Starosta Milovic nesouhlasí se zařazením města mezi sociálně vyloučené lokality

„Vedení města Milovice zásadně odmítá označení města Milovice za sociálně vyloučenou lokalitu,“ uvádí starosta Milan Pour ve svém stanovisku.
Podle něj z průzkumu, který prováděla agentura GAC není jasné, kde sociálně vyloučená lokalita v Milovicích je, jde zřejmě o panelové domy, v nichž žije zhruba 160-180 lidí. „Toto číslo lze, ve městě v počtem cca 11 tis. trvale hlášených obyvatel, považovat za zanedbatelné. Jedná se o nepřesně definovanou informaci a pokud nebude jasně určeno, kde přesně tito občané žijí, můžeme pouze usuzovat, že se jedná o celé území Milovic,“ dodává starosta.
Starosta navíc tvrdí, že Milovice „jsou město s dobrou občanskou vybaveností, funkční infrastrukturou, lékařskými službami, základním vzděláváním na vysoké úrovni, velmi dobrou dostupností k institucím a dostatečným množství organizací zajišťujících sociální služby. Tato fakta zcela vylučují nedostatečný přístup osob vykazujících znaky sociálního vyloučení k uvedeným službám.“
Právě taková je ale definice sociálního vyloučení podle Agentury pro sociální začleňování: Sociálně vyloučení jsou ti občané, kteří mají ztížený přístup k institucím a službám (tedy k institucionální pomoci), jsou vyloučeni ze společenských sítí a nemají dostatek vertikálních kontaktů mimo sociálně vyloučenou lokalitu.
Vedení města pro to žádá, aby odborníci ministerstva práce a sociálních věcí, které průzkum zadávalo, studii revidovali. Domnívá se totiž, že průzkum mohl mylně vykonstruovat i další sociálně vyloučené lokality.
Reakce agentury GAC
"Je třeba zdůraznit, že obce uvedené v mapě sociálně vyloučených lokalit nejsou jako celek sociálně vyloučenými lokalitami, ale jsou obcemi, kde byla identifikována sociálně vyloučená lokalita. Je logické, že v městech či větších obcích mohou tyto lokality tvořit relativně menší či malou část území. Tyto lokality se pak mohou vyskytovat i v obcích, kde mimo ně je celkem dobrá kvalita života,“ komentuje stanovisko starosty Milovic vedoucí průzkumu vyloučených lokalit Petr Čada.
Podle něj je to v souladu s jedním z hlavních zjištění výzkumu, „kterým je konstatování, že sociálně vyloučené lokality ztrácejí své jasné hranice. Sociální vyloučení má řadu podob a prostorová dimenze je jen jednou z nich. V řadě případů mohou být lidé vyloučeni z využívání určitých služeb vinou reakcí jejich personálu a okolí, vlastní neinformovaností či nedostatečným příjmem. V rámci mapy i analýzy byl tento kontext vždy zohledňován.“
Agentura GAC prezentovala svůj nový průzkum sociálně vyloučených lokalit letos v květnu. Podle něj se v Česku počet sociálně vyloučených lokalit od roku 2006 zdvojnásobil a nyní je jich přes 600. Podle odhadu GAC v nich žije 95-115 tisíc lidí.
Kam dál:
- Štefan Lukáč: Byznys s chudobou vesele kvete dál
- Romové z Ostravy dovezli do nemocnice náklaďák vitamínů. Děkovali tak za jejich práci v období pandemie COVID-19, zachránili i jednoho z Romů z Ostravy
- Distanční výuka: Tisíce dětí bez výuky a selhání státu v koordinaci. Neziskovky to nevyřeší
- † 8. listopadu 1997 – Praha: H. E. Abdelradi
- Desetiminutovka Plus: Chci učit ekonomii a být dobrý učitel, říká třiadvacetiletý Robert Olah
- SLEDUJEME průběžné sčítání hlasů. Jediný romský kandidát do Senátu Cyril Koky je zatím na 5. místě
- Roman Joch a Petr Honzejk debatovali o českém rasismu: S předsudky je třeba stále bojovat
- František Kostlán: Filozof Daniel Kroupa si troufl moc aneb Co je rasismus
- František Kostlán: Zdá se, že ve zpravodajství CNN Prima news zůstávají stereotypy o Romech
- Slovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních
- Jan Horvát: S opatřeními pro boj s virem ve vyloučených lokalitách je třeba začít hned
- Občerstvení a roušky zdarma, vietnamská komunita pomáhá nejen policistům, záchranářům a hasičům
Štítky:
Domácí, Milovice, vyloučená lokalita, GacHLAVNÍ ZPRÁVY

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma
22.2.2021 10:30
videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme
19.2.2021 16:25