romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tišer: Romové by se měli vyvarovat pohybu u trasy pochodu v Plzni

24.8.2013 11:05
Štefan Tišer (FOTO: Jana Šustová)
Štefan Tišer (FOTO: Jana Šustová)

Plzeňský romský předák Štefan Tišer vyzval Romy, aby se vyvarovali pohybu na trase sobotního pochodu extremistů Plzní i poblíž dalších shromáždění. Romové kvitují, že se proti pochodu postavila také občanská společnost, řekl ČTK Tišer, předseda Strany rovných příležitostí a člen Rady vlády pro národnostní menšiny.

Plzeňský pochod povede z náměstí Republiky přes hlavní nádraží po Koterovské ulici až na náměstí Milady Horákové. Pochod i shromáždění jsou ohlášeny od 13:00 do 20:00. Proti pochodu se má konat šest mítinků občanských aktivistů. Situaci bude sledovat kolem 700 policistů a stovka strážníků. Účastníků pochodu by mělo až 400. Policie doporučuje občanům, aby se nezdržovali v místech plánované trasy pochodu a shromáždění nebo v jejich bezprostřední blízkosti.

"Občanský protest proti rasistické demonstraci a pochodu podpoří na Anglickém nábřeží 19 sdružení, iniciativ a politických stran. Prvním řečníkem bude biskup František Radkovský," uvedl Petr Vaněk z iniciativy V Plzni nácky nechceme. Protest se uskuteční formou řádné nahlášeného shromáždění a začne ve 14:30 před Komerční bankou.

"Naši lidé by by se neměli pohybovat na trase, ale nemohu jim zakázat, aby šli nakupovat a projít," uvedl Tišer. Pochvaluje si spolupráci s policií před sobotní akcí. Je s ní i vedením radnice domluvený, že bude akci přítomen a případné excesy korigovat.

Tišer hodnotí soužití Romů s většinovou populací v Plzni jako dobré. "Jsou tu sdružení a neziskové organizace, které hodně pomáhají. Incidenty se snažíme s radnicí okamžitě řešit," řekl.

Tišer uvedl, že město by mělo více investovat do svých domů, například v sociálně vyloučené Plachého ulice, aby zlepšilo kvalitu bydlení pro Romy a mělo by podle něj využít například program Zelená úsporám na jejich opravy a zateplení. "Jsem proti kamerovým systémům, ale pro zavedení domovníků ve vchodech, které by platilo město," uvedl.

Pro Romy podle Tišera není v Plzni dostatek práce. "Všelijaké pracovní agentury suplují Úřad práce. Agentury ale berou lidi na dohodu o provedení práce, kdy se týden dělá a 14 dní ne. Vydělávají na tom, ale občané ne, protože sedí doma," uvedl. Úřad by měl pro Romy hledat práci a "ne jen lidi zapisovat do evidence". Měl by měl podle Tišera jednat s továrnami a podnikateli a vytvářet nové pozice.

Podle Tišera je na pochodech "strašné", že jsou jejich účastníci stále mladší lidé. "Musí to podporovat rodiče. Musí vědět, kde je jejichž dítě, s kým se kamarádí a co dělá. Dělnická strana už si nebere žádné servítky a nabírá nezletilé a mladistvé," uvedl. Podle Tišera se posledních šest let situace zhoršila; zákony i lokální vyhlášky by měly být tvrdší.

Tišer ale chápe jako zlepšení přístup většinové populace, která svými akcemi říká, že extremisty nechce a že chce vést veřejný dialog. "To je nejlepší cesta, která je," dodal.

Přečteno: 1027x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Strana rovných příležitostí, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Pochod, Plzeň, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo