romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Soud v Přerově bude znovu dokazovat případ sexuálního obtěžování dětí knězem

4.1.2016 15:29
Škodova ulice v Přerově, Autor: iDnes.cz
Škodova ulice v Přerově, Autor: iDnes.cz

Přerovský okresní soud bude muset zopakovat celé dokazování v případu kněze, který se zodpovídá ze sexuálního obtěžování dětí v Přerově. Obžalovaný Vladimír Krejsa využil svého práva a po změně soudce žádá, aby se dokazování zopakovalo. ČTK to řekl soudce Martin Lýsek, který případ dostal na stůl. Jednání hodlá nařídit zřejmě v únoru. Předchozí soudkyni, která se kauzou zabývala od poloviny loňského roku, krajský soud z projednávání případu vyloučil.

"Obžalovaný využil svého práva a požádal o to, aby bylo celé dokazování zopakováno. Je to jeho právo," uvedl soudce. Žalobkyně podle něj naopak souhlasila se čtením předchozích výpovědí svědků, které u soudu zazněly. Pro soudce to znamená předvolat všechny svědky, kteří už byli jednou k jednání pozváni. Šlo především o chlapce, které měl kněz obtěžovat. V některých případech byl přitom problém jejich účast u soudu zajistit. Vypovídat budou muset znovu také znalci.

Případem se zabývala od loňského června přerovská soudkyně Emilie Richterová. V listopadu, kdy se již očekával rozsudek, ji však olomoucký krajský soud z případu vyloučil. Důvodem byla podjatost, soudkyně podle soudu hodnotila v době procesu svědecké výpovědi. Stalo se tak v srpnu, kdy soudkyně v rozhovoru pro regionální noviny a ČTK mluvila o výpovědích poškozených chlapců, které zazněly na neveřejném jednání za zavřenými dveřmi soudní síně.

Námitku kvůli podjatosti podal obžalovaný bývalý katolický kněz Vladimír Krejsa. Čtyřiašedesátiletý duchovní z Prostějovska, který už kněžskou praxi nevykonává a je v důchodu, čelí obžalobě z ohrožování výchovy dítěte a ze svádění k pohlavnímu styku. Hrozí mu trest od šesti měsíců do pěti let vězení. Podle žalobkyně Šárky Pivodové se činů dopouštěl zhruba 3,5 roku, mezi poškozenými byly i děti mladší 18 let. Obžalovaný kněz se pohyboval v romské komunitě u přerovského nádraží.

Podle zástupců olomouckého arcibiskupství už obžalovaný muž nemá v církvi žádné pověření. Arcibiskupství již dříve v tisku uvedlo, že muž jezdil do Přerova soukromě a s věřícími tam v kontaktu nebyl.

Přečteno: 859x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sexuální násilí, Přerov, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo