romea - logo
26. září 2020 (sobota)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sněmovní komise pro rodinu bude mít na starosti i menšiny

Praha, 11.12.2013 13:23, (ROMEA)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)
Ilustrační foto. (FOTO: Incase)

Poslanci dali obnovené komisi pro rodinu a rovné příležitosti nově na starosti národnostní menšiny. Rozhodli o tom dnes na návrh na návrh ANO. Komise pro rodinu bude patnáctičlenná. Snahu KSČM o vznik ústavní komise, jejímiž členy by mohli být ústavní experti, kteří nemají poslanecký průkaz, dolní komora odmítla.

Komise pro ústavu měla podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa umožnit důkladnější přípravu ústavních změn, o nichž strany uvažují například v souvislosti s rolí prezidenta. Měla rovněž s partnerskou senátní komisí připravit zákon o vztazích obou komor parlamentu, jehož existenci už dvě desetiletí marně předpokládá ústava.

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ale namítl, že činnost komise by mohl případně nahradit podvýbor ústavně právního výboru Sněmovny, pokládal by to za jednodušší řešení. K ustavení komise nakonec chybělo 21 hlasů i vzhledem k tomu, že sociální demokraté zaujali v hlasování většinou zdrženlivý postoj.

Sněmovna ustavila také sedmičlenné komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby, Vojenského zpravodajství a Národního bezpečnostního úřadu. Vznikly i devítičlenné komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů a pro kontrolu použití policejních odposlechů. Poslanecké frakce mají své nominace na předsedy těchto komisí odevzdat dříve vytvořené sněmovní volební komisi nejpozději ve středu hodinu před polednem.

Dolní komora rozhodla také o tom, že bude mít své stálé zástupce v pěti meziparlamentních institucích. Jsou jimi Meziparlamentní unie, Parlamentní shromáždění NATO, Parlamentní shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), Parlamentní shromáždění Rady Evropy a Středoevropské iniciativa.

Přečteno: 331x
 

Kam dál:

Štítky:  

komise pro rodinu, Parlament, národnostní menšinaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo