romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stovce rodin v Brně hrozí vystěhování. Podpořila je demonstrace

7.12.2016 11:18
Demonstrace seskupení Chceme bydlet! na podporu obyvatel bytových domů v Brně - Zábrdovicích. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Demonstrace seskupení Chceme bydlet! na podporu obyvatel bytových domů v Brně - Zábrdovicích. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

V nejistotě žije více než sto domácností z bytových domů v Brně-Zábrdovicích. Domy mění majitele, nový plánuje opravy. Někteří obyvatelé mají jen krátkodobé smlouvy a netuší, co nastane v lednu po jejich vypršení. Ačkoli se podařilo navázat jednání mezi majitelem a městem, podle iniciativy Chceme bydlet! stále chybí garance zákonného a sociálně citlivého postupu. Úterní demonstrace na podporu nájemníků se zúčastnilo podle odhadu ČTK 200 lidí, kteří v klidu prošli Brnem.

Iniciativa Chceme bydlet! nezrušila demonstraci ani poté, co Vladimír Loukota v minulých dnech za nového majitele uvedl, že v nejbližším půlroce hromadné ukončování smluv nechystá. Dnes totéž sdělil na dotaz ČTK. "Zcela chybí jasná komunikace s nájemníky," řekla novinářům za iniciativu Miriam Kanioková. Situace se podle ní dotýká 500 lidí, z toho asi stovky dětí. Většinou jde o Romy, kteří těžko hledají nový podnájem.

(FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

"Odcházejí na ubytovny, do azylových domů nebo mimo Brno do totálně nestandardního bydlení," uvedl Jan Milota z organizace IQ Roma servis. "Nevím, co s námi od ledna bude. Na ubytovně to není život," řekla novinářům v slzách žena, která si nepřála kvůli své bezpečnosti zveřejnit jméno. Má děti v pěstounské péči, stará se také o nemocné blízké.

Smlouva rodině končí k poslednímu prosinci. Obyvatelé domu prý mají nezávazný příslib, že nájem bude prodloužen ještě na tři měsíce nebo půl roku. "Pokud my to nemáme písemnou formou, je to jedna paní povídala a já tomu nemůžu věřit," uvedla. Demonstranti se v podvečer sešli před ubytovnou ve Vlhké ulici. S transparenty a skandováním "Chceme bydlet!" pak došli na Koliště. Před kanceláře jedné ze společností, jimž přičítají neférové jednání, vysypali krabici hraček, aby upozornili na děti ohrožené vystěhováním. Z davu se ozvalo skandování "Vyvlastnit". Protest završila performance před Janáčkovým divadlem.

  (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jednatel firmy Fidurock Brno Loukota ČTK minulý týden sdělil, že firma nechce nájemníky hromadně vystěhovávat na ulici a že má dlouhodobý podnikatelský záměr. Dnes doplnil, že aktivisté "protestují proti něčemu, co nikdy nenastane", že žádné stovky lidí o Vánocích ani nikdy později na ulici nebudou a že nájemní smlouvy byly prodlouženy všem nájemníkům, s výjimkou několika málo neplatičů. Společnost bude vždy postupovat v souladu se zákonem, zdůraznil Loukota.

Se zástupci firmy se v pátek setkali představitelé magistrátu. Podle náměstka primátora Matěje Hollana (Žít Brno) firma uznala, že dosud postupovala v některých případech v rozporu se zákonem. Nově má spolupracovat s právníky města a s příspěvkovou organizací Drom. "Domluvili jsme se na vzájemném průběžném informování," uvedl Hollan.

Město podle Hollana respektuje práva soukromého majitele a nemůže mu bránit ve využívání a zhodnocování majetku. Zároveň však apeluje na dodržování občanského zákoníku a snaží se odvrátit vyhrocení problémů. Stejně tak iniciativa Chceme bydlet! neupírá vlastníkovi právo zacházet se svým majetkem. Trvá na zákonnosti ukončování nájemních vztahů a na citlivém přístupu, který dá lidem šanci najít si nové, srovnatelné bydlení.

(FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

 

Přečteno: 2412x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Sociální vyloučení, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo