romea - logo
18. listopadu 2018 (neděle)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stovky neonacistů pochodovaly v Berlíně ve vzpomínce na Hesse

20.8.2018 11:00
Berlínem pochodovaly 17. 8. 2018  stovky neonacistů k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse (FOTO: Repro Youtube.com)
Berlínem pochodovaly 17. 8. 2018 stovky neonacistů k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse (FOTO: Repro Youtube.com)

Stovky neonacistů v sobotu pochodovaly v Berlíně k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse, zástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Akce se uskutečnila pod početnou ochranou policie, která odstraňovala z cesty levicové aktivisty protestující vsedě. Někteří z nich házeli na lidi v průvodu kameny, uvedla agentura AP.

Neonacisté na sobě neměli žádné viditelné nacistické symboly, které jsou v Německu trestné. Byli oblečení v bílých košilích nebo tričkách a černých kalhotách nebo šortkách. Třímali černo-bílo-červené trikolory německého císařství z dob do první světové války. Někteří nesli transparenty s nápisem: "Ich bereue nichts" (Ničeho nelituji).

Proti akci, na které se očekávala účast asi 500 lidí, již předtím protestovaly na několika demonstracích stovky lidí. Akce krajní pravice byla na poslední chvíli zrušena na původně ohlášeném místě v části Spandau a přesunuta jinam, informovala agentura DPA.

"Není tu místa pro nacisty," stálo ve čtvrti na nafukovacích balonech. Starší dámy podle DPA držely transparenty se slogany "Babičky proti pravičákům" nebo "Spandau zůstane bez nacistů".

Neonacisté jako nové shromaždiště oznámili místo ve čtvrti Friedrichshain ve východní části hlavního města. Ve Spandau a Friedrichshainu bylo podle agentury Reuters nasazeno celkem 2300 policistů. "Dostali jsme zprávy o zraněních, když z tábora protidemonstrantů létaly na krajně pravicové demonstranty kameny a lahve," řekl mluvčí berlínské policie Thilo Cablitz. Policie oznámila, že při akci bylo zraněno šest jejích příslušníků.

Protinacistické demonstrace byly namířeny proti každoroční neonacistické akci konané k výročí úmrtí Hesse, který 17. srpna 1987 ve špandavské věznici pro válečné zločince spáchal sebevraždu. K protiakcím vyzvaly politické strany, odbory, církve a občanské iniciativy.

 V souvislosti s pochodem berlínská policie zahájila 45 vyšetřování. Týkají se ublížení na těle, narušení veřejného pořádku, poškození cizí věci, porušení shromažďovacího zákona i kladení odporu policii, uvedla policejní mluvčí.

V ulicích německé metropole bylo nasazeno kolem 2300 policistů, mezi jejichž úkoly patřilo zabránit vzájemným potyčkám obou táborů.

Loni přes Spandau prošly stovky neonacistů. Daleko však neonacisté nedošli, protože narazili na blokády odpůrců.

VIDEO

Přečteno: 4068x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Německo, EU, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: Demonstrace Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? přilákala jen pár Romů

17.11.2018 0:40, (AKTUALIZOVÁNO 14:00)
V sobotu 17. listopadu 2018 se od 13 hodin na Hradčanském náměstí před Pražským hradem u sochy T.G. Masaryka uskutečnilo protestní setkání s názvem Jdeme do toho! Me Džav a So Tumen Avena? Účastníci na něm vyjádřili nesouhlas s vystupováním prezidenta Miloše Zemana a jeho manipulativními výroky na adresu Romů. Akci inicioval Miroslav Rusenko z Romské demokratické strany (RDS). Průběh demonstrace vysílala živě první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Petr Torák

videoPetr Torák: Informace o nepokojích v Anglii jsou lživé. Co bude pro Romy znamenat Brexit?

15.11.2018 18:39
Server Novinky.cz na začátku listopadu zveřejnil zprávu o narůstajících konfliktech mezi pákistánskou a romskou menšinou v Anglii. Petr Torák, který v Anglii působil mnoho let jako policista a věnuje se práci s menšinami, takové informace odmítá jako nepravdivé a zavádějící. Pro ROMEA TV uvedl, že reportérku z The Guardian, která článek napsala, pozval do Peterborough. Chce jí požádat, aby napsala nový článek, který bude obsahovat pravdivé informace o životě Romů v Anglii.
 celý článek

Sídliště Janov v Litvínově (Ilustrační FOTO: Archiv Romea.cz)

Extremisté z DSSS se chystají do Litvínova, chtějí si připomenout jejich pokus o pogrom na janovské Romy

15.11.2018 13:28
Jako vzpomínku na Den národní jednoty chystá v Janově Dělnická strana sociální spravedlnosti na sobotu 17. listopadu manifestaci. Chce si tak připomenout nepokoje, které zde proběhly před deseti lety. Akce je podle mosteckého deníku.cz již nahlášena.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo