romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Štěpán Ripka: Ministerstvo pro místní rozvoj by chtělo platit segregaci z evropských peněz

Praha, 14.5.2013 10:41, (ROMEA)
Štěpán Ripka, pražský mluvčí Platformy pro sociální bydlení (Foto: ROMEA TV)
Štěpán Ripka, pražský mluvčí Platformy pro sociální bydlení (Foto: ROMEA TV)

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) by podle náměstka Miroslava Kalouse (ODS) rádo z evropských peněz určených na předcházení sociálnímu vyloučení stavělo a provozovalo tzv. sociální ubytovny. Základním požadavkem pro evropské dotace přitom je, že projekty nesmějí podporovat segregaci. Není jasné, jak se ministerstvo chce s tímto problémem vypořádat, když umísťování lidí do ubytoven jednoznačně segregační je.

Ze zahraničních výzkumů víme, že výstavba alternativního bydlení pro lidi bez domova způsobuje lokální vychýlení trhu s byty. Ubytovny se zaplňují dalšími a dalšími lidmi, které by majitelé standardních bytů v případě neexistence ubytoven vzali do nájmu. Jejich byty tak zůstávají prázdné, zatímco počet bezdomovců se zvyšuje. Přeneseno do plánů MMR: pokud se v obci postaví nové ubytovny, bude v nich nakonec bydlet velká část lidí, kteří by v případě neexistence ubytoven bydleli ve standardních nájemních bytech. Prostorově integrované nájemní byty tak budou zůstávat prázdné, zatímco čím dál více lidí bude soustřeďováno v segregovaných ubytovnách.

Hodnocení (evaluace) slovenského programu výstavby nájemních bytů nižšího standardu pro Romy ukázala, že nová výstavba nepřispěla k integraci, protože v 70% zachovávala prostorové vyloučení Romů a v 20% dokonce prohlubovala segregaci.

Samosprávy navíc nekontrolovaly stavební firmy a netrvaly na odstranění stavebních nedostatků a často kolaudovaly nevyhovující byty. Nekvalitně postavené byty pak rychle podléhaly zkáze, což přiživilo mýtus, že Romové si neváží svého bydlení. Výstavba holobytů na Slovensku tedy spíše segregaci prohlubovala, stejně jako posilovala předsudky vůči Romům.

Již v únoru MMR zveřejnilo výzkum tzv. sociálních ubytoven, který se měl stát hlavním argumentem pro podporu výstavby ubytoven. Výzkum jako nekvalitní a tendenčně a neeticky zpracovaný napadla v otevřeném dopise řada akademických pracovišť a organizací a signatáři nabídli ministerstvu podporu při přípravě sociálního bydlení.

Ministerstvo nabídky nevyužilo a signatáře do připomínkového řízení nepozvalo a také odpovědělo, že výzkum je pouze „dílčím podkladem“. Nakonec však MMR na základě kritiky výzkumnou zprávu do analytické části řešení sociální bydlení nezahrnulo. Bílé místo však ničím nenahradilo, byť výzkumů o negativních stránkách ubytoven je hned několik. Nyní ministerstvo nemá pro podporu výstavby ubytoven žádné další argumenty, stavět však chce dál.

Jediným argumentem, který ministerští úředníci společně s náměstkem Kalousem opakují, je, že ubytovny chtějí stavět, aby pomohli lidem, kteří by jinak skončili na ulici. Několikrát však byli upozorněni na to, že je to přesně naopak: nově vzniklé ubytovny budou vysávat další a další lidi ze standardních bytů. Kolik ubytoven se postaví, tolik v nich bude bydlet lidí. A cesta z ubytovny na ulici vede daleko rychleji, než z dobrého bytu.

Ubytovny jsou jednoznačně součástí problému sociálního vyloučení, a tak není na místě je stavět v rámci prevence, a to ani z českých ani z evropských peněz. Opravdové komplexní řešení sociálního bydlení a příprava na příští programovací období evropských fondů budou vyžadovat přijetí zákona o sociálním bydlení. Jediným fungujícím řešením bezdomovství je organizované zajištění běžného bydlení s dostatečnou právní jistotou nájmu, na něž navazuje podpora přiměřená potřebám a preferencím uživatelů bytů.

Článek, který vyšel v Právu 7. 5. 2013, zveřejňujeme s laskavým svolením autora. Štěpán Ripka je sociolog, badatel, který se dlouhodobě zabývá bytovou problematikou obcí a nízkopříjmových domácností.

Přečteno: 605x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovny, sociální bydlení, Sociální vyloučení, segregaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo