romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Smolíková v diskusi s Křečkem: Jestliže odmítáte existenci diskriminace Romů, měl byste rezignovat!

19.2.2021 15:50
Marta Smolíková (FOTO: Mezipatra)
Marta Smolíková (FOTO: Mezipatra)

Podle ředitelky organizace Otevřená společnost Marty Smolíkové by měl veřejný ochránce práv Stanislav Křeček na svůj post rezignovat, když odmítá existenci diskriminace Romů. Uvedla to v pořadu rádia Proglas 13+, kde právě s Křečkem diskutovala. Řeč přišla i na otevřený dopis zástupců organizací na podporu Romů, lidských práv a lidí v nouzi, ve kterém vyzvali vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO) a poslance, aby se distancovali od protiromských výroků ombudsmana Stanislava Křečka.

AUDIO

Loading the player...

"Za třicet let, co romskou integraci děláme, se nic nezměnilo. Situace je čím dál horší – více romských dětí opouští školu bez ukončení vzdělání, řada lidí se nepřipravuje na budoucí zaměstnání, roste nezaměstnanost, rostou vyloučené lokality. Ale když já se zmíním kriticky o tom, že v tomto nemáme pokračovat, že musíme změnit situaci, tak je to považováno za protiromský útok. To je doklad toho, kde se diskurz integrace Romů v této době nachází," reagoval v úvodu pořadu ombudsman Křeček na otevřený dopis.

"Pan ombudsman popírá příčiny, které do svízelných situací některé Romy přivádí. Tam patří špatný přístup ke vzdělání, špatný přístup k bydlení, špatný přístup ke zdravotním službám – to souvisí se stereotypy, že Romové rozbíjejí byty, že jsou líní, že se nechtějí učit. To, když se opakuje, tak i člověk, který s nimi nemá osobní zkušenost, na ně potom nahlíží tímto způsobem," oponovala Smolíková. Během vzrušené diskuse ředitelka Otevřené společnosti vyzvala ombudsmana, aby odstoupil.

"Jestliže odmítáte existenci diskriminace Romů, že v této zemi není, tak si myslím, že nemáte na tom úřadě co dělat, že byste měl rezignovat, protože vy nemáte integritu názoru s posláním toho úřadu, to je podobné, jako kdyby ředitel firmy říkal o svých výrobcích, že je nebude používat, protože jsou špatné," řekla Smolíková.

S ombudsmanovým stanoviskem k chystané strategii romské integrace nesouhlasila i jeho zástupkyně Monika Šimůnková. Před měsícem oznámila, že ji veřejný ochránce stáhl ze tří vládních rad, kde zasedala za jeho kancelář. Křeček poté jen řekl, že Šimůnkovou z rad neodvolal a ze zákona je jejich členem on. To ale minimálně u Rady vlády pro záležitosti romské menšiny není pravda.

Přečteno: 1266x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Diskriminace, Romové, Stanislav Křeček, Otevřená společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo