romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tisíce lidí přišly do duhového průvodu podpořit homosexuály

Praha, 18.8.2012 19:35, (ROMEA)

Tisíce lidí přišly dnes po poledni v centru Prahy vyjádřit podporu sexuálním menšinám. Duhovým průvodem, v němž nechyběly alegorické vozy, duhové vlajky a extravagantní převleky, vyvrcholil druhý ročník festivalu Prague Pride, který má posílit respekt k jinakosti a podpořit toleranci. Pochod došel za zvuků hudby z Václavského náměstí na Střelecký ostrov, kde je na programu koncert. Již před začátkem průvodu proti němu protestovaly v centru města desítky ultrakonzervativců a mladých křesťanských demokratů. Vážnější konflikty policie nezaznamenala.

Účastníci Prague Pride se v centru metropole shromažďovali už od dopoledne. Průvod se za zvuků hudby naplno roztančil kolem 13:30, kdy se jeho čelo ozdobené obří duhovou bránou vydalo směrem na Můstek. Zhruba o hodinu později už téměř celý průvod došel na Střelecký ostrov. Podle policistů v něm šlo zhruba deset tisíc lidí.

"Jsme velice spokojeni, průvod byl větší než loni a byl daleko barevnější a pestřejší, a to nejenom kostýmy, ale také složením lidí," řekl ČTK mluvčí festivalu Petr Tomáš. Pořadatelé podle něj nezaznamenali žádný incident. Organizátoři počítají s tím, že festival uspořádají i příští rok.  

"Jsem tu kvůli toleranci a abych se pobavila," řekla ČTK Pražačka Petra, která na karneval přišla se svou přítelkyní. Podobně hovořili i další účastníci pochodu. "Chci si užít hezký den, bude to veselý průvod a dobrý koncert," řekl ČTK Pavel, který rovněž na akci zamířil se svým přítelem. "Necítím se nijak odstrkovaný, ale stále jsou v Česku oblasti, kde není situace homosexuálů jednoduchá, například pokud někdo z páru má děti, nebo je chtějí adoptovat," řekl.

Tempo karnevalu udávalo několik alegorických vozů s hudební aparaturou. Na jednom z nich lidé mohli vidět například obrovského čápa sedícího na hnízdě, kolem nějž se vlnili tanečníci ozdobení pestrobarevnými pery. V průvodu se objevila hesla jako 'Miluju gaye', 'Jednotně za právo na odlišnost' či 'Ježíš nás miluje všechny'. Kromě párů dávajících jasně najevo svou příslušnost k sexuální menšině se duhového průvodu účastnily tisíce dalších lidí, včetně rodin s dětmi. Několik lidí neslo také transparenty na podporu ruské punkové skupiny Pussy Riot, jejíž členky byly kvůli happeningu v pravoslavném chrámu odsouzeny ke dvěma letům odnětí svobody.

Festival sexuálních menšin a pochod, který je jeho vrcholem, stejně jako při loňském prvním ročníku akce vyvolal ostrou reakci konzervativních kruhů. Několik desítek lidí proti festivalu dopoledne protestovalo na shromáždění ultrakonzervativní iniciativy D.O.S.T.

"Ty skupiny, které se ozvaly proti nám byly spíše obskurní a marginální iniciativy, které si myslím obecně ve společnosti nemají sluchu. Jinak si opravdu myslím, že se proti festivalu moc hlasů neozvalo. Což mě těší, protože to znamená, že si ten festival začíná nacházet místo v Praze jako tradiční součást festivalové sezony v létě," uvedl v rozhovoru pro server TÝDEN.CZ ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek

Na akci odpůrců Prague Pride promluvil mimo jiné prezidentův vicekancléř Petr Hájek, který shromážděným tlumočil pozdrav Václava Klause. Prezident, který již loni kritizoval festival i politiky za jeho podporu, se i letos stal terčem některých transparentů. "A vy myslíte toho pana Hájka, který tvrdí, že člověk nepochází z opice a že kouření neškodí zdraví?" reagoval na účast Hájka ředitel Walek.

Účastníci duhového pochodu adresovali Klausovi hesla jako 'Klausoše do koše' či 'Přiznej barvu, Kikino'.

Někteří politici a organizace naopak přišli vyjádřit pochodu homosexuálů podporu. Prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier, který v minulých dnech podpořil adopci dětí homosexuálními páry, mezi lidmi sbíral podpisy pod petici za svou kandidaturu. Pochod podpořila Strana zelených, Mladí sociální demokraté či Amnesty International. Na akci se objevil také americký velvyslanec Norman Eisen.

Odpůrci festivalu z řad mladých křesťanů se během pochodu mísili s jeho účastníky, rozdávali letáky odsuzující přehlídku sexuálních menšin v ulicích. Občas zazněla hanlivá hesla na adresu homosexuálů, žádné větší konflikty ale akci neprovázely. Předvedeno bylo sedm lidí pro podezření z přestupku, zejména kvůli verbálním útokům a chybějícím dokladům totožnosti, sdělil ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Server iDNES.cz uvedl, že podle mluvčího policie se zřejmě jednalo o odpůrce pochodu.

Zatímco loňský první ročník měl ukázat, že komunita gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů v Česku žije a je součástí společnosti, cílem letošní přehlídky je posílit respekt k jinakosti. Pořadatelé se rozhodli představit hlavně skupiny, o nichž se mnoho neví, třeba život homosexuálních Romů, transsexuálů či postižených gayů a leseb. Jedním z hlavních témat je i rodičovství.

ČTK, ryz, TÝDEN.CZ, iDNES.cz
Přečteno: 1173x
 

Kam dál:

Štítky:  

Prague Pride, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo