romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Senátní výbor jemuž předsedá protiromský senátor Krejča, má výhrady k evropskému doporučení o integraci Romů

Praha, 23.10.2013 15:47, (ROMEA)
Senát Parlamentu České republiky (FOTO: www.senat.cz)
Senát Parlamentu České republiky (FOTO: www.senat.cz)

Senát odmítá zavádění jakýchkoli sociálních opatření podle etnického klíče, protože ústavní pořádek ani mezinárodní závazky neumožňují ČR vymezovat příjemce sociální pomoci podle etnické příslušnosti. Stojí to v doporučení, na kterém se dnes shodl senátní výbor pro záležitosti EU, když se zabýval doporučením Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů. Senát bude o návrhu výboru hlasovat na některé ze svých schůzí.

V návrhu doporučení pro plénum výbor také odmítl jako nepodložené obvinění, že ČR diskriminuje ve svém vzdělávacím systému některé občany podle etnického klíče. Podle Evropské komise je v Česku, Maďarsku a na Slovensku nadále rozšířená segregace romských dětí ve školách. Rada proto doporučuje segregaci odstranit a výslovně hovoří o ukončení nevhodného umísťování romských žáků do zvláštních škol. Podle výboru však rozhoduje o zařazení jedince do jednotlivých větví vzdělávací soustavy především to, zda má tento jedinec předpoklady program absolvovat a zda má příslušné sociální návyky.

Předsedou výboru je Miroslav Krejča, který dříve na svém blogu publikoval protiromské názory a kromě jiného šířil i vymyšlený citát Jana Husa urážející Romy. Místopředsedou je pak například další protiromský senátor Jaroslav Doubrava.

Podle doporučení výboru také v ČR neexistuje diskriminace menšin v přístupu ke zdravotní péči, protože všichni plátci zdravotního pojištění k ní mají přístup v rozsahu stanoveném zákonem. Výbor v návrhu usnesení zastává názor, že začlenění romské menšiny bude úspěšné jen tehdy, pokud se do hledání řešení a jeho realizace podaří zapojit i představitele romských komunit.

Rada EU navrhuje ve svém doporučení například pro oblast zaměstnanosti, aby členské státy podporovaly první pracovní zkušenosti, profesní přípravu i celoživotní vzdělávání. Podpory se má dostat také samostatné výdělečné činnosti a podnikání Romů. V oblasti vzdělávání doporučuje například zavedení romských mediátorů, kteří mají pomoci zapojit rodiče a rodiny.

Ředitel odboru koordinace evropských politik úřadu vlády Jan Král řekl členům výboru, že česká strana zastává názor, aby se doporučení netransformovalo v právně závazný a vymahatelný akt. Vláda podle Krále také prosazuje změkčení předlohy tak, aby členské státy měly možnost zohlednit své specifické podmínky. Cílem vlády je podle něj to, aby doporučení nevedlo k vytváření šablo na to, jak mají vypadat vnitrostátní strategie pro integraci Romů.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks také dnes vyjádřil znepokojení nad pokračující nenávistnou kampaní proti Romům v České republice. Ta se podle něj projevuje pravidelnými protiromskými pochody a nyní před parlamentními volbami i rasistickými projevy zaměřenými na zisk politického kapitálu. České úřady by měly vyslat důrazný signál, že nebudou tolerovat žádné projevy nenávisti a zločiny z nenávisti, uvedl.

V Evropské unii s 500 miliony obyvatel žije podle odhadů deset až 12 milionů Romů. Největší podíl v celkové populaci má tato menšina v Bulharsku a na Slovensku, kde tvoří deset, respektive devět procent. Česko obývá 150.000 až 250.000 Romů.

Přečteno: 1352x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Senát, Rasismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo