romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Starosta Milovic nesouhlasí se zařazením města mezi sociálně vyloučené lokality

10.7.2015 14:14
Ilustrační foto: Lukáš Houdek
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

„Vedení města Milovice zásadně odmítá označení města Milovice za sociálně vyloučenou lokalitu,“ uvádí starosta Milan Pour ve svém stanovisku.

Podle něj z průzkumu, který prováděla agentura GAC není jasné, kde sociálně vyloučená lokalita v Milovicích je, jde zřejmě o panelové domy, v nichž žije zhruba 160-180 lidí. „Toto číslo lze, ve městě v počtem cca 11 tis. trvale hlášených obyvatel, považovat za zanedbatelné. Jedná se o nepřesně definovanou informaci a pokud nebude jasně určeno, kde přesně tito občané žijí, můžeme pouze usuzovat, že se jedná o celé území Milovic,“ dodává starosta.

Starosta navíc tvrdí, že Milovice „jsou město s dobrou občanskou vybaveností, funkční infrastrukturou, lékařskými službami, základním vzděláváním na vysoké úrovni, velmi dobrou dostupností k institucím a dostatečným množství organizací zajišťujících sociální služby. Tato fakta zcela vylučují nedostatečný přístup osob vykazujících znaky sociálního vyloučení k uvedeným službám.“

Právě taková je ale definice sociálního vyloučení podle Agentury pro sociální začleňování: Sociálně vyloučení jsou ti občané, kteří mají ztížený přístup k institucím a službám (tedy k institucionální pomoci), jsou vyloučeni ze společenských sítí a nemají dostatek vertikálních kontaktů mimo sociálně vyloučenou lokalitu.

Vedení města pro to žádá, aby odborníci ministerstva práce a sociálních věcí, které průzkum zadávalo, studii revidovali. Domnívá se totiž, že průzkum mohl mylně vykonstruovat i další sociálně vyloučené lokality.

Reakce agentury GAC

"Je třeba zdůraznit, že obce uvedené v mapě sociálně vyloučených lokalit nejsou jako celek sociálně vyloučenými lokalitami, ale jsou obcemi, kde byla identifikována sociálně vyloučená lokalita. Je logické, že v městech či větších obcích mohou tyto lokality tvořit relativně menší či malou část území. Tyto lokality se pak mohou vyskytovat i v obcích, kde mimo ně je celkem dobrá kvalita života,“ komentuje stanovisko starosty Milovic vedoucí průzkumu vyloučených lokalit Petr Čada.

Podle něj je to v souladu s jedním z hlavních zjištění výzkumu, „kterým je konstatování, že sociálně vyloučené lokality ztrácejí své jasné hranice. Sociální vyloučení má řadu podob a prostorová dimenze je jen jednou z nich. V řadě případů mohou být lidé vyloučeni z využívání určitých služeb vinou reakcí jejich personálu a okolí, vlastní neinformovaností či nedostatečným příjmem. V rámci mapy i analýzy byl tento kontext vždy zohledňován.“

Agentura GAC prezentovala svůj nový průzkum sociálně vyloučených lokalit letos v květnu. Podle něj se v Česku počet sociálně vyloučených lokalit od roku 2006 zdvojnásobil a nyní je jich přes 600. Podle odhadu GAC v nich žije 95-115 tisíc lidí.

Přečteno: 1731x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Milovice, vyloučená lokalita, GacHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo