romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Situační zpráva o extremismu: Uskupení Islám v ČR nechceme používá proti svým odpůrcům kyberšikanu

Praha, 23.1.2015 9:30, (ROMEA)
Příznivci uskupení Islám v ČR nechceme se sešli 16. ledna 2015 na před Pražským hradem (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Příznivci uskupení Islám v ČR nechceme se sešli 16. ledna 2015 na před Pražským hradem (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Krajně-pravicová scéna se v poslední době orientuje na boj proti Islámu. Nejaktivnější je uskupení Czech Defence League (CzDL), zastoupené skupinou Islám v ČR nechceme (IvČRN) v síti Facebook. Uvádí se to v situační zprávě MVČR o extremismu za poslední čtvrtletí minulého roku. Podle zprávy bylo ve sledovaném období bylo zaznamenáno celkem 51 akcí přímo pořádaných anebo s účastí politicky extremistických subjektů, z toho 29 spadalo do krajně pravicového spektra a 22 do krajně levicového. Meziročně byl zaznamenán výraznější pokles počtu akcí krajní pravice a mírný pokles u krajní levice.

DOKUMENT

"Krajně pravicová scéna nadále působila poměrně fragmentovaně a nejednotně. Dlouhodobá a často zmiňovaná personální, tematická i finanční krize vytvářela aktivním subjektům limity jejich působení. Scéna měla dlouhodobě problémy nejen oslovit svými akcemi širší veřejnost a získávat tak své stoupence, ale i svolávat a mobilizovat své stávající sympatizanty," uvádí se ve zprávě. To se podle MVČR projevilo mj. i na poměrně nízké účasti na shromáždění k výročí svátku 17. listopadu v Brně, kterého se zúčastnilo pouze 80 účastníků.

Kyberšika jako zbraň islamofobů

Podle zprávy se scéna v poslední době více orientovala na projevy islamofobie. Na tomto tématu se dlouhodobě profiluje uskupení Czech Defence League (CzDL), zastoupené skupinou Islám v ČR nechceme (IvČRN) v síti Facebook. "S uskupením byly spojovány i množící se případy tzv. kyberšikany jeho odpůrců," uvádí se ve zprávě MVČR.

V souvislosti s islamofobií je ve zprávě zmíněna Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) i její mládežnická organizace Dělnická mládež (DM). DSSS  interpretovala muslimskou komunitu jako hrozbu, nejen z hlediska bezpečnosti, ale i z hlediska zániku evropských tradic a kultury. "Využívání tohoto tématu je spojeno jednak s užší spoluprací zejména se západoevropskými krajně-pravicovými subjekty, tak i se snahou o oslovení nových stoupenců," upozorňuje MVČR.

Na neonacistickém koncertu v Brně se hajlovalo

Na konci roku 2014 proběhlo i několik neonacistických koncertů. Asi 80 lidí se zúčastnilo například koncertu v Brně 16. listopadu, kde vystupovaly kapely Squad 96, Karlos band a slovenský interpret Reborn. Policie zde musel řešit hajlování posluchačů.

Především pro německé publikum zorganizovali aktivisté z Generace identity koncert 29. listopadu v restauraci Na Kopečku v Ústí nad Labem. Podle pozvánky koncert probíhal ve „středním Německu" a vystoupily na něm například kapely Blutzeugen (SRN) nebo Confident of Victory (SRN), které jsou známé z prostředí tzv. White Power Music scény.

Levicoví extremisté se mobilizovali, podporují podvedené zaměstnance

Podle MVČR se naopak krajně levicová a potažmo anarchistická scéna se nadále mobilizovala. "Poměrně vysoká účast okolo 300 osob byla zaznamenána i během demonstrace krajní levice dne 17. listopadu v Praze, pořádaná pod názvem Důstojnost, bydlení, příjem," píše se ve zprávě.

"Část anarchistické scény našla možnosti svého uplatnění v účasti na aktivitách či v podpoře uskupení Mostecká solidární síť (MSS) a Solis Praha. Záměrem těchto subjektů je upozornit na údajné příkoří vůči zaměstnancům ze strany zaměstnavatelů (např. údajné nevyplácení mezd)," zmiňuje zpráva akci například proti pražské restauraci Řízkárna, kde nebyly některým zaměstnancům vyplaceny mzdy. MSS uspořádala protesty v restauraci a proti účastníkům akce zasáhal policie.

Podle MVČR jde o aktivisty, často z prostředí krajní levice, kteří se snaží vystupovat jako alternativa vůči státním i nestátním institucím. "Po „službách“ těchto subjektů rostla poptávka. Lze se domnívat, že si tato uskupení na menších podnicích zkoušejí strategie, které by následně mohla uplatnit u většího počtu subjektů," dodává zpráva MVČR

"S nadsázkou řečeno, skutečnost, že aktivity ve prospěch poškozených pracujících jsou monitorovány represivními orgány, svědčí o tom, že tyto aktivity jsou úspěšné," uvedl jeden z účastníků akce proti restauraci Řízkárna pro server Romea.cz.

Zpráva jako akci extrémně levicové scény označuje i obsazení objektu tzv. Kliniky dne 3. prosince na pražském Žižkově. "V průběhu prosince pak nejen v Praze probíhaly akce na podporu a vyjádření solidarity s iniciativou Klinika, mj. po údajně brutálním vyklizení objektu ze strany Policie ČR. Demonstrace v Praze dne 13. prosince se zúčastnilo zhruba 700 osob. Kauza Kliniky na určitou dobu rovněž vyvolala diskuzi o možné úplné či částečné legalizaci squattingu," uvádí situační zpráva MVČR za poslední čtvrtletí minulého roku a upozorňuje v souvislosti s Klinikou i na pokus o zapálení služebního policejního vozidla. "K činu se přihlásila „Anarchistická solidární akce" a její provedení vyvolalo zejména u radikálních aktivistů pozitivní odezvu. Samotná iniciativa Klinika se od zapálení policejního auta distancovala," píše se ve zprávě.

DOKUMENT

Přečteno: 3404x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Ministerstvo vnitra, Islám, Islamofobie, Itálie, ItálieHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo