romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sněmovní komise pro rodinu bude mít na starosti i menšiny

Praha, 11.12.2013 13:23, (ROMEA)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)

Poslanci dali obnovené komisi pro rodinu a rovné příležitosti nově na starosti národnostní menšiny. Rozhodli o tom dnes na návrh na návrh ANO. Komise pro rodinu bude patnáctičlenná. Snahu KSČM o vznik ústavní komise, jejímiž členy by mohli být ústavní experti, kteří nemají poslanecký průkaz, dolní komora odmítla.

Komise pro ústavu měla podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa umožnit důkladnější přípravu ústavních změn, o nichž strany uvažují například v souvislosti s rolí prezidenta. Měla rovněž s partnerskou senátní komisí připravit zákon o vztazích obou komor parlamentu, jehož existenci už dvě desetiletí marně předpokládá ústava.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ale namítl, že činnost komise by mohl případně nahradit podvýbor ústavně právního výboru Sněmovny, pokládal by to za jednodušší řešení. K ustavení komise nakonec chybělo 21 hlasů i vzhledem k tomu, že sociální demokraté zaujali v hlasování většinou zdrženlivý postoj.

Sněmovna ustavila také sedmičlenné komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a Národního bezpečnostního úřadu. Vznikly i devítičlenné komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů a pro kontrolu použití policejních odposlechů. Poslanecké frakce mají své nominace na předsedy těchto komisí odevzdat dříve vytvořené sněmovní volební komisi nejpozději ve středu hodinu před polednem.

Dolní komora rozhodla také o tom, že bude mít své stálé zástupce v pěti meziparlamentních institucích. Jsou jimi Meziparlamentní unie, Parlamentní shromáždění NATO, Parlamentní shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Parlamentní shromáždění Rady Evropy a Středoevropské iniciativa.

Přečteno: 348x
 

Kam dál:

Štítky:  

komise pro rodinu, Parlament, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo