romea - logo
20. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sněmovní komise pro rodinu bude mít na starosti i menšiny

Praha, 11.12.2013 13:23, (ROMEA)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)

Poslanci dali obnovené komisi pro rodinu a rovné příležitosti nově na starosti národnostní menšiny. Rozhodli o tom dnes na návrh na návrh ANO. Komise pro rodinu bude patnáctičlenná. Snahu KSČM o vznik ústavní komise, jejímiž členy by mohli být ústavní experti, kteří nemají poslanecký průkaz, dolní komora odmítla.

Komise pro ústavu měla podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa umožnit důkladnější přípravu ústavních změn, o nichž strany uvažují například v souvislosti s rolí prezidenta. Měla rovněž s partnerskou senátní komisí připravit zákon o vztazích obou komor parlamentu, jehož existenci už dvě desetiletí marně předpokládá ústava.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ale namítl, že činnost komise by mohl případně nahradit podvýbor ústavně právního výboru Sněmovny, pokládal by to za jednodušší řešení. K ustavení komise nakonec chybělo 21 hlasů i vzhledem k tomu, že sociální demokraté zaujali v hlasování většinou zdrženlivý postoj.

Sněmovna ustavila také sedmičlenné komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a Národního bezpečnostního úřadu. Vznikly i devítičlenné komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů a pro kontrolu použití policejních odposlechů. Poslanecké frakce mají své nominace na předsedy těchto komisí odevzdat dříve vytvořené sněmovní volební komisi nejpozději ve středu hodinu před polednem.

Dolní komora rozhodla také o tom, že bude mít své stálé zástupce v pěti meziparlamentních institucích. Jsou jimi Meziparlamentní unie, Parlamentní shromáždění NATO, Parlamentní shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Parlamentní shromáždění Rady Evropy a Středoevropské iniciativa.

Přečteno: 331x
 

Kam dál:

Štítky:  

komise pro rodinu, Parlament, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo