romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stanislav Křeček: Jako ombudsman se diskriminací Romů v úřadu zabývat nebudu. Od toho jsou tu soudy a antidiskriminační zákon

17.1.2020 11:10
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)
Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Commons)

Prezident Miloš Zeman oficiálně navrhl Poslanecké sněmovně na funkci veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (81). Bývalý zástupce ombudsmanky, někdejší poslanec ČSSD a dlouholetý předseda Sdružení nájemníků ČR má podle prezidenta ty nejlepší předpoklady pro funkci, protože mu nechybí potřebné zkušenosti a má jasnou představu o směřování úřadu. Zeman to uvedl v dopise předsedovi dolní komory Radkovi Vondráčkovi (ANO), který Hrad zveřejnil na svém webu. Křeček v rozhovoru pro Deník N uvedl, že v úřadu veřejného ochránce práv by se nezabýval diskriminaci Romů.

Prezident loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby Křeček pokračoval ve funkci zástupce ombudsmanky. Sněmovna to ale neakceptovala. Zeman se přesto rozhodl poslancům navrhnout Křečka do funkce veřejného ochránce práv. 

"I při vědomí toho, že v loňském roce nebyl podvakrát zvolen zástupcem veřejného ochránce práv, jsem pevně přesvědčen, že tento kandidát má ty nejlepší předpoklady pro výkon funkce veřejného ochránce práv. S chodem úřadu veřejného ochránce práv a s náplní jeho činnosti je podrobně seznámen, jelikož v letech 2013 až 2019 úspěšně působil jako zástupce veřejné ochránkyně práv," napsal Zeman.

V rozhovoru pro Deník N Stanislav Křeček řekl, že úřad ombudsmana by vedl jinak než Anna Šabatová. Dle jeho názoru se ombudsman nemá tolik soustředit na diskriminaci, tu by měli řešit soudy. Stanislav Křeček se také vyjádřil ke svému dřívějšímu výroku na sociálních sítích, že pokud zaměstnavatel odmítne Roma není to diskriminace, ale zkušenost.

"Víte nejde jednat bez zkušeností, bez zkušeností jedná jenom dítě. A nemůžeme mít lidem za zlé, že nějaké své životní zkušenosti uplaňují. V pořádku to samozřejmě není. A já bych byl velmi rád, kdyby ti lidé kteří jsou postiženi tou diskriminací, aby také sami hledali tu cestu. Aby se sami snažili aby nebyli diskriminovaní, aby nebyla s nimi taková zkušenost negativní," uvedl Křeček v rozhovoru s novinářem Janem Moláčkem.

Vyjádřil se, že pokud by se na něj jako na ombudsmana někdo s problém odmítnutí práce na základě etnicity obrátil, neřešil by ho.

"Toto ne toto nepatří do kompetencí ombudsmana. My zjišťujeme činnost státních orgánů, nikoli zaměstnanců, nebo soukromých osob. Toto právě ombudsmanovi prostě nepatří. Máme antidiskriminační zákon a ten člověk se musí obrátit na soud. Máme antidiskriminační zákon, který toto nějakým způsobem řeší. Zda to řeší vhodným způsobem, nebo nikoliv, to je otázka. Máme antidiskriminační zákon a my nenahrazujeme soud, veřejný ochránce nenahrazuje soud v tomto rozhodování," řekl Křeček v rozhovoru, který by úřad chtěl zreorganizovat a zmenšit počet právníků, kteří se diskriminačním jednáním zabývají.

AUDIO

Přečteno: 1876x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Rozhovory, nominaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo