romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Štěpán Ripka: Ministerstvo pro místní rozvoj by chtělo platit segregaci z evropských peněz

Praha, 14.5.2013 10:41, (ROMEA)
Štěpán Ripka, pražský mluvčí Platformy pro sociální bydlení (Foto: ROMEA TV)
Štěpán Ripka, pražský mluvčí Platformy pro sociální bydlení (Foto: ROMEA TV)

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) by podle náměstka Miroslava Kalouse (ODS) rádo z evropských peněz určených na předcházení sociálnímu vyloučení stavělo a provozovalo tzv. sociální ubytovny. Základním požadavkem pro evropské dotace přitom je, že projekty nesmějí podporovat segregaci. Není jasné, jak se ministerstvo chce s tímto problémem vypořádat, když umísťování lidí do ubytoven jednoznačně segregační je.

Ze zahraničních výzkumů víme, že výstavba alternativního bydlení pro lidi bez domova způsobuje lokální vychýlení trhu s byty. Ubytovny se zaplňují dalšími a dalšími lidmi, které by majitelé standardních bytů v případě neexistence ubytoven vzali do nájmu. Jejich byty tak zůstávají prázdné, zatímco počet bezdomovců se zvyšuje. Přeneseno do plánů MMR: pokud se v obci postaví nové ubytovny, bude v nich nakonec bydlet velká část lidí, kteří by v případě neexistence ubytoven bydleli ve standardních nájemních bytech. Prostorově integrované nájemní byty tak budou zůstávat prázdné, zatímco čím dál více lidí bude soustřeďováno v segregovaných ubytovnách.

Hodnocení (evaluace) slovenského programu výstavby nájemních bytů nižšího standardu pro Romy ukázala, že nová výstavba nepřispěla k integraci, protože v 70% zachovávala prostorové vyloučení Romů a v 20% dokonce prohlubovala segregaci.

Samosprávy navíc nekontrolovaly stavební firmy a netrvaly na odstranění stavebních nedostatků a často kolaudovaly nevyhovující byty. Nekvalitně postavené byty pak rychle podléhaly zkáze, což přiživilo mýtus, že Romové si neváží svého bydlení. Výstavba holobytů na Slovensku tedy spíše segregaci prohlubovala, stejně jako posilovala předsudky vůči Romům.

Již v únoru MMR zveřejnilo výzkum tzv. sociálních ubytoven, který se měl stát hlavním argumentem pro podporu výstavby ubytoven. Výzkum jako nekvalitní a tendenčně a neeticky zpracovaný napadla v otevřeném dopise řada akademických pracovišť a organizací a signatáři nabídli ministerstvu podporu při přípravě sociálního bydlení.

Ministerstvo nabídky nevyužilo a signatáře do připomínkového řízení nepozvalo a také odpovědělo, že výzkum je pouze „dílčím podkladem“. Nakonec však MMR na základě kritiky výzkumnou zprávu do analytické části řešení sociální bydlení nezahrnulo. Bílé místo však ničím nenahradilo, byť výzkumů o negativních stránkách ubytoven je hned několik. Nyní ministerstvo nemá pro podporu výstavby ubytoven žádné další argumenty, stavět však chce dál.

Jediným argumentem, který ministerští úředníci společně s náměstkem Kalousem opakují, je, že ubytovny chtějí stavět, aby pomohli lidem, kteří by jinak skončili na ulici. Několikrát však byli upozorněni na to, že je to přesně naopak: nově vzniklé ubytovny budou vysávat další a další lidi ze standardních bytů. Kolik ubytoven se postaví, tolik v nich bude bydlet lidí. A cesta z ubytovny na ulici vede daleko rychleji, než z dobrého bytu.

Ubytovny jsou jednoznačně součástí problému sociálního vyloučení, a tak není na místě je stavět v rámci prevence, a to ani z českých ani z evropských peněz. Opravdové komplexní řešení sociálního bydlení a příprava na příští programovací období evropských fondů budou vyžadovat přijetí zákona o sociálním bydlení. Jediným fungujícím řešením bezdomovství je organizované zajištění běžného bydlení s dostatečnou právní jistotou nájmu, na něž navazuje podpora přiměřená potřebám a preferencím uživatelů bytů.

Článek, který vyšel v Právu 7. 5. 2013, zveřejňujeme s laskavým svolením autora. Štěpán Ripka je sociolog, badatel, který se dlouhodobě zabývá bytovou problematikou obcí a nízkopříjmových domácností.

Přečteno: 608x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, ubytovny, sociální bydlení, Sociální vyloučení, segregaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo