romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Studenti mají pomoci při rozhodování, jak naložit s domy v Sokolově nad kinem Alfa

18.11.2016 10:22
Domy v ulici Sokolovská v Sokolově. (FOTO: Google Maps)
Domy v ulici Sokolovská v Sokolově. (FOTO: Google Maps)

Workshop univerzitních studentů má Sokolovu pomoci rozhodnout, jak naložit s domy nad kinem Alfa. Zchátralé bytové domy chce město v příštím roce odkoupit od společnosti Alexandra Kendika, s kterým vedení Sokolova vyjednalo cenu 32 milionů korun. Zapojením studentů vysokých škol se chce město vyhnout dalším investicím do pořízení nákladné studie. Vysokoškoláci by mohli řešení území pojmout z různých pohledů, řekl ČTK starosta Jan Picka (ČSSD).

"První skupina by se věnovala území, kde bychom postupovali systémem většinu těchto domů zbourat a stavět takzvaně na zelené louce. Druhá skupina bychom byli rádi, kdyby se věnovala té oblasti z pohledu kombinace obojího - to znamená část objektů zbourat a využít například pro rodinnou výstavbu, část objektů zachovat. Třetí skupina by se věnovala lokalitě s tím, že bychom nebourali žádný objekt, ale využili bychom všechny, které tam stojí," řekl Picka.

Vysokoškoláci by podle starosty mohli na problematickou oblast přinést úplně jiný náhled. Výsledky workshopu by potom prezentovali před zastupiteli i mezi obyvateli. Jedním ze současných nápadů, jak oblast s asi 200 bytovými jednotkami zvelebit, je například v části nejblíže u kina vytvořit místo domů potřebné parkoviště, ostatní objekty by po rekonstrukci mohly být dále využívány k bydlení.

Zastupitelstvo by mělo definitivně o odkupu nemovitostí rozhodnout začátkem příštího roku. Původně vedení města s majitelem jednalo o částce 36 milionů, později 34 milionů. "Definitivní nabídka je oficiálně 32 milionů korun," doplnil Picka.

Libereckému podnikateli Kendikovi prodal Sokolov domy v dříve problémové lokalitě v roce 2001 za deset milionů korun. Byty obývala převážně romská komunita a velká část obyvatel dlužila na nájemném. Majitel tyto problémy částečně vyřešil a některé z domů nechal také zrekonstruovat. Kvůli zdravotním problémům se ale podnikatel pak o byty přestal starat, o prodeji jedná s městem poslední tři roky.

Přečteno: 1100x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Sokolov, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo