romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Staník z SPD čelí trestnímu oznámení za rasistické výroky proti menšinám. Chtěl by je střílet hned po narození a posílat do plynu

15.11.2017 12:26
Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)
Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)

Tajemník Okamurova hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslav Staník čelí trestnímu oznámení. Podal ho na něj aktivista Jan Cemper za jeho výroky na adresu menšin. Staník měl podle svědectví některých poslanců prohlásit, že „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“. Informuje o tom server iDNES.cz.

Staník měl tato slova pronést před dvěma týdny ve sněmovním klubu. Jako první o tom informoval server Aktuálně.cz. Podle svědků přišel do sněmovního klubu silně podnapilý a začal vulgárně urážet dosluhující ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. Následně měl vyzývat k likvidaci menšin.

V neděli na něj aktivista Jan Cemper podal trestní oznámení. „Důvod je, že dle mého názoru provolávání pana Staníka naplňuje skutkovou podstatu trestného činu podle paragrafu 356 trestního zákoníku (podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod – pozn. red.) a pokud k danému chování existuje dostatek svědků, neměl by být problém dané skutky dokázat,“ sdělil serveru iDNES.cz Cemper.

„V médiích jsem sledoval, že všichni výroky odsuzovali, ale chodilo se kolem horké kaše a nikdo z daných lidí neuvědomil orgány činné v trestním řízení,“ dodal. Trestní oznámení podal k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1.

Nešlo o první incident

Incidentu bylo přítomno více svědků. Byl mezi nimi například někdejší poslanec Marek Černoch. „Ve chvíli, kdy tam přišla paní ministryně Marksová, tak se do ní (Staník) začal velice vulgárně navážet a byl opilý,“ popsal událost serveru iDNES.cz poslanec Černoch.

Staník podle něj začal titulovat dosluhující ministryni „Marxová-Engelsová“, nadával jí za podporu homosexuálů a nakonec vyzýval k likvidaci menšin.

„Byly to rasistické výroky, že by se měli homosexuálové, Cikáni a Židi střílet hned po narození a Židi zplynovat,“ uvedl Černoch s tím, že si nepamatuje přesný slovosled, protože od události uplynula už delší doba. Navíc podle něj nešlo o ojedinělé chování ze strany tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Situací, kdy byl Staník opilý, choval se nevhodně a slovně napadal ostatní, bylo podle Marka Černocha víc. 

A odmítá také reakci předsedy SPD Tomia Okamury, který tvrdil, že Marksová byla sama opilá a celou situaci zkreslila, jak uvedl Okamura na Facebooku.

„Podnapilá paní ministryně Marksová zřejmě neunesla svoji situaci, pokud zde potkala pana Staníka, který kdysi odešel z ČSSD, neboť byl kritikem politické zrady této strany na lidech. Souběh alkoholu a frustrace ze ztráty funkce dává zášti křídla. Její obvinění, která nyní vypouští, jsou trapná a sprostá,“ napsal mimo jiné Okamura v příspěvku.

„Tomio Okamura by se měl krotit: výroky tajemníka Staníka nejsou můj osobní konflikt. Jsou o nepřípustném rasismu a xenofobii. Svědků je celá řada,“ ohradila se následně proti nařčení Marksová na Twitteru.

V pondělí pak iDNES.cz sdělila, že Staníkovy výroky podle ní zřejmě naplňují důvody pro podání trestního oznámení, protože byl však tajemník SPD opilý, věc by řešila jinou cestou. „Především by se k tomu měl čelem postavit klub SPD. A ne ústy svého předsedy lhát, že jsem si to vymyslela,“ dodala. 

Slova ministryně Marksové potvrdil i bývalý poslanec Martin Lank, který byl také svědkem incidentu. „Je to nesmysl. Paní ministryně tam přišla rovnou z nějakého jednání. Jestli předtím něco drobného požila, si netroufám odhadovat, ale rozhodně nepůsobila v podnapilém stavu,“ uvedl Lank s tím, že na Staníkovi naopak bylo patrné, že předtím alkohol konzumoval.

Lank podle iDNES.cz označil Staníkovy výroky za nechutné a nevhodné. Reakce Okamury ho však nepřekvapila. „Nečekal jsem nic jiného. Nikdy jsem od Tomia Okamury neviděl, že by uznal svoji chybu nebo chybu někoho jiného z SPD,“ komentoval pro iDNES.cz vyjádření předsedy SPD. „ Sice u toho nebyl, ale ví, kdo byl opilý a že je to všechno lež a antikampaň,“ napsal tak také na Facebook, kde celý incident důkladně popisuje.

Přečteno: 4734x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Poslanecká sněmovna, Tomio Okamura, trestní oznámeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo