Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Sociolog Daniel Prokop vyvrací Zemanovo tvrzení o nezaměstnanosti Romů. Shoduje se s organizací ROMEA

08. října 2018
Čtení na 3 minuty

Prezident Miloš Zeman si ještě přisadil, když reagoval na stovky fotografií z pracovního prostředí, které začali Romové zveřejňovat na facebooku. V reakci uvedl, že jde o iniciativu desetiny romské populace. “Na základě mých návštěv v takzvaných vyloučených lokalitách jsem dospěl k názoru, který mně sdělovali starostové a další komunální představitelé, že 90 procent Romů v těchto oblastech nepracuje. Jsem rád, že jsem dostal fotografie oněch deseti procent a děkuji za ně,” uvedl.

Organizace ROMEA již reagovala a usvědčila prezidenta, že opět manipuluje. Monika Mihaličková z ROMEA uvedla: “V ČR žije odhadem 150 tisíc ekonomicky aktivních Romů. V sociálně vyloučených lokalitách jich ekonomicky aktivních je 75 tisíc. Pokud bychom vycházeli z posledních čísel z roku 2015, tak kolem 50 tisíc Romů v těchto lokalitách nemá práci. Znamená to, že 70% Romů pracuje,” uvedla v reakci ne nejnovější tvrzení prezidenta Zemana Mihaličková.

I podle dalších kritiků bylo vyjádření prezidenta o nepracujících Romech za hranou rasismu. Zemanovy odhady o deseti procentech pracujících Romů se totiž zakládají jen na statistikách z nejvíce sociálně vyloučených oblastí. „V těchto vyloučených lokalitách žije v Česku polovina Romů, nezaměstnanost je tam určitě vyšší, než ve zbytku republiky. Ale poměr 10 procent pracujících a 90 procent nepracujících, jak tvrdí Miloš Zeman, tam určitě není,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.cz sociolog Daniel Prokop.

Na dotaz, nakolik mají výroky Miloše Zemana oporu ve statistikách a výzkumech, Prokop pro Lidovky.cz odpověděl: „Výzkumů na toto téma příliš není, jelikož je složité je dělat. Vycházím ze tří zdrojů, jedním z nich je výzkum společnosti MIDIS, která prováděla výzkum mezi romskou menšinou v různých státech Evropy v roce 2014. Z tohoto výzkumů nepřímo vyplývá, že poměr mezi nezaměstnanými a zaměstnanými Romy je zhruba 1:1. Když se k tomu navíc započítají ti pracující na černo nebo přes brigády, tak se počet pracujících Romů určitě přehoupne přes polovinu. Teď jsme navíc o dva roky dál, kdy je zaměstnanost ještě vyšší. Takže expertní odhad podílu nepracujících Romů se pohybuje mezi 25 až 40 %.“

A co by podle Prokopa pomohlo řešit vyšší nezaměstnanost Romů ve vyloučených lokalitách a jak by k tomu mohla přispět česká veřejnost? „Jedná se například o reformu oddlužení, která by značně pomohla pracovní aktivitě. Také předškolní vzdělávání je důležitý faktor. Z našich výzkumů vyplývá, že dítě, které jím projde, má později díky lepším výsledkům ve škole vyšší šanci najít si práci. Zase se ale vracíme k ochotě většinové společnosti a distancí mezi ní a tou kterou konkrétní menšinou. Můžeme být samozřejmě k sociálně vyloučeným skupinám kritičtí, ale je nutné uvědomit si, jakou jim dáváme motivaci. Speciálně Rom je často posuzován ne podle svých individuálních dovedností, ale podle své etnicity. Například běžný Čech má potenciální ekonomický výnos z dokončené střední školy vyšší než Rom se stejným vzděláním. Ten totiž ví, že bude stejně posuzován podle svého původu. To je největší problém rasismu – blokuje individuální motivaci,“ uvedl Prokop.

Zemana za jeho slova ostře kritizovalo i Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Podle něj jsou prezidentovy výroky rasistické a přispívají k vyvolání strachu a nenávisti, což může ohrozit bezpečnost lidí. ERRC míní, že by měla česká hlava státu kvůli své rétorice odstoupit.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon