romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Seznamzprávy.cz: Stát si rozvracet nedáme, řekl komunista Filip a navrhl omezit podporu "protistátním" neziskovkám

3.4.2020 11:08
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip

Skupina sedmi poslanců KSČM v čele s předsedou strany Vojtěchem Filipem navrhuje, aby se dotace pro neziskové organizace rozdělovaly podle nových kritérií. Komunisté chtějí, aby peníze dostávaly jen ty, co pomáhají a přispívají k plnění cílů státní politiky schválené vládou. Nárok na podporu by neměly mít ani ty neziskové organizace, které samy dělají politiku nebo u nich není zřejmá vlastnická struktura. Změna se nemá dotýkat těch organizací, které inkasují dotace z Národní sportovní agentury.

„Část těch dotací deformuje poskytování služeb, za které odpovídá buď stát, kraje nebo obce. Část těch dotací neslouží ve prospěch České republiky,“ tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip, proč takový postup proti neziskovým organizacím navrhl. „Nebudou se poskytovat dotace na to, aby někdo rozvracel stát, aby stát zaplatil skupinu nátlaku, která bude bojovat proti státnímu zřízení,“ pokračoval Filip. Vedle něho jsou pod návrhem zákona podepsáni ještě Stanislav Grospič, Zdeněk Ondráček nebo Pavel Kováčik.

Na otázku, která nezisková organizace v Česku rozvrací stát, předseda KSČM žádnou přímo nejmenoval. „Některé neziskové organizace v jiných státech nejsou vítány. Takže ani my bychom na to neměli poskytovat státní prostředky," řekl Filip. Loni na podzim zakázalo Rusko činnost organizace Člověk v tísni. "Některé naše organizace měly problém i v Maďarsku,“ doplnil předseda KSČM.

„Předložení podobného návrhu zákona coby poslanecké iniciativy jedné strany v době nouzového stavu je, slušně řečeno, velmi nevhodné,“ uvedla mluvčí organizace Člověk v tísni Adriana Černá. „Považuji to za útok na základní demokratické hodnoty. Ale takovou snahu tady sledujeme již nějakou dobu,“ napsal ředitel Nadace OSF Robert Basch.

„Je to další evidentní útok na organizace, které hlídají veřejný zájem - ekologii, boj proti korupci. Na ty organizace, které mohou být kritické vůči vládě a ne za každou cenu loajální. I takové musíme podporovat, protože konstruktivní kritika je to, co nás posouvá dál. Veřejný zájem se totiž velmi často neshoduje s politikou vlády,“ doplnil Basch.

Právník české pobočky organizace Transparency International Jan Dupák uvedl, že se komunisté snaží rozdělit neziskové společnosti na ty, co si podporu od státu zaslouží a které ne. „KSČM viditelně nechce podporovat ochranu životního prostředí nebo boj proti korupci. Návrh zákona je ale napsán tak nekvalitně, že lze pochybovat o tom, zda by vůbec měl plánovaný dopad a zda je reálné takovou normu do českého právního řádu přijmout,“ doplnil Dupák.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Přečteno: 657x
 

Kam dál:

Štítky:  

KSČM, Poslanecká sněmovna, Občanská společnost, Neziskový sektor, Diskriminace, svobodaHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo