romea - logo
29. června 2022 (středa)
svátek má Petr a Pavel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Soud uložil ženě za schvalování útoků na Novém Zélandu podmínku

3.6.2020 14:38
Střelbu ve dvou mešitách 15. 3. 2019 v novozélandském městě Christchurch, při které zemřelo nejméně 40 lidí, vysílal pravicový extremista živě na sociální sítě
Střelbu ve dvou mešitách 15. 3. 2019 v novozélandském městě Christchurch, při které zemřelo nejméně 40 lidí, vysílal pravicový extremista živě na sociální sítě

Pražský městský soud dnes uložil Renátě Pelikánové dvouletý podmíněný trest za to, že na facebooku chválila pachatele teroristického útoku na mešity v novozélandském Christchurchi. Uznal ji vinnou z podpory a propagace terorismu. Státní zástupce, který navrhoval poslat Pelikánovou do vězení, se na místě odvolal. Sedmačtyřicetiletá žena u soudu uvedla, že svého příspěvku lituje. Odvolání proti verdiktu se vzdala.

Pelikánová podle státního zástupce Martina Bílého na svém facebookovém profilu napsala o teroristickém útoku na mešity na Novém Zélandu: "Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují." Dodala, že muži děkuje za jeho odvahu.

Pelikánová reagovala na příspěvek serveru Hoj.cz, který podle žalobce sledovalo na facebooku přes 160 000 lidí. Dopustila se tak podle něj trestného činu podpora a propagace terorismu, za který hrozí až patnáctileté vězení. Bílý uznal, že žena doposud nebyla trestána a vedla řádný život, kvůli trestní sazbě jí však navrhl uložit nepodmíněný trest.

Pelikánová se k činu u soudu přiznala. "Bohužel jsem to napsala," uvedla. Dodala, že se bojí o malého syna. Přála by si, aby někdo zastavil násilí, které páchají muslimové. Celý článek o teroristickém útoku na Novém Zélandu podle své výpovědi nečetla, reagovala pouze na diskusi pod ním. Dnes toho lituje. "Chtěla bych se omluvit, že jsem něco takového vůbec napsala," prohlásila. Uvedla také, že není členkou žádného extremistického hnutí ani je nepodporuje.

Podle předsedy senátu Kamila Vacíka nebylo o vině Pelikánové pochyb. "Paní obžalovaná napsala tuto větu neuváženě," dodal při odůvodnění výše trestu. Zdůraznil, že soud nechce snižovat potenciál příspěvku, který může vyvolat další nenávistné reakce. Podle Vacíka ale reakce obžalované nevybočuje z desítek jiných komentářů lidí, kteří vůbec stíháni nejsou.

"Projevená lítost byla upřímná," prohlásil také soudce. Už samotné stíhání podle něj zapůsobilo na ženu tak, že si uvědomila, co udělala. Pelikánová téměř po celou svoji výpověď plakala.

Kvůli schvalování teroristického útoku v Christchurchi obdržel pražský městský soud i další obžaloby. Jedna z nich míří na muže z Novojičínska, který diskutoval na serveru drsnysvet.cz. Druhá se týká muže ze Vsetínska, jenž připojil svůj názor pod článek na serveru Novinky.cz. Oběma hrozí stejně jako Pelikánové patnáctileté vězení za podporu a propagaci terorismu prostřednictvím veřejně přístupných počítačových sítí.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil loni v březnu při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Devětadvacetiletý muž je obžalovaný z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu a hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.

Česká policie krátce po útoku oznámila, že prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Jakékoliv podněcování k nenávisti tehdy označili za nepřijatelné jak ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), tak i policejní prezident Jan Švejdar.

Tarranta k jeho činu inspiroval norský terorista Anders Breivik. Za schvalování Breivikových teroristických útoků z léta 2011 v Oslu a na ostrově Utöya pražské vrchní státní zastupitelství rovněž obžalovalo jednoho člověka. Obžalobě za podporu terorismu čelí také dva lidé, kteří velebili smrt trojice českých vojáků v Afghánistánu.

Přečteno: 678x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, Xenofobie, Rasismus, Terorismus, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo