Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Tisíce lidí ve stovkách obchodů se zapojily do sbírky potravin

22. listopadu 2020
Čtení na 4 minuty

Tisíce lidí se v sobotu v Česku zapojily do dobročinné sbírky potravin a drogistického zboží pro potřebné. V 603 prodejnách lidé darovali hlavně rýži, těstoviny, konzervy a další trvanlivé potraviny, přispět mohou také prostřednictvím dvou e-shopů, sdělila ČTK pořádající Česká federace potravinových bank. Získané jídlo a další zboží zamíří přes potravinové banky k samoživitelkám, osamělým seniorům nebo handicapovaným. Do organizace sbírky zasáhla epidemie koronaviru, ubylo dobrovolníků a zboží se předávalo bezkontaktně.

Při loňské podzimní sbírce potravin zákazníci v obchodech darovali 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží, což byl dosavadní rekord. Letošní výtěžek by měl být podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové známý v neděli. Sbírka se od loňska pořádá dvakrát ročně, letošní jarní část byla zrušena kvůli první vlně pandemie onemocnění COVID-19.

Pomoc potravinových bank v současnosti potřebuje více lidí než v minulosti. Mezi novými žadateli jsou zvláště ti, kteří přišli kvůli koronaviru o práci, nebo mají minimální příjmy. Vzhledem k tomu, že sbírka letos určitě nepokryje poptávku, budou potravinové banky muset potraviny i samy nakupovat, což se dosud nikdy nestalo, uvedla Láchová. Třeba sklady liberecké potravinové banky byly před začátkem sbírky téměř prázdné, řekl ČTK její ředitel Josef Vlček. Podobná byla situace ve skladu Oblastní charity Pardubice.

Potravinovým bankám přispívá také stát. Letos dostanou zhruba 95 milionů korun, z toho 20 milionů z rozpočtové rezervy jim bude zasláno na základě pátečního rozhodnutí vlády. “Potravinové banky měly letos daleko vyšší výdaje. Peníze půjdou na jejich provozní náklady,” řekl dnes novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). V případě potřeby se podle něj bude jednat o další pomoci bankám. O jakou podporu by se mohlo jednat, neupřesnil.

Nakoupené zboží dnes lidé mohli nechat za pokladnami mezi 08:00 a 18:00 v některých prodejnách řetězců Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Penny Market, Rossmann a Tesco. I v dalších dnech mohou připravené balíčky darovat přes internetový obchod sítě Tesco a Rohlik.cz.

Zboží odložené dárci do sběrných košů přebírali dobrovolníci, kterých bylo letos kvůli hygienickým opatřením v celé zemi jen 600, zatímco loni jich pomáhaly 4000. V každém obchodě byli dnes nejvýše dva. “Pořádání sbírky je tak pro nás letos zvlášť náročné, ovšem letos je sbírka obzvláště potřeba,” řekla Láchová. Získané zboží potravinové banky roztřídí a předají neziskovým organizacím, které je rozdělí také například rodinám v krizi, bezdomovcům či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Aktivně se do sbírky zapojila například zastupitelka města Chomutov Renata Adamová, která je jednou ze 13 romských zastupitelů v ČR. “Darujte jídlo a drogerii těm, kterým se nedostává. Zapojte se do podzimního kola Sbírky potravin společně se zastupitelkou města Chomutova Renatou Adamovou. Sbírka je zaměřena hlavně na pomoc důchodcům a samoživitelkám,” sdílela Adamová fotografii na sociální síti Facebook.

Zájem o sbírku byl patrný už dopoledne. Třeba v hypermarketu Globus na Černém Mostě v Praze zákazníci ráno za půldruhé hodiny naplnili sedm nákupních vozíků. V hypermarketu Tesco v pražském Edenu bylo ke 12:00 vybráno 1,5 tuny potravin a drogerie. Řetězec se rozhodl sbírku prodloužit, lidé mohou v některých jeho obchodech zboží za pokladnami odevzdat až do 1. prosince.

Na Černém mostě se do sobotní akce zapojila i organizace Identity Prague, z. s., která tam pomáhá svobodným matkám, tělesně postiženým nebo seniorům. “Dnes máte možnost udělat dobrý skutek a přispět svým nákupem trvanlivých potravin,” napsali na sociální síť představitelé spolku Petr Ščuka a Jana Gorušková.

Zapojené e-shopy nabízejí balíčky za 100 až 500 korun. Jejich velikost cenově odpovídá tomu, kolik letos lidé plánují podle průzkumu společnosti Ipsos darovat. Nejčastěji chtějí dát zboží za 100 až 249 korun. Jako skupiny nejvíce ohrožené nedostatkem potravin dotázaní v průzkumu nejčastěji uvedli samoživitelky a osamělé seniory, polovina takto vnímá také lidi, kteří kvůli pandemii přišli o práci. Roste povědomí o sbírce. Nyní ji zná více než 80 procent populace, v roce 2016 to bylo 53 procent, ukázal průzkum.

Sbírku potravin organizuje Česká federace potravinových bank a potravinové banky ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu, Asociací společenské odpovědnosti a neziskovými organizacemi Charita ČR, Armáda spásy, Naděje a Slezská diakonie. Loni potravinové banky v Česku shromáždily 4700 tun potravin a drogerie, meziročně téměř o 600 tun více. Pomoc v podobě zboží, které banky získávají od obchodních řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci a od pěstitelů a producentů, putovala ke 100.000 lidí.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon