romea - logo
1. dubna 2020 (středa)
svátek má Hugo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tisíce lidí vyzývají vládu, aby se postavila nenávisti

Praha, 3.7.2015 10:03
Otevřený dopis.
Otevřený dopis.

Středeční demonstrace na Václavském náměstí ukázala, s jak palčivými problémy se Česká republika v souvislosti s hysterií šířenou kolem tématu uprchlictví potýká. Akce vyvolala takřka okamžitou reakci a během pouhých 48 hodin se na internetu objevil Otevřený dopis adresovaný premiérovi a ministru vnitra České republiky. Výzva vznikla z iniciativy jednotlivců napříč názorovým spektrem, sdružených kolem platformy stopnenavisti.cz, kde se lze k Otevřenému dopisu připojit podpisem. "V návaznosti na sílící projevy xenofobie, rasismu a nedemokratických názorů napříč celou naší společností jsme se rozhodli založit platformu Stop nenávisti. Našim cílem je se aktivně postavit zastrašování, vylučování a šíření paniky. V situaci, jako je ta dnešní, právě mlčení a přešlapování na místě napomáhá legitimizovat nenávist," uvedla jedna z mluvčích, dokumentaristka Apolena Rychlíková.

K pátečnímu poledni podpořilo výzvu tři a půl tisíce lidí, a to přesto, že odkaz se zatím šířil převážně pouze prostřednictvím sociálních sítí. Krom organizací a iniciativ jako Ekumenická akademie, Jako doma, ROMEA, Mladí zelení, Konexe či Mladí Sociální demokraté.se mezi podpisy objevilo také mnoho desítek osobností veřejného života. Mezi jinými umělci Helena Třeštíková, Moimir Papalescu, Barbora Kleinhamplová, Vladimír Kokolia, Radka Denemarková, politici Petra Kolínská, Dominik Feri a Václav Láska, vysokoškolští pedagogové Miroslav Petříček, Milena Bartlová, Ivan O. Štampach, Ondřej Slačálek, Michal Pullman, děkanka FF UK Mirjam Friedová a rektor AVU Tomáš Vaněk, signatáři Charty 77 Petr Uhl a Petr Vránek, ředitel ROMEA Zdeněk Ryšavý, předseda spolku Šalamoun John Bok, porodní asistentka Ivana Königsmarková či farář Mikuláš Vymětal.

„Široká odezva, kterou náš dopis vyvolal, dokazuje, že velké části české společnosti není lhostejné, co se v poslední době děje,“ uvedl jeden ze dvou mluvčích platformy, aktivista Martin Marek.

Demonstrace z prvního července vyvolala rozruch zejména dosud nevídaným využíváním hrozivých symbolů. Nad davem se vznášely šibenice hrozící smrtí vlastizrádcům a stejnou rétorikou se zaštiťoval i jeden ze svolavatelů. Policie ČR však nechala toto shromáždění projít až k Úřadu vlády a zakročila proti pokojným demonstrantům, kteří se vůči nenávistným projevům snažili vymezit.

Platforma v otevřeném dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a ministrovi vnitra Milanu Chovancovi upozorňuje na skutečnost, že „demonstrace se zvrhávají v nenávistné pochody, propagující ideologie v příkrém rozporu s demokracií a právním státem" a že "zatýkáni a šikanováni policií jsou ti, kteří se nenávisti postaví, ne ti, kdo k ní otevřeně vyzývají."

Zdůrazňuje také, že „společnost postavená na principech základních lidských práv, za kterou Českou republiku pokládáme, se nesmí nechat rozkládat manipulátory, kteří zneužívají lidský strach a nespokojenost k uzurpování politického prostoru a vlivu.“ Zároveň vyzývá oba ústavní činitele mj. k důkladnému prošetření výhrůžek smrtí “vlastizrádcům”.

Otevřený dopis v plném znění najdete ZDE.

Přečteno: 1819x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Domácí, Islamofobie, otevřená výzva, otevřený dopisHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo