Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Sobotka odmítá, že si Polsko stěžovalo na akce k holocaustu v ČR

09. ledna 2015
Čtení na 2 minuty

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl tvrzení polského listu Gazeta Wyborcza, že si polská premiérka Ewa Kopaczová stěžovala na to, že se v Česku na konci ledna uskuteční mezinárodní připomínka konce holocaustu. V tiskovém prohlášení uvedl, že takový telefonát od polské kolegyně neměl a že akce konané v České republice nejsou konkurenční ke vzpomínkovému shromáždění v Polsku.

"Češi, kteří nejsou stoupenci ostrých sankcí proti Rusku, dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Je to zvláštní," citoval dnes polský list nejmenovaného pracovníka kanceláře polské premiérky. "Samotné premiérce Ewě Kopaczové se česká iniciativa nelíbí natolik, že to telefonicky sdělila šéfovi pražského kabinetu Bohuslavu Sobotkovi," napsala Gazeta Wyborcza.

"Informace uvedená v polských novinách je nepravdivá, žádný telefonát se stížností polské premiérky neproběhl," reagoval v tiskovém prohlášení Sobotka. "Akce Let My People Live pořádaná v České republice, kterou organizuje a financuje Evropský židovský kongres, mimo jiné pod záštitou předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze a za podpory české vlády, není v žádném případě konkurenční vůči vzpomínkám v Polsku. Totéž se týká pietních aktů, které proběhnou v Terezíně a na Pražském hradě," zdůraznil premiér.

Sobotkova slova dnes potvrdila i viceprezidentka Evropského židovského kongresu (EJC) Raya Kalenová. "Je to lež, polská premiérka o tom s českým premiérem nemluvila," řekla ČTK. Obě připomínky, které se uskuteční i v Den památky obětí holocaustu 27. ledna, podle ní jdou dobře dohromady. Navíc akce v Česku i jinde mají zdůraznit, že se vyvražďování Židů netýkalo jen Osvětimi, ale celé Evropy.

Podle Sobotky si Česko těmito akcemi chce připomenout takzvanou Terezínskou deklaraci, která se zabývá odkazem holocaustu a kterou za českého předsednictví Evropské unii v roce 2009 podepsalo téměř 50 zemí. Vzpomínkové akce v Osvětimi, která se bude konat 27. ledna souběžně s pietou v Terezíně, se podle premiéra česká delegace "přirozeně zúčastní".

Podle informací ČTK to byla původně polská strana, kdo usiloval o to, aby se politická část připomínek uskutečnila mimo Polsko, později ale změnila názor. Představitelé států se tak měli sejít v Česku, kam nakonec přijedou hlavně šéfové parlamentů. Svou účast už jich potvrdily více než dvě desítky. Ze 14 pozvaných hlav států s účastí na českých akcích počítají zatím jen prezidenti Bulharska a Ukrajiny.

Americký prezident Barack Obama i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se omluvili, velmi nepravděpodobný je i příjezd ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož pozvánka vzbudila vášně a distancovala se od ní například Federace židovských obcí ČR. Naznačovat to může i dnešní vyjádření Hradu, že akci vnímá tak, že bude z velké části parlamentního charakteru. Zeman dnes o akcích jednal se šéfem EJC.

Česká připomínka kulatého výročí osvobození osvětimského tábora potrvá dva dny. První den, 26. ledna, se na Pražském hradě uskuteční mezinárodní fórum Let My People Live, na němž účastníci budou debatovat o nárůstu antisemitismu a extremismu ve světě, a večer pro ně bude připravena slavnostní recepce v Obecním domě. Druhý den, který připadá na samotné 70. výročí osvobození Osvětimi, vystoupí dopoledne na Hradě hlavy států a další významní hosté. Odpoledne se uskuteční pieta v Terezíně.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon