romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Senátorka Adéla Šípová vyzvala Stanislava Křečka k rezignaci na post veřejného ochránce práv

28.6.2022 18:07
Adéla Šípová
Adéla Šípová

Drtivá kritika se snáší na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, který dnes odebral veškerou agendu jeho zástupkyni Monice Šimůnkové. Senátorka za Pirátskou stranu Adéla Šípová vyzvala Stanislava Křečka k rezignaci a zastřešující organizace RomanoNet zase k jeho odvolání. Premiér Fiala chce od Křečka vysvětlení.

„Veřejný ochránce práv a zástupkyně jsou voleni poslanci. Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana, má od poslanců silný mandát. K výkonu funkce má určenou odměnu a má pracovat v zájmu občanů. Pan Křeček poslance nerespektuje, svou zástupkyni zbavil veškeré agendy. Pane Křečku, rezignujte!“ uvedla senátorka Adéla Šípová.

K rezignaci Křečka vyzvala i pirátská poslankyně Klára Kocmanová. „Veřejný ochránce práv tady není proto, aby se realizoval skrz svoje ego. Má chránit práva lidí bez rozdílů. Zástupkyně není jeho podřízená, volí ji Sněmovna - stejně jako jeho. Kroky pana Křečka jsou nepřijatelné a tímto ho vyzývám k rezignaci,“ uvedla Kocmanová.

Organizace RomanoNet, která zastřešuje 11 neziskových romských a proromských organizací zase vyzvala předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Adamovou Pekarovou, aby zahájila kroky vedoucí k odvolání veřejného ochránce práv Stanislava Křečka.

Odvolání veřejného ochránce práv je poměrně složitá věc. Podle zákona o veřejném ochránci práv je výkon funkce ochránce neslučitelný s jinou výdělečnou činností, s výjimkou správy vlastního majetku a činnosti vědecké, pedagogické, publicistické, literární nebo umělecké, není-li taková činnost na újmu výkonu funkce a její důstojnosti a neohrožuje-li důvěru v nezávislost a nestrannost výkonu funkce. Ombudsman také nemůže být členem politické strany nebo politického hnutí.

Podle ředitele organizace RomanoNet Michala Mika právě publicistická činnost Stanislava Křečka ohrožuje důvěru v nezávislost a nestrannost výkonu funkce a poslanecká sněmovna by ho měla odvolat.

Premiér Petr Fiala ČTK napsal, že kroku Stanislava Křečka nerozumí. "Po svém návratu ze zahraničí budu požadovat vysvětlení. Paní Šimůnková je pro svou práci oceňována jak odborníky, tak občany. O to více je pro mě krok pana ombudsmana překvapivý," uvedl.

Stanislav Křeček absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, začátkem sedmdesátých let ale musel z justice odejít a živil se jako horník, dělník, geolog nebo výtvarník. Po roce 1989 se stal advokátem. V roce 1998 se ukázalo, že neoprávněně používal titul JUDr., později ale rigorózní zkoušku složil a titul doktora práv tak řádně získal.

Za normalizace byl členem Československé strany socialistické. Od února do června 1990 byl poslancem České národní rady a do roku 1993 se angažoval v Národně sociální straně a Demokratické straně práce.

Od dubna 1993 byl členem ČSSD, v roce 2013 přerušil členství kvůli zvolení zástupcem ombudsmana. Působil také jako zastupitel Prahy 2.

Přečteno: 891x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Stanislav Křeček, Ombudsman, Senát, Monika ŠimůnkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo