romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stovce rodin v Brně hrozí vystěhování. Podpořila je demonstrace

7.12.2016 11:18
Demonstrace seskupení Chceme bydlet! na podporu obyvatel bytových domů v Brně - Zábrdovicích. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Demonstrace seskupení Chceme bydlet! na podporu obyvatel bytových domů v Brně - Zábrdovicích. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V nejistotě žije více než sto domácností z bytových domů v Brně-Zábrdovicích. Domy mění majitele, nový plánuje opravy. Někteří obyvatelé mají jen krátkodobé smlouvy a netuší, co nastane v lednu po jejich vypršení. Ačkoli se podařilo navázat jednání mezi majitelem a městem, podle iniciativy Chceme bydlet! stále chybí garance zákonného a sociálně citlivého postupu. Úterní demonstrace na podporu nájemníků se zúčastnilo podle odhadu ČTK 200 lidí, kteří v klidu prošli Brnem.

Iniciativa Chceme bydlet! nezrušila demonstraci ani poté, co Vladimír Loukota v minulých dnech za nového majitele uvedl, že v nejbližším půlroce hromadné ukončování smluv nechystá. Dnes totéž sdělil na dotaz ČTK. "Zcela chybí jasná komunikace s nájemníky," řekla novinářům za iniciativu Miriam Kanioková. Situace se podle ní dotýká 500 lidí, z toho asi stovky dětí. Většinou jde o Romy, kteří těžko hledají nový podnájem.

(FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

"Odcházejí na ubytovny, do azylových domů nebo mimo Brno do totálně nestandardního bydlení," uvedl Jan Milota z organizace IQ Roma servis. "Nevím, co s námi od ledna bude. Na ubytovně to není život," řekla novinářům v slzách žena, která si nepřála kvůli své bezpečnosti zveřejnit jméno. Má děti v pěstounské péči, stará se také o nemocné blízké.

Smlouva rodině končí k poslednímu prosinci. Obyvatelé domu prý mají nezávazný příslib, že nájem bude prodloužen ještě na tři měsíce nebo půl roku. "Pokud my to nemáme písemnou formou, je to jedna paní povídala a já tomu nemůžu věřit," uvedla. Demonstranti se v podvečer sešli před ubytovnou ve Vlhké ulici. S transparenty a skandováním "Chceme bydlet!" pak došli na Koliště. Před kanceláře jedné ze společností, jimž přičítají neférové jednání, vysypali krabici hraček, aby upozornili na děti ohrožené vystěhováním. Z davu se ozvalo skandování "Vyvlastnit". Protest završila performance před Janáčkovým divadlem.

  (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jednatel firmy Fidurock Brno Loukota ČTK minulý týden sdělil, že firma nechce nájemníky hromadně vystěhovávat na ulici a že má dlouhodobý podnikatelský záměr. Dnes doplnil, že aktivisté "protestují proti něčemu, co nikdy nenastane", že žádné stovky lidí o Vánocích ani nikdy později na ulici nebudou a že nájemní smlouvy byly prodlouženy všem nájemníkům, s výjimkou několika málo neplatičů. Společnost bude vždy postupovat v souladu se zákonem, zdůraznil Loukota.

Se zástupci firmy se v pátek setkali představitelé magistrátu. Podle náměstka primátora Matěje Hollana (Žít Brno) firma uznala, že dosud postupovala v některých případech v rozporu se zákonem. Nově má spolupracovat s právníky města a s příspěvkovou organizací Drom. "Domluvili jsme se na vzájemném průběžném informování," uvedl Hollan.

Město podle Hollana respektuje práva soukromého majitele a nemůže mu bránit ve využívání a zhodnocování majetku. Zároveň však apeluje na dodržování občanského zákoníku a snaží se odvrátit vyhrocení problémů. Stejně tak iniciativa Chceme bydlet! neupírá vlastníkovi právo zacházet se svým majetkem. Trvá na zákonnosti ukončování nájemních vztahů a na citlivém přístupu, který dá lidem šanci najít si nové, srovnatelné bydlení.

(FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

 

Přečteno: 2404x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Sociální vyloučení, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo