romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Strana Národní demokracie, kterou vede antisemita Adam B. Bartoš, je extremistická. Potvrdil to pražský vrchní soud

4.2.2021 12:11
Demonstraci za Českou republiku uspořádaly 26. března 2016 na Václavském náměstí v Praze hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie. Policisté zde zadrželi předsedu Národní demokracie Adama B. Bartoše (druhý zleva). (FOTO: ČTK)
Demonstraci za Českou republiku uspořádaly 26. března 2016 na Václavském náměstí v Praze hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem a Národní demokracie. Policisté zde zadrželi předsedu Národní demokracie Adama B. Bartoše (druhý zleva). (FOTO: ČTK)

Neparlamentní strana Národní demokracie (ND) prohrála svůj spor s ministerstvem vnitra. Pravomocně to potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl její odvolání. ND se žalobou na ochranu pověsti domáhala vyřazení ze zpráv o extremismu a omluvy. Sebe samu definuje jako "konzervativní, vlasteneckou a národoveckou stranu" s úkolem zachovat a rozvíjet národ. Vnitro však zastává názor, že ND naplňuje znaky, podle nichž ji lze do zpráv o extremismu zařadit.

"Soud prvního stupně správně dovodil, že důvodnost uvedení žalobce (ND) ve zprávách žalovaného (ministerstva) byla prokázána," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Čurda. Vyhlášení rozhodnutí se nezúčastnili zástupci ani jedné ze stran sporu. Předem totiž souhlasili s tím, že soud může rozhodnout bez jednání.

ND tvrdila, že zastává demokratické hodnoty, že ji zařazení mezi extremisty silně poškozuje a může v její neprospěch ovlivnit jak veřejné mínění, tak výsledky voleb. Argumentovala tím, že pokud by byla extremistickou stranou, nemohla by být registrována jako politická strana. Čurda to ale odmítl. Uvedl také, že pojem extremismus není v českém právním řádu definovaný a oba účastníci sporu ho vnímají rozdílně.

Strana v žalobě požadovala, aby vnitro ze zpráv o extremismu za rok 2015 a první pololetí 2016 odstranilo veškeré zmínky o ní. Navíc se domáhala veřejné omluvy, kterou mělo ministerstvo vyvěsit po dobu 15 dní na svém webu. Pražský městský soud však už v dubnu 2019 nepravomocně rozhodl, že primárním cílem a účelem zpráv nebylo dehonestovat ND. Upozornil rovněž na to, že vnitro ve zprávách vycházelo z podkladů poskytnutých jinými subjekty, konkrétně policií a bezpečnostními složkami.

Předseda ND Adam B. Bartoš opakovaně stanul před trestním soudem. Nejprve dostal roční podmínku za protižidovský text, který zanechal u pomníčku zavražděné Anežky Hrůzové v Polné na Jihlavsku, později také dvouletou podmínku za vydávání protižidovských knih, článků a komentářů a za antisemitské, protimigrantské a protiislámské projevy. Na jím pořádané demonstraci měli účastníci dvě makety šibenice pro své nepřátele.

V roce 2013 byl Adam B. Bartoš, již tehdy známý svými antisemitskými a extremistickými názory, mezi oficiálními hosty ceremoniálu, který se na Pražském hradě konal u příležitosti předávání státních vyznamenání. Zatímco prezident Miloš Zeman na Pražský hrad nepozval většinu bývalých premiérů a také dva rektory vysokých škol, kteří jej v minulosti kritizovali, Bartoš pozvánku dostal. 

V roce 2018 vydal Bartoš  spisek šéfa dezinformačního serveru Aeronet. I sám Bartoš je autorem několika publikací, které si vydal ve vlastní režii. Například v srpnu 2014 vydal spisek nazvaný „Zpověď. Jsem antisemita?“. „Jde zřejmě o nejrasističtější a nejvíce antisemitské dílko v polistopadové historii českého nakladatelského úsilí,“ popsal „Zpověď“ publicista Jan Urban. 

Přečteno: 459x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Národní demokracie, Adam B. Bartoš, Soud, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo