romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

SRP ke shromáždění neonacistů ve Vítkově: Extremisté nesmí pochodovat lokalitami, kde žijí Romové

Plzeň, 29.7.2013 13:47, (ROMEA)
Logo Strany rovných příležitostí
Logo Strany rovných příležitostí

Podle Strany rovných příležitostí (SRP) je nepřípustné, aby radikální militantní extremisté pochodovali lokalitami, ve kterých bydlí převážně Romové. SRP tak reaguje na sérii protiromských shromáždění a pochodů, kterou organizují jakési krajně pravicové Lidové milice nově vznikající extremistické Demokratické strany pracujících (DSP) s názvem Čeští lvi.

"V žádném případě by nemělo být povoleno shromáždění v takovém rozsahu, aby byla jeho součástí (pod jakoukoliv záminkou) trasa průvodu směřována do lokality obydlené převážně Romy nebo jiných skupin. Právem jednoho se nesmí omezit právo jiného natož, aby docházelo k porušování státem vytvořeného zákona za asistence státu," uvádí se v prohlášení SRP, jejíž představitelé chtějí 3. srpna ve Vítkově protestovat proti shromáždění extremistů, které je nahlášeno do místa nejhoršího rasově motivovaného útoku posledních let.

Prohlášení strany SRP k pochodu extrémistů městy, počínajíc městem Vítkov

Radikální extremisté chystají v příštích měsících sérii pochodů napříč Českou republikou, počínajíc sobotou 3. srpna 2013, kdy chtějí pochodovat ulicemi Vítkova, do míst, kde žijí romské rodiny s malými dětmi (nedaleko domu rodiny malé Natálky). Chtějí Romy zastrašovat a zároveň občany majoritní části společnosti podněcovat k nenávisti.

Předsednictvo strany SRP znepokojuje ignorace ze strany státních orgánů

V zákoně o právu shromažďovacím je explicitně uvedeno, že ke shromáždění není třeba předchozího povolení státního orgánu (úřad oznámení o shromáždění pouze bere na vědomí), avšak zároveň stejným zákonem úřadům vzniká povinnost zabývat se skutečným účelem shromáždění, posouzeném v celkovém kontextu dané situace. Dojde-li Úřad k závěru, že účel shromáždění odporuje ustanovení § 10 zákona o právu shromažďovacím, je povinen jej do 3 dnů zakázat.

V tomto a v dalších případech je totiž zřejmé (z dostupných webových stránek), že účel shromáždění je jiný než ten, který ve skutečnosti svolavatelé sdělují (což se potvrdilo v mnoha jiných případech). Přesto úřady nekonají, nezabývají se skutečným účelem shromáždění, neposuzují je v celém kontextu dané situace, nezohledňují celospolečenský dopad a traumatizující zážitky dětí ještě v předškolním věku. Přitom MVČR vydalo již v roce 2009 „Manuál pro obce k zákonu o právu shromažďovacím“, který zřetelně popisuje důvody zákazu shromáždění ještě před jeho konáním.

Je to snad záměr?

Podle ustanovení § 10 odst. 1 zákona o právu shromažďovacím obec musí zakázat shromáždění, pokud je zřejmé, že jeho účel směřuje k porušování práv a svobod jiných, k porušování zákona, ústavy a listiny základních práv a svobod a k dopouštění se násilí nebo hrubé neslušnosti, případně ho za uvedené skutky v průběhu konání rozpustit. V žádném případě by nemělo být povoleno shromáždění v takovém rozsahu, aby byla jeho součástí (pod jakoukoliv záminkou) trasa průvodu směřována do lokality obydlené převážně Romy nebo jiných skupin. Právem jednoho se nesmí omezit právo jiného natož, aby docházelo k porušování státem vytvořeného zákona za asistence státu.

SRP respektuje svobodu projevu za podmínky, že je prezentována v mezích zákona. Organizátoři protiromských shromáždění většinou patří k radikálním militantním extremistům a je proto nepřípustné, aby vedli trasu pochodu lokalitami, ve kterých bydlí převážně Romové. Při takovýchto pochodech dochází podle našeho názoru, k omezování práv Romů, a to vždy minimálně z rasových důvodů.

Předsednictvo strany SRP má obavy z narušení bezpečí romských rodin s dětmi ve Vítkově. Proto ve stejný den, kdy do Vítkova zavítají extrémisté z různých měst, pořádá SRP od 12. hod. diskusní happening v Husově ulici s názvem „Shromáždění za pokojné soužití všech obyvatel Vítkova, proti nesnášenlivosti“.

Chceme tak dát možnost všem, kterým vadí násilí a nenávist jedněch vůči druhým, aby si na veřejném setkání vzájemně diskusí vyjasnili některé aspekty soužití.

Přijďte všichni slušně diskutovat o tom, jak nebourat, ale spojovat, řešit a zlepšovat soužití a mezilidské vztahy.

Občané, přijďte mezi nás. Romové jsou pro vstřícný dialog.

Roma aven jekhetane!

V Plzni 29 července 2013

TZ Strany rovných příležitostí (SRP)
Přečteno: 3489x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Rasismus, Extremismus, Žhářský útok ve VítkověHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo