumentu. Návrh nemá přímý dopad na státní rozpočet.

Další navrhované změny se týkají například správní rady agentury. Vzhledem k tomu, že se zvyšuje celková odpovědnost správní rady za fungování a hospodaření agentury, budou nově muset členové plnit i požadavky na schopnosti ve správě a rozpočtu. "Navrhuje se rovněž umožnit opakování funkčního období člena správní rady za členský stát, avšak nikoliv hned po sobě, nýbrž až po funkčním období jiného člena. To ulehčí členským státům hledání kandidátů splňujících i zvýšené nároky na členství," uvádí důvodová zpráva. Funkční období ředitele agentury se prodlouží ze tří na pět let.

Přečteno: 694x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, Senát, ČSSDHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo