romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Trestní stíhání za vydání knihy Hitlerových projevů pokračuje

Praha, 22.11.2013 14:27, (ROMEA)
Obálka knihy Adolf Hitler Projevy (FOTO: Hitlerovyprojevy.cz)
Obálka knihy Adolf Hitler Projevy (FOTO: Hitlerovyprojevy.cz)

Stíhání vydavatelství Guidemedia, jejich dvou šéfů a publicisty Lukáše Beera kvůli vydání knihy "Adolf Hitler: Projevy" pokračuje. Žalobce zamítl jejich stížnost na stíhání jako nedůvodnou. Řekl to mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Vydavatelům i Beerovi hrozí za popírání a schvalování genocidy až tři roky vězení.

"Nyní může pokračovat trestní stíhání. Zda kauza skončí až před soudem, to je nyní věcí státního zástupce, který se kauzou zabývá, a také policie," uvedl Olma. Proč Krajské státní zastupitelství v Brně stížnost zamítlo, neupřesnil.

Nakladatelství ve stížnosti píše, že do předmluvy knihy záměrně nedalo text, v němž by se od sbírky Hitlerových projevů distancovalo a vyjádřilo nad nimi své opovržení. Důvodem je prý to, že tento přístup "je znakem totalitních a nedemokratických režimů". Přestože kritika německého diktátora v publikaci chybí, neznamená to podle vydavatelů, že se s Hitlerem shodují.

"Jediným důsledkem těchto povinných úliteb v praxi by bylo, že postoje vydavatelů a editorů by tím byly znevěrohodňovány a dílo samo by bylo v posledku čtenářem nahlíženo jako zakázané ovoce," sdělil stíhaný jednatel Guidemedia Pavel Kamas.

Publikaci Lukáše Beera vydala Guidemedia v nákladu 10 000 kusů. Z propagačních textů na webu se čtenář knihy dozví, že Hitler mluvil o Češích s úctou a uznáním, že podle něj měl každý stejné právo na život, usiloval prý o mír, přál si přátelství s Anglií a neměl nic proti Rusům.

O nakladatelství se zmiňuje situační zpráva o extremismu za první čtvrtletí letošního roku ministerstva vnitra. Komentář ke knize o Hitlerových projevech podle zprávy přímo i nepřímo obhajuje nacismus. Kamas tvrdí, že publikace čtenáři předkládá jen historická data bez extremistických tendencí.

ČR už obdobnou kauzu měla, když vydavatel Michal Zítko v roce 2000 publikoval nekomentovaný překlad Hitlerovy knihy Mein Kampf. Nejprve dostal podmínku za jeho vydání, pak byl ale trestu zproštěn. S výhrou u soudu nyní počítá i Kamas.

Přečteno: 1032x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Knihy, Adolf Hitler, vyšetřováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo