romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tři tisíce lidí je v Královehradeckém kraji ohroženo sociálním vyloučením

14.10.2019 11:40
Sociální bydlení v Broumově: Jeden z domů v Soukenické ulici.
Sociální bydlení v Broumově: Jeden z domů v Soukenické ulici.

V Královéhradeckém kraji je ohroženo sociálním vyloučením odhadem více než 3000 lidí, většinou jde o Romy. V kraji sociální vyloučení charakterizuje existence jednotlivých domů v městské zástavbě nebo na samotě. Takových míst jsou v kraji desítky. Nikde nelze hovořit o takzvaných ghettech, zjistila ČTK od zástupců samospráv, hejtmanství a Agentury pro sociální začleňování.

"Podle odhadu obcí s rozšířenou působností (ORP) z letošního roku žije v sociálně vyloučených lokalitách (SVL) zhruba 3500 osob. Odhadujeme, že podíl příslušníků romské menšiny tvoří 75 procent z celkového počtu osob žijících v SVL," uvedla pro ČTK mluvčí kraje Sylvie Velčovská.

Sociálně vyloučenou lokalitou se rozumí oblast obývaná hlavně lidmi, kteří žijí v chudobě, izolaci, v nevyhovujících podmínkách. Na takových místech je vyšší kriminalita a naopak nízká úroveň vzdělání.

"Dvanáct obecních úřadů ORP z 15 v letošním roce uvedlo, že se v jejich správním obvodu nachází minimálně jedna sociálně vyloučená lokalita. Problematika sociálně vyloučených lokalit se týká celkem 26 obcí na území Královéhradeckého kraje," sdělila Velčovská.

Jsou například v Broumově, Kostelci nad Orlicí, Hořicích, Jaroměři, Hradci Králové, Náchodě, Novém Bydžově, Rychnově nad Kněžnou nebo Trutnově.

"Tato identifikace se však neopírá o jednotnou metodiku, jde o subjektivní posouzení ze strany příslušného ORP," dodala mluvčí.

V sedmitisícovém Broumově bylo podle Agentury pro sociální začleňování loni přes 20 sociálně vyloučených míst, většinou zchátralých bytových domů, v nichž žilo 600 až 800 lidí, převážně Romů.

"V roce 2014 bylo těchto lidí okolo 900, před dvěma lety počet klesl na 600 až 700 a od té doby je zhruba stejný," řekl ČTK starosta Broumova Jaroslav Bitnar.

Problém podobného rozsahu mají také v pětitisícové Úpici na Trutnovsku. Obě města se od utlumení výroby v textilkách v 90. letech potýkají s nižší životní úrovní a s omezenou nabídkou práce. Starosta Úpice Petr Hron ČTK řekl, že ve 14 zchátralých bytových domech žije odhadem více než 600 lidí ohrožených sociálním vyloučením.

"Textilky měly vlastní bytové domy, jež pak byly levně k prodeji. Chytili se toho lidé, kteří podnikají se sociálním bydlením, a problém byl na světě. Do Úpice se stěhují lidé třeba i z Liberce, Trutnova, Broumovska," řekl ČTK Hron.

Broumov i Úpice jsou v hradeckém kraji jedny z nejpostiženějších měst tzv. obchodem s chudobou, proto také zavedly bezdoplatkové zóny. Jde o to, že noví přistěhovalci nemají nárok na doplatek na bydlení od státu. Města se tak brání tomu, aby vznikala místa, kde se budou koncentrovat problémoví obyvatelé.

"Zavedli jsme to v první polovině roku, máme to na jednotlivá čísla popisná, kde jsme vnímali problém. Situace se stabilizovala," řekl ČTK místostarosta Broumova Kamil Slezák. Úpice zavedla před rokem opatření plošně na celé město, což ale vadilo krajskému úřadu.

"Zrušili nám to. Budeme to nově chystat podle jiného klíče, přímo na ulice," řekl ČTK Hron. Ve stotisícovém Hradci Králové je vzhledem k počtu obyvatel problém téměř zanedbatelný. Lidí, které lze označit za ohrožené sociálním vyloučením, je podle magistrátu odhadem 120, a to většinou na ubytovnách. Z vyjádření zástupců hejtmanství vyplývá, že v posledních pěti letech se počet obyvatel žijících v sociálně vyloučených lokalitách drží na zhruba stejné úrovní, a to mezi 2500 až 3500 lidí.

Přečteno: 922x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Romové, Sociálně vyloučené lokality, sociální bydlení, sociální oblastHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo