romea - logo
4. července 2022 (pondělí)
svátek má Prokop

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud odročil žádost o obnovu řízení v kauze Pechanec na prosinec

12.10.2015 18:20
Vlastimil Pechanec (v rámečku) a hrob jeho oběti Otta Absolona (Koláž: Romea.cz)
Vlastimil Pechanec (v rámečku) a hrob jeho oběti Otta Absolona (Koláž: Romea.cz)

Krajský soud v Hradci Králové dnes kvůli dalšímu dokazování odročil na prosinec projednávání návrhu Vlastimila Pechance na obnovu řízení v případu rasově motivované vraždy Roma na diskotéce ve Svitavách v roce 2001. Pechanec, který trvá na své nevině, byl v roce 2003 za vraždu odsouzený na 17 let do vězení. Z vězení byl podmíněně propuštěný loni v červnu, soud mu stanovil šestiletou zkušební dobu.

Soud se návrhem začal zabývat v dubnu, kdy rozhodl o vypracování znaleckého posudku stop na vražedném noži, kterou zpracoval Kriminalistický ústav Praha. Dnes před soudem vypovídali jeho dva znalci. Jeden z nich například řekl, že se nepodařilo získat dostatečné množství kvalitní DNA, která by umožnila identifikaci konkrétní osoby.

Podle Pechancova právního zástupce Roberta Cholenského se podařilo na noži objevit DNA osoby, která byla dlouhodobým uživatelem nože, ale nebyl to odsouzený. "Bitva rozhodně nekončí, myslím, že jsme těsně před obnovou řízení. Již jen ten posudek Kriminalistického ústavu v Praze je podle nás důkazem, že celá věc se odehrála jinak než byla odsouzena," řekl Cholenský.

Cholenský dnes navrhl soudu provedení dalších důkazů. "Navrhujeme posudek z oboru forenzní genetiky a biologie, který by měl ukázat co lze z těch stop na tom noži zjistit," řekl Cholenský, který také chce podrobnosti o způsobu provedení posudku kriminalistickým ústavem. Předseda senátu Luboš Sovák dnes řekl, že od Cholenského očekává otázky na kriminalistický ústav v prvním listopadovém týdnu, jednání ve věci je nařízené na 10. a 11. prosince.

Pechanec v červenci 2001 jako dvaadvacetiletý ubodal po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Otu Absolona. Už předtím byl Pechanec dvakrát soudně trestán za výtržnictví a těžké ublížení na zdraví. Absolonova družka, s níž měl dvě tehdy malé děti, podlehla na podzim 2002 rakovině.

Přečteno: 738x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pechanec, Soud, Rasismus, Vražda, SvitavyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo