romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.  

Podle informací serveru Romea.cz ministryně financí Alena Schillerová přislíbila ženám podporu poslaneckého návrhu na odškodnění protiprávních sterilizací.

Lídryně sterilizovaných obětí Elena Gorolová z organizace Vzájemné soužití vstřícné stanovisko k přijetí zákona uvítala.

"Paní ministryně si nás všechny vyslechla a zajímala se, proč jsme se už před lety neobrátily na soud. Paní Šimůnková vysvětlovala paní ministryni, že ženy se za svůj osud styděly a nechtěly o něm veřejně mluvit,“ popsala pro Romea.cz část jednání Elena Gorolová, s tím, že se pak pětice sterilizovaných romských a neromských žen setkala i s několika poslanci, kteří je vyslechli a vyslovili podporu pro jejich odškodnění.

Gorolová: "Závěrečné stanovisko paní ministryně Schillerové bylo, že podpoří, aby k odškodnění došlo."

"Závěrečné stanovisko paní ministryně Schillerové bylo, že podpoří, aby k odškodnění došlo," dodala pro server Romea.cz Gorolová s tím, že k projednání zákona zatím bohužel nedošlo.

"Přišel nám email, že z důvodu absence některých poslanců, kteří se nakazili koronavirem, se projednání návrhu zákona odkládá,“ uvedla Gorolová, která doufá, že se nakonec podaří zákon schválit a odškodnit částkou 300 tisíc korun dosud žijící oběti nucené sterilizace.

Návrh zákona podpořila i zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, která žádá poslance, aby návrh zákona projednali a podpořili. Podle Šimůnkové je zákon v tuto chvíli jedinou možností, jak se takto postižené ženy mohou domoci spravedlnosti, neboť na soud se již obrátit nemohou.

Na toto bezpráví přitom poukazoval i tehdejší ombudsman Otakar Motejl, který ve své zprávě z roku 2005 popsal případy, kdy byly sterilizace žen provedené bez jejich souhlasu, případně se souhlasem uděleným za takových okolností, že jej nelze považovat za souhlas skutečný a informovaný. Tyto ženy dodnes nebyly odškodněny, mnohé se potýkají se závažnými zdravotními problémy, některé již nejsou mezi námi. Právní cestou se už nelze bránit z důvodu promlčení případu.

"Připravený zákon je poslední možností, jak může stát po dvaceti letech alespoň trochu toto bezpráví napravit. Nedobrovolné sterilizace byly jedním z nejhorších zásahů do osobní integrity člověka, jakých se náš stát v minulosti dopustil. Ráda bych proto požádala poslance, aby na právě probíhající schůzi projednali v prvním čtení návrh tohoto zákona. Tyto ženy si to zaslouží," vysvětluje v tiskové zprávě, kterou zveřejnil úřad ombudsmana.

Státní politikou v Československu byla tato praxe uzákoněna v roce 1971 na základě přijetí směrnice o provádění sterilizací. Během platnosti této směrnice docházelo pak k systematické sterilizaci romských žen bez jejich plného a informovaného souhlasu jako prostředku kontroly jejich porodnosti. Vyhláška byla zrušena v roce 1993.

Podle Eleny Gorolové nucené sterilizace neskončily se zrušením právních předpisů, ale pokračovaly i několik let poté, poslední případ nedobrovolně sterilizované romské ženy je znám z roku 2007. Česká vláda v čele s Janem Fischerem nad těmito praktikami vyjádřila v roce 2009 politování.

Přečteno: 1274x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sterilizace, Vláda, poslanec, Poslanecká sněmovna, zákon, odškodnění, ministerstvo financíHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo