romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Sobotka odmítá, že si Polsko stěžovalo na akce k holocaustu v ČR

Praha, 9.1.2015 10:10
(Ilustrační foto: ANTIFA)
(Ilustrační foto: ANTIFA)

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl tvrzení polského listu Gazeta Wyborcza, že si polská premiérka Ewa Kopaczová stěžovala na to, že se v Česku na konci ledna uskuteční mezinárodní připomínka konce holocaustu. V tiskovém prohlášení uvedl, že takový telefonát od polské kolegyně neměl a že akce konané v České republice nejsou konkurenční ke vzpomínkovému shromáždění v Polsku.

"Češi, kteří nejsou stoupenci ostrých sankcí proti Rusku, dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Je to zvláštní," citoval dnes polský list nejmenovaného pracovníka kanceláře polské premiérky. "Samotné premiérce Ewě Kopaczové se česká iniciativa nelíbí natolik, že to telefonicky sdělila šéfovi pražského kabinetu Bohuslavu Sobotkovi," napsala Gazeta Wyborcza.

"Informace uvedená v polských novinách je nepravdivá, žádný telefonát se stížností polské premiérky neproběhl," reagoval v tiskovém prohlášení Sobotka. "Akce Let My People Live pořádaná v České republice, kterou organizuje a financuje Evropský židovský kongres, mimo jiné pod záštitou předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze a za podpory české vlády, není v žádném případě konkurenční vůči vzpomínkám v Polsku. Totéž se týká pietních aktů, které proběhnou v Terezíně a na Pražském hradě," zdůraznil premiér.

Sobotkova slova dnes potvrdila i viceprezidentka Evropského židovského kongresu (EJC) Raya Kalenová. "Je to lež, polská premiérka o tom s českým premiérem nemluvila," řekla ČTK. Obě připomínky, které se uskuteční i v Den památky obětí holocaustu 27. ledna, podle ní jdou dobře dohromady. Navíc akce v Česku i jinde mají zdůraznit, že se vyvražďování Židů netýkalo jen Osvětimi, ale celé Evropy.

Podle Sobotky si Česko těmito akcemi chce připomenout takzvanou Terezínskou deklaraci, která se zabývá odkazem holocaustu a kterou za českého předsednictví Evropské unii v roce 2009 podepsalo téměř 50 zemí. Vzpomínkové akce v Osvětimi, která se bude konat 27. ledna souběžně s pietou v Terezíně, se podle premiéra česká delegace "přirozeně zúčastní".

Podle informací ČTK to byla původně polská strana, kdo usiloval o to, aby se politická část připomínek uskutečnila mimo Polsko, později ale změnila názor. Představitelé států se tak měli sejít v Česku, kam nakonec přijedou hlavně šéfové parlamentů. Svou účast už jich potvrdily více než dvě desítky. Ze 14 pozvaných hlav států s účastí na českých akcích počítají zatím jen prezidenti Bulharska a Ukrajiny.

Americký prezident Barack Obama i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se omluvili, velmi nepravděpodobný je i příjezd ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož pozvánka vzbudila vášně a distancovala se od ní například Federace židovských obcí ČR. Naznačovat to může i dnešní vyjádření Hradu, že akci vnímá tak, že bude z velké části parlamentního charakteru. Zeman dnes o akcích jednal se šéfem EJC.

Česká připomínka kulatého výročí osvobození osvětimského tábora potrvá dva dny. První den, 26. ledna, se na Pražském hradě uskuteční mezinárodní fórum Let My People Live, na němž účastníci budou debatovat o nárůstu antisemitismu a extremismu ve světě, a večer pro ně bude připravena slavnostní recepce v Obecním domě. Druhý den, který připadá na samotné 70. výročí osvobození Osvětimi, vystoupí dopoledne na Hradě hlavy států a další významní hosté. Odpoledne se uskuteční pieta v Terezíně.

Přečteno: 594x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Pietní akce, Polsko, Česká republika, Osvětim, TerezínHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo