romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Teplický soud projednává případ, kdy Romové v Duchcově chtěli zbít místního rasistu, ale spletli se

Teplice, 14.12.2013 16:30, (ROMEA)
Agresivní neonacisté, příznivci DSSS, napadli 22. 6. 2013 v Duchcově policisty kameny a lahvemi. Poilcie proti nim zasáhla obušky, slzným plynem, použila i vodní dělo (FOTO: Jiří Šlemar)
Agresivní neonacisté, příznivci DSSS, napadli 22. 6. 2013 v Duchcově policisty kameny a lahvemi. Poilcie proti nim zasáhla obušky, slzným plynem, použila i vodní dělo (FOTO: Jiří Šlemar)

Teplický soud začal projednávat případ čtyř Romů, kteří po protiromské demonstraci napadli před místní restaurací dva etnické Čechy. Útočníci si chtěli vyřídit účty z místním rasistou  a členem DSSS Jindřichem Svobodou, který protiromské demonstrace organizoval. Místo něj však zbili dva jiné muže.

Podle serveru iDNES.cz začátek čtvrtečního soudního líčení provázela bouřlivá atmosféra. Do budovy soudu dorazilo početné příbuzenstvo a zaplnilo chodbu před jednací místností. "Chování ze strany některých příbuzných před jednací síni bylo chvílemi emotivní, obzvláště, když byli obžalovaní eskortováni v poutech do jednací síně," uvedl podle serveru předseda teplického soudu Roman Dobeš. Příbuzní se ale nakonec zklidnili, takže policie ani justiční stráž zasahovat nemusely.

Čtveřice obžalovaných Romů je souzena kvůli hanobení národa a rasy, ublížení na zdraví, výtržnictví, násilí proti skupině a jednotlivci a vyhrožování úřední osobě. Násilníkům hrozí až pětileté vězení.

Hlavní líčení před teplickým soudem bude pokračovat v lednu, kdy má soudce vyslechnout jedenáct navržených svědků. "Pokud dorazí všichni, je možné, že by padl rozsudek," sdělil podle iDNES.cz soudce Jaroslav Malchus, který případ řeší.

Útočníci chtěli zbít organizátora protiromských demonstrací, spletli se

Útok inicioval podle obžaloby otec dvou aktérů známého útoku z 18. května, při kterém skupina Romů ztloukla manželský pár. Když pak vzal soud v červenci po průtazích útočníky náhle do vazby, muž se rozhodl pomstít. Spolu s třemi dalšími se 13. července mezi desátou a jedenáctou hodinou večer vydali hledat spoluorganizátora první duchcovské demonstrace Jindřicha Svobodu. Vinili ho z podněcování protiromských nálad, které se podle jejich mínění odrazily i na rozhodnutí soudu o vazbě.

Jenže se spletli. V Teplické ulici zbili jiného muže, který právě vycházel z hospody U Svatýho a oni ho v opilosti považovali za Svobodu. Píše server iDNES.cz. Na místě útoku policie zadržela tři muže. "Policie na místě zadržela tři muže, ale mého druha pustila, nezadržela ho. Ještě večer jsme stáli před domem, okolo šli policisté a normálně se s ním zdravili," řekla v červenci serveru Romea.cz Renáta Lázová. Podle policie však čtvrtý muž z místa napadení utekl a těžkooděnci zadrželi tohoto muže v půl jedné v noci u něj doma.

"Nekladl žádný odpor. Přesto ho těžkooděnci povalili na zem a tam ho zbili. Potom ho táhli po schodech - druh po celou dobu naříkal bolestí. Do auta si ho pak hodili pod nohy, ani mu neumožnili, aby si mohl sednout na sedačku. Podle svědectví mých známých zatáhli těžkooděnci mého druha do míst, kterým se tu říká Viadukt, a tam jej zmlátili znovu, patnáct až dvacet minut se odtud ozýval jeho křik a nářek," dodala tehdy Lázová.

"Podezřelý při zatýkání opakovaně neuposlechl výzvy policistů a kladl aktivní odpor, takže proti němu museli použít zákonné donucovací prostředky," popsal pro server Romea.cz v červenci zadržení  Daniel Vítek, policejní tiskový mluvčí Ústeckého kraje.

Rvačce předcházelo řádění extremistů

Rvačce v hospodě předcházelo řádění extremistů v ulicích města. Na protiromském shromáždění se tehdy sešlo asi 40 občanů, mezi nimiž byli i extremisté. Na náměstí si vyslechli krátký projev a rozešli se. Část z nich se však vydala do jižní části města, kde žijí Romové. Policie jim na rohu ulic Bílinská a Nádražní zabránila v dalším pochodu. "Jsou tady neonacisté, jsou tady těžkooděnci," sdělila v červenci serveru Romea.cz Zlatuše Tomášová, sociální terénní pracovnice pro romskou komunitu v Duchcově.

V ulici Karla Čapka a Bílinské se v reakci na protiromské shromáždění sešlo asi 70 Romů. Část extremistů se z náměstí vydala právě do těchto ulic. "Byli tady dva náckové a hodili PET láhev po pracovníkovi občanského sdružení Květina. Policie ty nácky zadržela a i s napadeným je odvezla k výslechu," uvedla pro server Romea.cz Zlatuše Tomášová.

"Přišla sem skupinka neonacistů a místních duchcovských lidí, nadávali mi tady. Pak se tady objevilo černé auto, kde byli čtyři lidi. Dva kluci a dvě ženský. Jeden vytáhl PET láhev, která byla do poloviny naplněná pivem a hodil jí po mě," popsal pro server Romea.cz incident Štefan Horvát z občanského sdružení Květina.

ryz, iDNES.cz
Přečteno: 3527x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Rasismus, Extremismus, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo