romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Svědek tvrdí, že Romové důchodce nenapadli. Film přináší nová zjištění v kauze Tanvald

Praha, 8.3.2013 14:00, (ROMEA)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)
Pohřeb zastřeleného mladíka v Tanvaldu (FOTO: Archiv Romea.cz)

V neděli 10. března odvysílala Česká televize na ČT2 od 20 hodin dokument Víta Klusáka a Filipa Remundy Život a smrt v Tanvaldu. Na pozadí hledání pravdy v kauze zabití mladého Roma o silvestrovské noci roku 2012, kdy údajně v sebeobraně místní občan zastřelil dvaadvacetiletého Ladislava, otce dvou malých dětí, ukazují dokumentaristé město sužované nezaměstnaností a netolerancí. Film zároveň upozorňuje na nové skutečnosti v případu, které by podle advokáta Roberta Pelikána mohly vést k tomu, aby se policie znovu případem zabývala.

Dokumentaristé sledovali život v Tanvaldu celý rok. Ptali se místních na koupališti, na městském plese, mluvili s rodinou zastřeleného Ladislava Tatára i se střelcem Janem Sieberem.

Podařilo se jim prostřednictvím Ladislava Tatára, otce zastřeleného, zachytit na diktafon popis tragédie z úst pečlivě utajovaného svědka. O existenci svědka celého incidentu média spekulovala již těsně po incidentu. To co nyní řekl v dokumentu je zcela v rozporu se závěry vyšetřování, které probíhalo za dohledu tehdejší náměstkyně krajského státního zástupce Lenky Bradáčové.

Svědek otci řekl, že jeho synové střelce nenapadli. "Oni přišli k sobě a chytli se. Nic takového, že by ho napadli zezadu jsem nepostřehl. Byli u sebe a drželi se čelně, nebyli na zemi. Pak, když se začali prát, spadli na zem. Pak padly výstřely," popisuje incident utajovaný svědek. "Sieber uvádí, že ho napadli zezadu nožem," reaguje na to otec zastřeleného a na to svědek řekne: "To ne, vůbec nic takového jsem nepostřehl. Oni spadli na bok a Láďa byl na něm. Pak přiběhl Páťa (poznámka redakce: bratr zastřeleného) a padly výstřely."

Zajímavá je reakce svědka na otázku, zda to takhle uvedl i policii při rekonstrukci celé události. Utajovaný svědek tiše odpoví: "No takhle." A pak dodá, že neví jestli takhle úplně přesně.

Oficiální verze zní, že dva romští mladíci krátce po silvestrovské půlnoci napadli důchodce a zaútočili na něj nožem. Ten se na zemi bránil legálně drženou pistolí. Jednoho útočníka zastřelil a druhého zranil.

"Objevily se nové důkazy, z nichž některé ukazuje i film Život a smrt v Tanvaldu. Například se domníváme, že policie zaměnila jednu důležitou stopu, což byl nůž," vysvětlil pro iDNES.cz advokát Robert Pelikán po promítání filmu v pražském kině Bio Oko. Další podrobnosti však zatím prozradit nechtěl.

"Zjistil jsem toho dost, ale zatím bych nechtěl prozrazovat. S panem advokátem počkáme, až film bude 10. března v České televizi a teprve potom chceme předat státnímu zástupci upozornění a doufat, že to bude stačit k novému šetření," řekl iDNES.cz po promítání otec zastřeleného Ladislav Tatár.

VIDEO

Pátrání po důvodech české xenofobie

Film ale není jen detektivním pátráním po pravdě v kauze zastřelení tanvaldského Roma, ale i pátráním po české xenofobii.

Filip Remunda a Vít Klusák se shodli na tom, že film o Tanvaldu byl možná nejtěžší za celou dobu jejich spolupráce. "Točíte o něčí nešťastné smrti a ruce vám svazují dvě protichůdné obavy: že z toho vyleze neempatický film, který ublíží už tak bité komunitě Romů, nebo naopak že to skončí jako učebnicový multi-kulti pamflet, který Romy oslaví a bílou majoritu odsoudí jako xenofobní hlupce," vysvětlil novinářům Vít Klusák.

Některé  názory "bílých" Čechů zaznívající v dokumentu jsou jasně rasistické. Že se Romové „flákají a žijou z dávek“, říkají všichni "bílí" Češi od šatnářky na plese po místního zastupitele. Od puberťačky na plovárně se filmaři dozvědí, že by cikáni měli chodit na vlastní koupaliště. Paradoxně ta samá puberťačka, pak tvrdí, že když zastřelili Láďu, tak brečela, protože to byl její kamarád. Šatnářka na plese se netají tím, že zabití mladého Roma schvaluje.

Střelec Jan Sieber na otázku, jak romský problém ve městě vyřešit, s úsměvem procedí, že to do televize nemůže říkat.

Názory Romů naopak tak vyhrocené a rasistické nejsou. Romové zaujímají spíše obranou pozici a snaží se vysvětlit, že pracovat chtějí a že život na dávkách jim nevyhovuje. Není tak jednoduchý a lehký, jak si "bílí" Češi myslí.

V rozhovorech s "bílými" i s Romy se Klusák s Remundou pokouší přijít na to, kdy se nenávist v Tanvaldu, vyostřovaná nedostatkem práce, objevila. "Tanvaldská situace mě v mnohém překvapila. Překvapila mě míra napětí, která je ve městě viditelná na první pohled. Pochopil jsem, že to velmi souvisí s nezaměstnaností, se špatnou ekonomickou situací a s celkovou náladou ve městě, ve které se lépe daří pocitu, že když se mi nedaří, tak za to může někdo jiný," řekl pro server Romea.cz Filip Remunda.

"Velkým překvapením pro mě bylo, že důvody xenofobie a vymezování se vůči Romům byly vždy iracionální. Ti lidé nám vždy říkali, že oni žádnou nepříjemnou zkušenost s Romy nemají, ale vadí jim, že svítí do noci a běží jim televize, nakupují více masa nebo jezdí taxíkem a další takové podobné nesmysly. A k tomu pak dodali, že slyšeli, že sousedka slyšela, že támhle nějaký "přičmoudlý" někoho okradl," dodal k tomu Vít Klusák.

Časosběrná série Český žurnál

Dokumentární film Život a smrt v Tanvaldu odvysílala Česká televize v rámci cyklu Český žurnál. Časosběrná série pěti hodinových autorských dokumentů portrétujících vybrané události a jejich aktéry roku 2012 v ČR je vysílána od 10. března na ČT 2. Režie filmů se kromě Klusáka a Remundy ujali i Lukáš Kokeš a Martin Dušek.

Další filmy z cyklu se zabývají  příběhem Romana Smetany, "tykadlového" řidiče autobusu, historicky první přímou volbou prezidenta ČR, metylalkoholovou aférou a sporem kolem způsobu uctívání válečné tragédie v Lidicích.

VIDEO

ŽIVOT A SMRT V TANVALDU - ukázka from Hypermarket Film Ltd. on Vimeo.

Přečteno: 6185x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Střelba v Tanvaldu, Rasismus, Xenofobie, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo