romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stovce rodin v Brně hrozí vystěhování. Podpořila je demonstrace

7.12.2016 11:18
Demonstrace seskupení Chceme bydlet! na podporu obyvatel bytových domů v Brně - Zábrdovicích. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Demonstrace seskupení Chceme bydlet! na podporu obyvatel bytových domů v Brně - Zábrdovicích. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V nejistotě žije více než sto domácností z bytových domů v Brně-Zábrdovicích. Domy mění majitele, nový plánuje opravy. Někteří obyvatelé mají jen krátkodobé smlouvy a netuší, co nastane v lednu po jejich vypršení. Ačkoli se podařilo navázat jednání mezi majitelem a městem, podle iniciativy Chceme bydlet! stále chybí garance zákonného a sociálně citlivého postupu. Úterní demonstrace na podporu nájemníků se zúčastnilo podle odhadu ČTK 200 lidí, kteří v klidu prošli Brnem.

Iniciativa Chceme bydlet! nezrušila demonstraci ani poté, co Vladimír Loukota v minulých dnech za nového majitele uvedl, že v nejbližším půlroce hromadné ukončování smluv nechystá. Dnes totéž sdělil na dotaz ČTK. "Zcela chybí jasná komunikace s nájemníky," řekla novinářům za iniciativu Miriam Kanioková. Situace se podle ní dotýká 500 lidí, z toho asi stovky dětí. Většinou jde o Romy, kteří těžko hledají nový podnájem.

(FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

"Odcházejí na ubytovny, do azylových domů nebo mimo Brno do totálně nestandardního bydlení," uvedl Jan Milota z organizace IQ Roma servis. "Nevím, co s námi od ledna bude. Na ubytovně to není život," řekla novinářům v slzách žena, která si nepřála kvůli své bezpečnosti zveřejnit jméno. Má děti v pěstounské péči, stará se také o nemocné blízké.

Smlouva rodině končí k poslednímu prosinci. Obyvatelé domu prý mají nezávazný příslib, že nájem bude prodloužen ještě na tři měsíce nebo půl roku. "Pokud my to nemáme písemnou formou, je to jedna paní povídala a já tomu nemůžu věřit," uvedla. Demonstranti se v podvečer sešli před ubytovnou ve Vlhké ulici. S transparenty a skandováním "Chceme bydlet!" pak došli na Koliště. Před kanceláře jedné ze společností, jimž přičítají neférové jednání, vysypali krabici hraček, aby upozornili na děti ohrožené vystěhováním. Z davu se ozvalo skandování "Vyvlastnit". Protest završila performance před Janáčkovým divadlem.

  (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jednatel firmy Fidurock Brno Loukota ČTK minulý týden sdělil, že firma nechce nájemníky hromadně vystěhovávat na ulici a že má dlouhodobý podnikatelský záměr. Dnes doplnil, že aktivisté "protestují proti něčemu, co nikdy nenastane", že žádné stovky lidí o Vánocích ani nikdy později na ulici nebudou a že nájemní smlouvy byly prodlouženy všem nájemníkům, s výjimkou několika málo neplatičů. Společnost bude vždy postupovat v souladu se zákonem, zdůraznil Loukota.

Se zástupci firmy se v pátek setkali představitelé magistrátu. Podle náměstka primátora Matěje Hollana (Žít Brno) firma uznala, že dosud postupovala v některých případech v rozporu se zákonem. Nově má spolupracovat s právníky města a s příspěvkovou organizací Drom. "Domluvili jsme se na vzájemném průběžném informování," uvedl Hollan.

Město podle Hollana respektuje práva soukromého majitele a nemůže mu bránit ve využívání a zhodnocování majetku. Zároveň však apeluje na dodržování občanského zákoníku a snaží se odvrátit vyhrocení problémů. Stejně tak iniciativa Chceme bydlet! neupírá vlastníkovi právo zacházet se svým majetkem. Trvá na zákonnosti ukončování nájemních vztahů a na citlivém přístupu, který dá lidem šanci najít si nové, srovnatelné bydlení.

(FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

 

Přečteno: 2429x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Sociální vyloučení, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo