romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Seznamzprávy.cz: Stát si rozvracet nedáme, řekl komunista Filip a navrhl omezit podporu "protistátním" neziskovkám

3.4.2020 11:08
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip

Skupina sedmi poslanců KSČM v čele s předsedou strany Vojtěchem Filipem navrhuje, aby se dotace pro neziskové organizace rozdělovaly podle nových kritérií. Komunisté chtějí, aby peníze dostávaly jen ty, co pomáhají a přispívají k plnění cílů státní politiky schválené vládou. Nárok na podporu by neměly mít ani ty neziskové organizace, které samy dělají politiku nebo u nich není zřejmá vlastnická struktura. Změna se nemá dotýkat těch organizací, které inkasují dotace z Národní sportovní agentury.

„Část těch dotací deformuje poskytování služeb, za které odpovídá buď stát, kraje nebo obce. Část těch dotací neslouží ve prospěch České republiky,“ tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip, proč takový postup proti neziskovým organizacím navrhl. „Nebudou se poskytovat dotace na to, aby někdo rozvracel stát, aby stát zaplatil skupinu nátlaku, která bude bojovat proti státnímu zřízení,“ pokračoval Filip. Vedle něho jsou pod návrhem zákona podepsáni ještě Stanislav Grospič, Zdeněk Ondráček nebo Pavel Kováčik.

Na otázku, která nezisková organizace v Česku rozvrací stát, předseda KSČM žádnou přímo nejmenoval. „Některé neziskové organizace v jiných státech nejsou vítány. Takže ani my bychom na to neměli poskytovat státní prostředky," řekl Filip. Loni na podzim zakázalo Rusko činnost organizace Člověk v tísni. "Některé naše organizace měly problém i v Maďarsku,“ doplnil předseda KSČM.

„Předložení podobného návrhu zákona coby poslanecké iniciativy jedné strany v době nouzového stavu je, slušně řečeno, velmi nevhodné,“ uvedla mluvčí organizace Člověk v tísni Adriana Černá. „Považuji to za útok na základní demokratické hodnoty. Ale takovou snahu tady sledujeme již nějakou dobu,“ napsal ředitel Nadace OSF Robert Basch.

„Je to další evidentní útok na organizace, které hlídají veřejný zájem - ekologii, boj proti korupci. Na ty organizace, které mohou být kritické vůči vládě a ne za každou cenu loajální. I takové musíme podporovat, protože konstruktivní kritika je to, co nás posouvá dál. Veřejný zájem se totiž velmi často neshoduje s politikou vlády,“ doplnil Basch.

Právník české pobočky organizace Transparency International Jan Dupák uvedl, že se komunisté snaží rozdělit neziskové společnosti na ty, co si podporu od státu zaslouží a které ne. „KSČM viditelně nechce podporovat ochranu životního prostředí nebo boj proti korupci. Návrh zákona je ale napsán tak nekvalitně, že lze pochybovat o tom, zda by vůbec měl plánovaný dopad a zda je reálné takovou normu do českého právního řádu přijmout,“ doplnil Dupák.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Přečteno: 613x
 

Kam dál:

Štítky:  

KSČM, Poslanecká sněmovna, Občanská společnost, Neziskový sektor, Diskriminace, svobodaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo