romea - logo
23. září 2018 (neděle)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stovky neonacistů pochodovaly v Berlíně ve vzpomínce na Hesse

20.8.2018 11:00
Berlínem pochodovaly 17. 8. 2018  stovky neonacistů k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse (FOTO: Repro Youtube.com)
Berlínem pochodovaly 17. 8. 2018 stovky neonacistů k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse (FOTO: Repro Youtube.com)

Stovky neonacistů v sobotu pochodovaly v Berlíně k 31. výročí úmrtí Rudolfa Hesse, zástupce nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Akce se uskutečnila pod početnou ochranou policie, která odstraňovala z cesty levicové aktivisty protestující vsedě. Někteří z nich házeli na lidi v průvodu kameny, uvedla agentura AP.

Neonacisté na sobě neměli žádné viditelné nacistické symboly, které jsou v Německu trestné. Byli oblečení v bílých košilích nebo tričkách a černých kalhotách nebo šortkách. Třímali černo-bílo-červené trikolory německého císařství z dob do první světové války. Někteří nesli transparenty s nápisem: "Ich bereue nichts" (Ničeho nelituji).

Proti akci, na které se očekávala účast asi 500 lidí, již předtím protestovaly na několika demonstracích stovky lidí. Akce krajní pravice byla na poslední chvíli zrušena na původně ohlášeném místě v části Spandau a přesunuta jinam, informovala agentura DPA.

"Není tu místa pro nacisty," stálo ve čtvrti na nafukovacích balonech. Starší dámy podle DPA držely transparenty se slogany "Babičky proti pravičákům" nebo "Spandau zůstane bez nacistů".

Neonacisté jako nové shromaždiště oznámili místo ve čtvrti Friedrichshain ve východní části hlavního města. Ve Spandau a Friedrichshainu bylo podle agentury Reuters nasazeno celkem 2300 policistů. "Dostali jsme zprávy o zraněních, když z tábora protidemonstrantů létaly na krajně pravicové demonstranty kameny a lahve," řekl mluvčí berlínské policie Thilo Cablitz. Policie oznámila, že při akci bylo zraněno šest jejích příslušníků.

Protinacistické demonstrace byly namířeny proti každoroční neonacistické akci konané k výročí úmrtí Hesse, který 17. srpna 1987 ve špandavské věznici pro válečné zločince spáchal sebevraždu. K protiakcím vyzvaly politické strany, odbory, církve a občanské iniciativy.

 V souvislosti s pochodem berlínská policie zahájila 45 vyšetřování. Týkají se ublížení na těle, narušení veřejného pořádku, poškození cizí věci, porušení shromažďovacího zákona i kladení odporu policii, uvedla policejní mluvčí.

V ulicích německé metropole bylo nasazeno kolem 2300 policistů, mezi jejichž úkoly patřilo zabránit vzájemným potyčkám obou táborů.

Loni přes Spandau prošly stovky neonacistů. Daleko však neonacisté nedošli, protože narazili na blokády odpůrců.

VIDEO

Přečteno: 4024x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Německo, EU, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Rasově motivovaný útok: Dvojice mužů napadla v Trnavě skupinu Romů

20.9.2018 12:13
Slovenská Národní kriminální agentura v pondělí zadržela a obvinila dva muže, kteří v neděli v Trnavě bezdůvodně napadli skupinu Romů při výkopových pracích. Podle facebookové stránky slovenské policie měli čtyřicetiletý Jaroslav a šestadvacetiletý Matúš nejprve Romy verbálně urážet. Pak měli odejít a po chvíli se vrátit se zbraní v ruce. Informoval o tom server Topky.sk.
 celý článek

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková: Že jeden volební hlas nic nezmění? Jsou to jen výmluvy! A ti, co nepůjdou volit, ať si potom nestěžují

20.9.2018 11:16
Dodnes si pamatuji na moment, kdy jsem šla s rodiči poprvé k volbám. Všichni jsme se oblékli do svátečního a vyšli společně z domu. Byl to pro nás významný den. Pro mé rodiče to byla povinnost a dobře si také uvědomovali, že je to i jejich právo. I já vnímám volby jako zásadní věc v mém životě.
 celý článek

Ilustrační FOTO: www.errc.org

Zveřejnění zprávy o extremismu za rok 2017 je opět odloženo. Nedostala se na program jednání Bezpečnostní rady státu

19.9.2018 17:18
Zveřejnění výroční zprávy o extremismu za rok 2017 se znovu zpozdí,
předsednictvo Bezpečnostní rady státu tento bod bez vysvětlení vyřadilo z
programu úterního jednání. Informoval o tom novydenik.cz. Zpráva je
kritizována Hradem, kvůli zmínkám o Okamurově hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo