romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Stovky lidí uctily památku mrtvého Roma v Žatci. Extremisté se sešli u pizzerie, většímu střetu zabránili těžkooděnci

27.10.2016 22:25, (AKTUALIZOVÁNO 28. 10. 2016, 10:20)
Asi 500 lidí ve čtvrtek 27. 10. 2016 v Žatci uctilo památku Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Asi 500 lidí ve čtvrtek 27. 10. 2016 v Žatci uctilo památku Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Asi 500 lidí ve čtvrtek v Žatci uctilo památku Roma, který zemřel před týdnem po konfliktu v místní pizzerii. Většina z nich, převážně Romů, se pak vydala k podniku, kde se neštěstí odehrálo. Tam na ně čekali zákazníci podniku a obyvatelé Žatce a pokusili se jim zabránit položit na místě svíčky a květiny Hrozícímu konfliktu zabránily policejní pořádkové jednotky a antikonfliktní týmy. Příčinu smrti mladého muže určí expertizy, předběžné výsledky pitvy vyloučily zatím cizí zavinění.

FOTOGALERIE

Nepřehlédněte:

VIDEO

Neštěstí se odehrálo minulé úterý. Podle výpovědí svědků, které oslovil server Romea.cz, měl mladý Rom přijít do pizzerie a měl se chovat velmi podivně a nestandardně. Podle některých zdrojů měl být i agresivní. Údajně měl přijít k jednomu ze stolů, kde sedělo několik dívek a ty měl obtěžovat. Podle jedné verze měl jeden z hostů mladého Roma kopnout do krku. Pak na něj měli zaútočit asi 4 další hosté. Jeden z hostů bil mladíky i po příjezdu městské policie. Následně mladík zemřel.

"Prostě tomu nevěřím. Kdyby to byl člověk z majority, tak by tam určitě nedocházelo k tomu, že by ho šest lidí drželo a mlátilo. Tomu prostě nevěřím," řekl pořadatel akce Jan Čonka. Policie má k dispozici jak záznamy z restaurace, tak některá svědectví a další záznamy.

Poklidně pietní shromáždění Romů na náměstí

Romové se na na žateckém náměstí Svobody sešli v 15 hodin. Projevy se nesly v duchu, že si Romové nemají nechat nic líbit, ale zároveň nemají konflikty s majoritou řešit násilím a mají držet pospolu.

Josef Miker zdůraznil, že Romové jsou ponižováni přes 700 let a také to, že byli zavíráni do koncentráků z nichž se zřídily prasečáky, které nikdo do dnešní doby neodstranil. Další z řečník uvedl, že místním Romům dennodenně způsobuje problémy "rasistická žatecká policie".

Projevy na pódiu, před kterým Romové pokládali svíčky do tvaru obrovského srdce, byly zakončeny modlitbou a zpěvem romské písně.

Spontánní pochod k pizzerii, radikálové se pokusili zabránit položení květin a svíček

Organizátor akce Jan Čonka poté vyzval všechny Romy, aby se poklidně rozešli do svých domovů. Zhruba polovina z 500 účastníků pietního shromáždění se však vydala na pochod před pizerii Panamera, aby svíčkou či květinou uctila památku zesnulého Roma. Na Romy před pizzerií čekalo zhruba 100 extrémistů, z nichž část tvořili příslušníci militantního neonacistického hnutí Odinovi vojáci.

Při příchodu Romů na malé náměstí před pizzerií se Romové a neonacisté dostali do těsné blízkosti. Na místě v tu chvíli bylo jen pár policistů z antikonfliktního týmu. Až po asi 5 minutách byl prostor mezi pravicovými extrémisty a Romy přehrazen zhruba 100 těžkoděnci, kteří Romům v obavách z možného střetu s pravicovými radikály nedovolili položit svíčky pod fotografii zesnulého Roma před pizzerií. To některé z Romů rozčílilo a těžkoděncům vulgárně nadávali, kvůli tomu, že jim záměrně nepovolí uctít památku zavražděného kamaráda.

Jeden z Romů například poukazoval na to, že je Čech a jako důkaz vytáhl občanský průkaz. Ze strany pravicových extrémistů se směrem k Romům ozývaly rasistické urážky: "Opice!", "Černý tlamy!", a dále hesla jako "Cikáni do práce!", "My jsme tady doma!", "Táhněte domů!" a "Čechy Čechům!"

Někteří Romové jim rasistické urážky vraceli podobným způsobem a ukazovali na ně vulgární gesta. Jiní pravicové extrémisty vyzývali k souboji se slovy: "Zm***, vůbec nevíš, co je to fašismus, tak si to pojď rozdat!" a směrem k radikálům křičeli: "Fašisti!", "Rasisti!".

Ze strany Romů byly po pravicových radikálech hozeny plastové láhve s vodou a vajíčko. Radikálové jim to oplatili házením prázdných plechovek od piva.

Vzniklou situaci se snažil uklidnit Jan Čonka a přítomné Romy opakovaně vyzýval k tomu, aby netrvali na položení svíček a květin před pizzerií, ale položili je nedaleko kašny. Tyto výzvy se však setkaly s nesouhlasem většiny Romů.

Situace se zklidnila teprve poté, co těžkoděnci povolili prvnímu Romovi položit svíčky na improvizované pietní místo před pizzerií. Ten je položil se slovy: "Žádný strach Romale!", a vzápětí byl následován dalšími. Celý akt probíhal před namířenými zbraněmi ze strany těžkoděnců, kteří Romy následně postupně vytlačili několik metrů směrem od kašny. Poté, co část Romů položila k pietnímu místu květiny, jich většina pokojně odešla a situace se výrazně zklidnila. Na místě zůstalo pouze jejich radikální jádro, které si s radikály na druhé straně vzájemně vyměňovalo rasistické urážky.

V momentě, kdy Romové odjížděli v autech kolem pizzerie pryč ze Žatce, docházelo opět ke slovním střetům. Radikálové směrem na projíždějící auta s Romy s výkřiky: "Černé tlamy!", plivali a ukazovali na ně vulgární gesta. Romové ironicky odpovídali, že si na auta našetřili ze sociálních dávek.

Jeden z extremistů byl poté, co na projíždějící auto s Romy vhodil plechovku, zadržen těžkoděnci a zkontrolován, zda u sebe nemá nějaké zbraně.

Po 17: 00 hodině se začaly obě skupiny postupně rozcházet a k žádným dalším incidentům nedošlo.

Pietní shromáždění se konala i v dalších městech, do ulic vyšlo celkem přes 1000 Romů

Pietní shromáždění se konala i na dalších místech. Už v úterý se sešlo přes 100 Romů v Brně. Například v Jihlavě se pokojné půlhodinové akce nazvané Solidární a pietní shromáždění za oběti násilí zúčastnilo v parku Gustava Mahlera přibližně 120 lidí, převážně Romů, mezi nimi hodně rodin s dětmi.

Řečníci mluvili o úmrtí Roma z Žatce, který podle nich zemřel na nevyjasněných okolností, a žádali o prošetření případu. "Mnoho lidí se ptá, proč zemřel?" řekl jeden z nich. Za zemřelého drželi zúčastnění minutu ticha, u jeho fotografie zapalovali svíčky.

Na pražském náměstí 14. října na Smíchově se před kostelem svatého Václava sešlo asi šedesát Romů. Akci pořádala Romská demokratická strana (RDS). Lidé tu vytvořili u jedné z lamp improvizovaný pomníček se svíčkami a romskými vlajkami. "Hlavní důvod shromáždění je uctít památku toho chlapce a zároveň se připojujeme k výzvě, aby byl incident řádně prošetřen," řekl Ladislav Sivák z RDS.

Upozornil na případ, kdy policisté údajně zbili bezdůvodně tři Romy na pražském Černém Mostě. Přítomní požadovali stejná práva jako majorita a stěžovali si na nezájem oficiálních institucí řešit problémy Romů v ČR.

Další shromáždění podle informací serveru Romea.cz proběhla například v Trutnově, Plzni, ale i v anglickém Gloucesteru a Necastlu.

VIDEO - PRAHA

VIDEO - OSTRAVA

Přečteno: 33227x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, Demonstrace, shromážděníHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo