romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stovky lidí uctily památku mrtvého Roma v Žatci. Extremisté se sešli u pizzerie, většímu střetu zabránili těžkooděnci

27.10.2016 22:25, (AKTUALIZOVÁNO 28. 10. 2016, 10:20)
Asi 500 lidí ve čtvrtek 27. 10. 2016 v Žatci uctilo památku Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Asi 500 lidí ve čtvrtek 27. 10. 2016 v Žatci uctilo památku Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Asi 500 lidí ve čtvrtek v Žatci uctilo památku Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. Většina z nich, převážně Romů, se pak vydala k podniku, kde se neštěstí odehrálo. Tam na ně čekali zákazníci podniku a obyvatelé Žatce a pokusili se jim zabránit položit na místě svíčky a květiny Hrozícímu konfliktu zabránily policejní pořádkové jednotky a antikonfliktní týmy. Příčinu smrti mladého muže určí expertizy, předběžné výsledky pitvy vyloučily zatím cizí zavinění.

FOTOGALERIE

Nepřehlédněte:

VIDEO

Neštěstí se odehrálo minulé úterý. Podle výpovědí svědků, které oslovil server Romea.cz, měl mladý Rom přijít do pizzerie a měl se chovat velmi podivně a nestandardně. Podle některých zdrojů měl být i agresivní. Údajně měl přijít k jednomu ze stolů, kde sedělo několik dívek a ty měl obtěžovat. Podle jedné verze měl jeden z hostů mladého Roma kopnout do krku. Pak na něj měli zaútočit asi 4 další hosté. Jeden z hostů bil mladíky i po příjezdu městské policie. Následně mladík zemřel.

"Prostě tomu nevěřím. Kdyby to byl člověk z majority, tak by tam určitě nedocházelo k tomu, že by ho šest lidí drželo a mlátilo. Tomu prostě nevěřím," řekl pořadatel akce Jan Čonka. Policie má k dispozici jak záznamy z restaurace, tak některá svědectví a další záznamy.

Poklidně pietní shromáždění Romů na náměstí

Romové se na na žateckém náměstí Svobody sešli v 15 hodin. Projevy se nesly v duchu, že si Romové nemají nechat nic líbit, ale zároveň nemají konflikty s majoritou řešit násilím a mají držet pospolu.

Josef Miker zdůraznil, že Romové jsou ponižováni přes 700 let a také to, že byli zavíráni do koncentráků z nichž se zřídily prasečáky, které nikdo do dnešní doby neodstranil. Další z řečník uvedl, že místním Romům dennodenně způsobuje problémy "rasistická žatecká policie".

Projevy na pódiu, před kterým Romové pokládali svíčky do tvaru obrovského srdce, byly zakončeny modlitbou a zpěvem romské písně.

Spontánní pochod k pizzerii, radikálové se pokusili zabránit položení květin a svíček

Organizátor akce Jan Čonka poté vyzval všechny Romy, aby se poklidně rozešli do svých domovů. Zhruba polovina z 500 účastníků pietního shromáždění se však vydala na pochod před pizerii Panamera, aby svíčkou či květinou uctila památku zesnulého Roma. Na Romy před pizzerií čekalo zhruba 100 extrémistů, z nichž část tvořili příslušníci militantního neonacistického hnutí Odinovi vojáci.

Při příchodu Romů na malé náměstí před pizzerií se Romové a neonacisté dostali do těsné blízkosti. Na místě v tu chvíli bylo jen pár policistů z antikonfliktního týmu. Až po asi 5 minutách byl prostor mezi pravicovými extrémisty a Romy přehrazen zhruba 100 těžkoděnci, kteří Romům v obavách z možného střetu s pravicovými radikály nedovolili položit svíčky pod fotografii zesnulého Roma před pizzerií. To některé z Romů rozčílilo a těžkoděncům vulgárně nadávali, kvůli tomu, že jim záměrně nepovolí uctít památku zavražděného kamaráda.

Jeden z Romů například poukazoval na to, že je Čech a jako důkaz vytáhl občanský průkaz. Ze strany pravicových extrémistů se směrem k Romům ozývaly rasistické urážky: "Opice!", "Černý tlamy!", a dále hesla jako "Cikáni do práce!", "My jsme tady doma!", "Táhněte domů!" a "Čechy Čechům!"

Někteří Romové jim rasistické urážky vraceli podobným způsobem a ukazovali na ně vulgární gesta. Jiní pravicové extrémisty vyzývali k souboji se slovy: "Zm***, vůbec nevíš, co je to fašismus, tak si to pojď rozdat!" a směrem k radikálům křičeli: "Fašisti!", "Rasisti!".

Ze strany Romů byly po pravicových radikálech hozeny plastové láhve s vodou a vajíčko. Radikálové jim to oplatili házením prázdných plechovek od piva.

Vzniklou situaci se snažil uklidnit Jan Čonka a přítomné Romy opakovaně vyzýval k tomu, aby netrvali na položení svíček a květin před pizzerií, ale položili je nedaleko kašny. Tyto výzvy se však setkaly s nesouhlasem většiny Romů.

Situace se zklidnila teprve poté, co těžkoděnci povolili prvnímu Romovi položit svíčky na improvizované pietní místo před pizzerií. Ten je položil se slovy: "Žádný strach Romale!", a vzápětí byl následován dalšími. Celý akt probíhal před namířenými zbraněmi ze strany těžkoděnců, kteří Romy následně postupně vytlačili několik metrů směrem od kašny. Poté, co část Romů položila k pietnímu místu květiny, jich většina pokojně odešla a situace se výrazně zklidnila. Na místě zůstalo pouze jejich radikální jádro, které si s radikály na druhé straně vzájemně vyměňovalo rasistické urážky.

V momentě, kdy Romové odjížděli v autech kolem pizzerie pryč ze Žatce, docházelo opět ke slovním střetům. Radikálové směrem na projíždějící auta s Romy s výkřiky: "Černé tlamy!", plivali a ukazovali na ně vulgární gesta. Romové ironicky odpovídali, že si na auta našetřili ze sociálních dávek.

Jeden z extremistů byl poté, co na projíždějící auto s Romy vhodil plechovku, zadržen těžkoděnci a zkontrolován, zda u sebe nemá nějaké zbraně.

Po 17: 00 hodině se začaly obě skupiny postupně rozcházet a k žádným dalším incidentům nedošlo.

Pietní shromáždění se konala i v dalších městech, do ulic vyšlo celkem přes 1000 Romů

Pietní shromáždění se konala i na dalších místech. Už v úterý se sešlo přes 100 Romů v Brně. Například v Jihlavě se pokojné půlhodinové akce nazvané Solidární a pietní shromáždění za oběti násilí zúčastnilo v parku Gustava Mahlera přibližně 120 lidí, převážně Romů, mezi nimi hodně rodin s dětmi.

Řečníci mluvili o úmrtí Roma z Žatce, který podle nich zemřel na nevyjasněných okolností, a žádali o prošetření případu. "Mnoho lidí se ptá, proč zemřel?" řekl jeden z nich. Za zemřelého drželi zúčastnění minutu ticha, u jeho fotografie zapalovali svíčky.

Na pražském náměstí 14. října na Smíchově se před kostelem svatého Václava sešlo asi šedesát Romů. Akci pořádala Romská demokratická strana (RDS). Lidé tu vytvořili u jedné z lamp improvizovaný pomníček se svíčkami a romskými vlajkami. "Hlavní důvod shromáždění je uctít památku toho chlapce a zároveň se připojujeme k výzvě, aby byl incident řádně prošetřen," řekl Ladislav Sivák z RDS.

Upozornil na případ, kdy policisté údajně zbili bezdůvodně tři Romy na pražském Černém Mostě. Přítomní požadovali stejná práva jako majorita a stěžovali si na nezájem oficiálních institucí řešit problémy Romů v ČR.

Další shromáždění podle informací serveru Romea.cz proběhla například v Trutnově, Plzni, ale i v anglickém Gloucesteru a Necastlu.

VIDEO - PRAHA

VIDEO - OSTRAVA

Přečteno: 30350x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Demonstrace, shromážděníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo