romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Syrští uprchlíci, postižení válkou, mohli dnes žít i v Červeném Újezdu

Praha, 3.2.2015 12:23, (ROMEA)
Zvlášť dramatická je situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Foto: Facebook - Help Syrian Refugees
Zvlášť dramatická je situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Foto: Facebook - Help Syrian Refugees

V Červeném Újezdu na Teplicku mají podle starostky Jany Syslové problém. Do bývalého uprchlického tábora prý jeho majitel Pavel Fousek stěhuje sociálně slabé lidi včetně Romů a propuštěné vězně. A český stát má prý také problém: nemůže přijmout vyšší počet syrských uprchlíků, jako jeden z důvodů uvádí, že nemá dostatek ubytovacích kapacit.

Varování 

Areál bývalého uprchlického tábora kdysi sloužil jako kasárna, v roce 1990 se změnil v uprchlický tábor, v němž žilo až 800 žadatelů o azyl z celého světa. Pozemek obehnaný vysokou zdí se čtyřmi paneláky a řadou menších domů stát nabídl v roce 2007 k prodeji. Za necelých osm milionů korun ho koupila firma, která zde loni otevřela Domov na kopci pro seniory, nemocné a sociálně slabé.

Zde momentálně žije i sedm romských rodin, některé přijely z Duchcova. Celkem tu je devadesát lidí. Podle starostky kvůli tomu v obci narostla kriminalita, žádá proto o pomoc policii i vedení kraje. Jana Syslová podle vlastních slov před takovou situací varovala již v momentě, kdy stát areál tábora prodával.

ČR dříve přijímala více uprchlíků 

Počet zařízení v ČR, v nichž žili uprchlíci, postupně klesal, protože klesal i počet lidí, kteří u nás žádali o azyl. V roce 2013 u nás žádalo o azyl již jen 710 lidí. Stát má dnes pro uprchlíky dvě zařízení, namísto původních osmi. Některá prodal, jako například tábor v Červeném Újezdu, jiná pronajal, z tábora v Bělé je dnes "zařízení pro zajištění cizinců," jak se úřednickou mluvou označují vězení.

„Současná kapacita zařízení ministerstva vnitra, tedy uprchlických zařízení, je 700 lidí,“ stěžoval si ministr vnitra Milan Chovanec v prosinci loňského roku v odůvodnění, proč nelze přijmout vyšší počet syrských uprchlíků.

Jenže dřívější přístup České republiky k lidem, kteří prchali z míst válečných konfliktů, vypovídá o něčem jiném. V době válek v bývalé Jugoslávii zde bylo šestnáct uprchlických táborů a pobytových středisek a v nich 10 tisíc utečenců. Stát si v případě nutnosti ubytovací kapacity pronajímal. I například během válek v Čečensku či Afghánistánu ČR přijímala uprchlíky ve větším množství než dnes a přiznala jim některý z dočasných druhů pobytu.

"V minulosti jsme byli schopni bez problémů přijmout a ubytovat větší počet uprchlíků a nikdo si toho příliš nevšímal," řekla serveru Romea.cz Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci (SIMI).

V roce 1998 žádalo v České republice o azyl 4 000 lidí, v roce 2003 přes 11 tisíc. V době čečenské vlny uprchlíků, v roce 2001, zde žilo 18 000 uprchlíků -naprostá většina z nich ve střediscích a táborech Správy uprchlických zařízení MV.

"Když jsme v té době mohli vstřebat tolik lidí, mohli bychom to udělat znovu. Jak známo, někteří Bosňáci, Kosováci,Čečenci a Afghánci byli také muslimové," dodává k tomu pro Romea.cz Věra Roubalová, která jako sociální pracovnice Poradny pro uprchlíky (dnešní SIMI) jezdila do uprchlického tábora v Červeném Újezdu.

Připomíná navíc, že někteří muslimové, například Afghánci, utíkali ze své vlasti před islamistickými fanatiky z Talibanu. A mezi kosovskými uprchlíky byli i Romové.

ČR: Pomoc potřebují jen křesťané 

Česká republika se rozhodla pomoci asi 70 běžencům ze Sýrie, jde o děti, které potřebují operaci a další lékařskou pomoc, a jejich rodiny. Potřebné děti byly českou vládou vybrány podle náboženského klíče, jejich rodiny musely být křesťanské.

Problém se současným stavem bývalého tábora v Červeném Újezdu i se syrskými uprchlíky se rozebíral i v souvislosti s návštěvou prezidenta Miloše Zemana v severočeském kraji. Server Romea.cz se Zemanovými a dalšími vyjádřeními k této problematice bude i nadále zabývat.

Přečteno: 991x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sýrie, uprchlík, Česká republika, Červený ÚjezdHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo