romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Senátní výbor jemuž předsedá protiromský senátor Krejča, má výhrady k evropskému doporučení o integraci Romů

Praha, 23.10.2013 15:47, (ROMEA)
Senát Parlamentu České republiky (FOTO: www.senat.cz)
Senát Parlamentu České republiky (FOTO: www.senat.cz)

Senát odmítá zavádění jakýchkoli sociálních opatření podle etnického klíče, protože ústavní pořádek ani mezinárodní závazky neumožňují ČR vymezovat příjemce sociální pomoci podle etnické příslušnosti. Stojí to v doporučení, na kterém se dnes shodl senátní výbor pro záležitosti EU, když se zabýval doporučením Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů. Senát bude o návrhu výboru hlasovat na některé ze svých schůzí.

V návrhu doporučení pro plénum výbor také odmítl jako nepodložené obvinění, že ČR diskriminuje ve svém vzdělávacím systému některé občany podle etnického klíče. Podle Evropské komise je v Česku, Maďarsku a na Slovensku nadále rozšířená segregace romských dětí ve školách. Rada proto doporučuje segregaci odstranit a výslovně hovoří o ukončení nevhodného umísťování romských žáků do zvláštních škol. Podle výboru však rozhoduje o zařazení jedince do jednotlivých větví vzdělávací soustavy především to, zda má tento jedinec předpoklady program absolvovat a zda má příslušné sociální návyky.

Předsedou výboru je Miroslav Krejča, který dříve na svém blogu publikoval protiromské názory a kromě jiného šířil i vymyšlený citát Jana Husa urážející Romy. Místopředsedou je pak například další protiromský senátor Jaroslav Doubrava.

Podle doporučení výboru také v ČR neexistuje diskriminace menšin v přístupu ke zdravotní péči, protože všichni plátci zdravotního pojištění k ní mají přístup v rozsahu stanoveném zákonem. Výbor v návrhu usnesení zastává názor, že začlenění romské menšiny bude úspěšné jen tehdy, pokud se do hledání řešení a jeho realizace podaří zapojit i představitele romských komunit.

Rada EU navrhuje ve svém doporučení například pro oblast zaměstnanosti, aby členské státy podporovaly první pracovní zkušenosti, profesní přípravu i celoživotní vzdělávání. Podpory se má dostat také samostatné výdělečné činnosti a podnikání Romů. V oblasti vzdělávání doporučuje například zavedení romských mediátorů, kteří mají pomoci zapojit rodiče a rodiny.

Ředitel odboru koordinace evropských politik úřadu vlády Jan Král řekl členům výboru, že česká strana zastává názor, aby se doporučení netransformovalo v právně závazný a vymahatelný akt. Vláda podle Krále také prosazuje změkčení předlohy tak, aby členské státy měly možnost zohlednit své specifické podmínky. Cílem vlády je podle něj to, aby doporučení nevedlo k vytváření šablo na to, jak mají vypadat vnitrostátní strategie pro integraci Romů.

Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks také dnes vyjádřil znepokojení nad pokračující nenávistnou kampaní proti Romům v České republice. Ta se podle něj projevuje pravidelnými protiromskými pochody a nyní před parlamentními volbami i rasistickými projevy zaměřenými na zisk politického kapitálu. České úřady by měly vyslat důrazný signál, že nebudou tolerovat žádné projevy nenávisti a zločiny z nenávisti, uvedl.

V Evropské unii s 500 miliony obyvatel žije podle odhadů deset až 12 milionů Romů. Největší podíl v celkové populaci má tato menšina v Bulharsku a na Slovensku, kde tvoří deset, respektive devět procent. Česko obývá 150.000 až 250.000 Romů.

Přečteno: 1348x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Senát, Rasismus, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo