romea - logo
17. června 2019 (pondělí)
svátek má Adolf
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stovky neonacistů pochodovaly v Berlíně ve vzpomínce na Hesse

20.8.2018 11:00
Berlínem pochodovaly 17. 8. 2018  stovky neonacistů k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse (FOTO: Repro Youtube.com)
Berlínem pochodovaly 17. 8. 2018 stovky neonacistů k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse (FOTO: Repro Youtube.com)

Stovky neonacistů v sobotu pochodovaly v Berlíně k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse, zástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Akce se uskutečnila pod početnou ochranou policie, která odstraňovala z cesty levicové aktivisty protestující vsedě. Někteří z nich házeli na lidi v průvodu kameny, uvedla agentura AP.

Neonacisté na sobě neměli žádné viditelné nacistické symboly, které jsou v Německu trestné. Byli oblečení v bílých košilích nebo tričkách a černých kalhotách nebo šortkách. Třímali černo-bílo-červené trikolory německého císařství z dob do první světové války. Někteří nesli transparenty s nápisem: "Ich bereue nichts" (Ničeho nelituji).

Proti akci, na které se očekávala účast asi 500 lidí, již předtím protestovaly na několika demonstracích stovky lidí. Akce krajní pravice byla na poslední chvíli zrušena na původně ohlášeném místě v části Spandau a přesunuta jinam, informovala agentura DPA.

"Není tu místa pro nacisty," stálo ve čtvrti na nafukovacích balonech. Starší dámy podle DPA držely transparenty se slogany "Babičky proti pravičákům" nebo "Spandau zůstane bez nacistů".

Neonacisté jako nové shromaždiště oznámili místo ve čtvrti Friedrichshain ve východní části hlavního města. Ve Spandau a Friedrichshainu bylo podle agentury Reuters nasazeno celkem 2300 policistů. "Dostali jsme zprávy o zraněních, když z tábora protidemonstrantů létaly na krajně pravicové demonstranty kameny a lahve," řekl mluvčí berlínské policie Thilo Cablitz. Policie oznámila, že při akci bylo zraněno šest jejích příslušníků.

Protinacistické demonstrace byly namířeny proti každoroční neonacistické akci konané k výročí úmrtí Hesse, který 17. srpna 1987 ve špandavské věznici pro válečné zločince spáchal sebevraždu. K protiakcím vyzvaly politické strany, odbory, církve a občanské iniciativy.

 V souvislosti s pochodem berlínská policie zahájila 45 vyšetřování. Týkají se ublížení na těle, narušení veřejného pořádku, poškození cizí věci, porušení shromažďovacího zákona i kladení odporu policii, uvedla policejní mluvčí.

V ulicích německé metropole bylo nasazeno kolem 2300 policistů, mezi jejichž úkoly patřilo zabránit vzájemným potyčkám obou táborů.

Loni přes Spandau prošly stovky neonacistů. Daleko však neonacisté nedošli, protože narazili na blokády odpůrců.

VIDEO

Přečteno: 4105x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Německo, EU, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo