romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tisíce lidí vyzývají vládu, aby se postavila nenávisti

Praha, 3.7.2015 10:03
Otevřený dopis.
Otevřený dopis.

Středeční demonstrace na Václavském náměstí ukázala, s jak palčivými problémy se Česká republika v souvislosti s hysterií šířenou kolem tématu uprchlictví potýká. Akce vyvolala takřka okamžitou reakci a během pouhých 48 hodin se na internetu objevil Otevřený dopis adresovaný premiérovi a ministru vnitra České republiky. Výzva vznikla z iniciativy jednotlivců napříč názorovým spektrem, sdružených kolem platformy stopnenavisti.cz, kde se lze k Otevřenému dopisu připojit podpisem. "V návaznosti na sílící projevy xenofobie, rasismu a nedemokratických názorů napříč celou naší společností jsme se rozhodli založit platformu Stop nenávisti. Našim cílem je se aktivně postavit zastrašování, vylučování a šíření paniky. V situaci, jako je ta dnešní, právě mlčení a přešlapování na místě napomáhá legitimizovat nenávist," uvedla jedna z mluvčích, dokumentaristka Apolena Rychlíková.

K pátečnímu poledni podpořilo výzvu tři a půl tisíce lidí, a to přesto, že odkaz se zatím šířil převážně pouze prostřednictvím sociálních sítí. Krom organizací a iniciativ jako Ekumenická akademie, Jako doma, ROMEA, Mladí zelení, Konexe či Mladí Sociální demokraté.se mezi podpisy objevilo také mnoho desítek osobností veřejného života. Mezi jinými umělci Helena Třeštíková, Moimir Papalescu, Barbora Kleinhamplová, Vladimír Kokolia, Radka Denemarková, politici Petra Kolínská, Dominik Feri a Václav Láska, vysokoškolští pedagogové Miroslav Petříček, Milena Bartlová, Ivan O. Štampach, Ondřej Slačálek, Michal Pullman, děkanka FF UK Mirjam Friedová a rektor AVU Tomáš Vaněk, signatáři Charty 77 Petr Uhl a Petr Vránek, ředitel ROMEA Zdeněk Ryšavý, předseda spolku Šalamoun John Bok, porodní asistentka Ivana Königsmarková či farář Mikuláš Vymětal.

„Široká odezva, kterou náš dopis vyvolal, dokazuje, že velké části české společnosti není lhostejné, co se v poslední době děje,“ uvedl jeden ze dvou mluvčích platformy, aktivista Martin Marek.

Demonstrace z prvního července vyvolala rozruch zejména dosud nevídaným využíváním hrozivých symbolů. Nad davem se vznášely šibenice hrozící smrtí vlastizrádcům a stejnou rétorikou se zaštiťoval i jeden ze svolavatelů. Policie ČR však nechala toto shromáždění projít až k Úřadu vlády a zakročila proti pokojným demonstrantům, kteří se vůči nenávistným projevům snažili vymezit.

Platforma v otevřeném dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi upozorňuje na skutečnost, že „demonstrace se zvrhávají v nenávistné pochody, propagující ideologie v příkrém rozporu s demokracií a právním státem" a že "zatýkáni a šikanováni policií jsou ti, kteří se nenávisti postaví, ne ti, kdo k ní otevřeně vyzývají."

Zdůrazňuje také, že „společnost postavená na principech základních lidských práv, za kterou Českou republiku pokládáme, se nesmí nechat rozkládat manipulátory, kteří zneužívají lidský strach a nespokojenost k uzurpování politického prostoru a vlivu.“ Zároveň vyzývá oba ústavní činitele mj. k důkladnému prošetření výhrůžek smrtí “vlastizrádcům”.

Otevřený dopis v plném znění najdete ZDE.

Přečteno: 1814x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Domácí, Islamofobie, otevřená výzva, otevřený dopisHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo