romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tišer: Romové by se měli vyvarovat pohybu u trasy pochodu v Plzni

24.8.2013 11:05
Štefan Tišer (FOTO: Jana Šustová)
Štefan Tišer (FOTO: Jana Šustová)

Plzeňský romský předák Štefan Tišer vyzval Romy, aby se vyvarovali pohybu na trase sobotního pochodu extremistů Plzní i poblíž dalších shromáždění. Romové kvitují, že se proti pochodu postavila také občanská společnost, řekl ČTK Tišer, předseda Strany rovných příležitostí a člen Rady vlády pro národnostní menšiny.

Plzeňský pochod povede z náměstí Republiky přes hlavní nádraží po Koterovské ulici až na náměstí Milady Horákové. Pochod i shromáždění jsou ohlášeny od 13:00 do 20:00. Proti pochodu se má konat šest mítinků občanských aktivistů. Situaci bude sledovat kolem 700 policistů a stovka strážníků. Účastníků pochodu by mělo až 400. Policie doporučuje občanům, aby se nezdržovali v místech plánované trasy pochodu a shromáždění nebo v jejich bezprostřední blízkosti.

"Občanský protest proti rasistické demonstraci a pochodu podpoří na Anglickém nábřeží 19 sdružení, iniciativ a politických stran. Prvním řečníkem bude biskup František Radkovský," uvedl Petr Vaněk z iniciativy V Plzni nácky nechceme. Protest se uskuteční formou řádné nahlášeného shromáždění a začne ve 14:30 před Komerční bankou.

"Naši lidé by by se neměli pohybovat na trase, ale nemohu jim zakázat, aby šli nakupovat a projít," uvedl Tišer. Pochvaluje si spolupráci s policií před sobotní akcí. Je s ní i vedením radnice domluvený, že bude akci přítomen a případné excesy korigovat.

Tišer hodnotí soužití Romů s většinovou populací v Plzni jako dobré. "Jsou tu sdružení a neziskové organizace, které hodně pomáhají. Incidenty se snažíme s radnicí okamžitě řešit," řekl.

Tišer uvedl, že město by mělo více investovat do svých domů, například v sociálně vyloučené Plachého ulice, aby zlepšilo kvalitu bydlení pro Romy a mělo by podle něj využít například program Zelená úsporám na jejich opravy a zateplení. "Jsem proti kamerovým systémům, ale pro zavedení domovníků ve vchodech, které by platilo město," uvedl.

Pro Romy podle Tišera není v Plzni dostatek práce. "Všelijaké pracovní agentury suplují Úřad práce. Agentury ale berou lidi na dohodu o provedení práce, kdy se týden dělá a 14 dní ne. Vydělávají na tom, ale občané ne, protože sedí doma," uvedl. Úřad by měl pro Romy hledat práci a "ne jen lidi zapisovat do evidence". Měl by měl podle Tišera jednat s továrnami a podnikateli a vytvářet nové pozice.

Podle Tišera je na pochodech "strašné", že jsou jejich účastníci stále mladší lidé. "Musí to podporovat rodiče. Musí vědět, kde je jejichž dítě, s kým se kamarádí a co dělá. Dělnická strana už si nebere žádné servítky a nabírá nezletilé a mladistvé," uvedl. Podle Tišera se posledních šest let situace zhoršila; zákony i lokální vyhlášky by měly být tvrdší.

Tišer ale chápe jako zlepšení přístup většinové populace, která svými akcemi říká, že extremisty nechce a že chce vést veřejný dialog. "To je nejlepší cesta, která je," dodal.

Přečteno: 1066x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strana rovných příležitostí, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Pochod, Plzeň, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo