romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci vládní koalice umožnili obcím vykazovat občany až na tři měsíce za opakované přestupky

Praha, 19.12.2012 12:39, (ROMEA)
Ivana Řápková
Ivana Řápková

Úřady budou moci ukládat až tříměsíční zákaz pobytu za vybrané opakované přestupky. Sněmovna ve středu přehlasovala veto Václava Klause. Prezident novelu, kterou iniciovala poslankyně ODS Ivana Řápková, označil za nedomyšlenou, zjevně populistickou a možná i protiústavní. Informuje o tom server iDnes.cz.

Pro novelu hlasovalo 101 poslanců. Pro byli zákonodárci ODS, TOP 09, LIDEM a několik poslanců Věcí veřejných. Proti hlasovali skoro všichni poslanci ČSSD a KSČM.

Novela zavádí, že kdo opakovaně páchá vyjmenované přestupky, tomu může obec až na tři měsíce zakázat pobyt na svém území. Pravidlo se týká přespolních pachatelů, nikoli těch, kteří mají v obci trvalé bydliště, a vztahuje se například na opakované drobné krádeže, rušení nočního klidu či třeba nabízení prostituce na veřejném prostranství. Opakování přestupků se sčítá po dobu jednoho roku.

Novela měla v legislativním procesu spletitý osud. Nejprve ji v březnu odmítla vláda s tím, že zákaz pobytu je příliš tvrdým trestem. Sněmovna později materiál odsouhlasila a poslala jej do Senátu. Horní komora novelu odmítla a vrátila poslancům, kteří senátní veto přetlačili.

Klaus vrátil novelu Sněmovně v červenci. "Trest zákazu pobytu za pouhý přestupek považuji v kontextu českého práva za nepřiměřený, konkrétní ustanovení novely za nedomyšlená a neodpovídající proklamovaným záměrům navrhovatelů," uvedl prezident. Podle něj se jedná o zjevně populistickou, nedomyšlenou, snadno zneužitelnou a možná i protiústavní normu.

Před protiústavností této novely varovali v rozpravě i někteří poslanci, například Kateřina Klasnová (VV), která během rozpravy řekla, že "pokud tento zákon bude protlačen celou Poslaneckou sněmovnou, velmi pravděpodobně ho shodí Ústavní soud." Novelu kritizoval i ombudsman Pavel Varvařovský či Český helsinský výbor.

Rozpravu poslanců si můžete přečíst ZDE.
Hlasování poslanců naleznete ZDE

fk, voj, iDnes.cz
Přečteno: 2394x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, PopulismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo