romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Seznamzprávy.cz: Stát si rozvracet nedáme, řekl komunista Filip a navrhl omezit podporu "protistátním" neziskovkám

3.4.2020 11:08
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip

Skupina sedmi poslanců KSČM v čele s předsedou strany Vojtěchem Filipem navrhuje, aby se dotace pro neziskové organizace rozdělovaly podle nových kritérií. Komunisté chtějí, aby peníze dostávaly jen ty, co pomáhají a přispívají k plnění cílů státní politiky schválené vládou. Nárok na podporu by neměly mít ani ty neziskové organizace, které samy dělají politiku nebo u nich není zřejmá vlastnická struktura. Změna se nemá dotýkat těch organizací, které inkasují dotace z Národní sportovní agentury.

„Část těch dotací deformuje poskytování služeb, za které odpovídá buď stát, kraje nebo obce. Část těch dotací neslouží ve prospěch České republiky,“ tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip, proč takový postup proti neziskovým organizacím navrhl. „Nebudou se poskytovat dotace na to, aby někdo rozvracel stát, aby stát zaplatil skupinu nátlaku, která bude bojovat proti státnímu zřízení,“ pokračoval Filip. Vedle něho jsou pod návrhem zákona podepsáni ještě Stanislav Grospič, Zdeněk Ondráček nebo Pavel Kováčik.

Na otázku, která nezisková organizace v Česku rozvrací stát, předseda KSČM žádnou přímo nejmenoval. „Některé neziskové organizace v jiných státech nejsou vítány. Takže ani my bychom na to neměli poskytovat státní prostředky," řekl Filip. Loni na podzim zakázalo Rusko činnost organizace Člověk v tísni. "Některé naše organizace měly problém i v Maďarsku,“ doplnil předseda KSČM.

„Předložení podobného návrhu zákona coby poslanecké iniciativy jedné strany v době nouzového stavu je, slušně řečeno, velmi nevhodné,“ uvedla mluvčí organizace Člověk v tísni Adriana Černá. „Považuji to za útok na základní demokratické hodnoty. Ale takovou snahu tady sledujeme již nějakou dobu,“ napsal ředitel Nadace OSF Robert Basch.

„Je to další evidentní útok na organizace, které hlídají veřejný zájem - ekologii, boj proti korupci. Na ty organizace, které mohou být kritické vůči vládě a ne za každou cenu loajální. I takové musíme podporovat, protože konstruktivní kritika je to, co nás posouvá dál. Veřejný zájem se totiž velmi často neshoduje s politikou vlády,“ doplnil Basch.

Právník české pobočky organizace Transparency International Jan Dupák uvedl, že se komunisté snaží rozdělit neziskové společnosti na ty, co si podporu od státu zaslouží a které ne. „KSČM viditelně nechce podporovat ochranu životního prostředí nebo boj proti korupci. Návrh zákona je ale napsán tak nekvalitně, že lze pochybovat o tom, zda by vůbec měl plánovaný dopad a zda je reálné takovou normu do českého právního řádu přijmout,“ doplnil Dupák.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Přečteno: 710x
 

Kam dál:

Štítky:  

KSČM, Poslanecká sněmovna, Občanská společnost, Neziskový sektor, Diskriminace, svobodaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo