romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tři tisíce lidí je v Královehradeckém kraji ohroženo sociálním vyloučením

14.10.2019 11:40
Sociální bydlení v Broumově: Jeden z domů v Soukenické ulici.
Sociální bydlení v Broumově: Jeden z domů v Soukenické ulici.

V Královéhradeckém kraji je ohroženo sociálním vyloučením odhadem více než 3000 lidí, většinou jde o Romy. V kraji sociální vyloučení charakterizuje existence jednotlivých domů v městské zástavbě nebo na samotě. Takových míst jsou v kraji desítky. Nikde nelze hovořit o takzvaných ghettech, zjistila ČTK od zástupců samospráv, hejtmanství a Agentury pro sociální začleňování.

"Podle odhadu obcí s rozšířenou působností (ORP) z letošního roku žije v sociálně vyloučených lokalitách (SVL) zhruba 3500 osob. Odhadujeme, že podíl příslušníků romské menšiny tvoří 75 procent z celkového počtu osob žijících v SVL," uvedla pro ČTK mluvčí kraje Sylvie Velčovská.

Sociálně vyloučenou lokalitou se rozumí oblast obývaná hlavně lidmi, kteří žijí v chudobě, izolaci, v nevyhovujících podmínkách. Na takových místech je vyšší kriminalita a naopak nízká úroveň vzdělání.

"Dvanáct obecních úřadů ORP z 15 v letošním roce uvedlo, že se v jejich správním obvodu nachází minimálně jedna sociálně vyloučená lokalita. Problematika sociálně vyloučených lokalit se týká celkem 26 obcí na území Královéhradeckého kraje," sdělila Velčovská.

Jsou například v Broumově, Kostelci nad Orlicí, Hořicích, Jaroměři, Hradci Králové, Náchodě, Novém Bydžově, Rychnově nad Kněžnou nebo Trutnově.

"Tato identifikace se však neopírá o jednotnou metodiku, jde o subjektivní posouzení ze strany příslušného ORP," dodala mluvčí.

V sedmitisícovém Broumově bylo podle Agentury pro sociální začleňování loni přes 20 sociálně vyloučených míst, většinou zchátralých bytových domů, v nichž žilo 600 až 800 lidí, převážně Romů.

"V roce 2014 bylo těchto lidí okolo 900, před dvěma lety počet klesl na 600 až 700 a od té doby je zhruba stejný," řekl ČTK starosta Broumova Jaroslav Bitnar.

Problém podobného rozsahu mají také v pětitisícové Úpici na Trutnovsku. Obě města se od utlumení výroby v textilkách v 90. letech potýkají s nižší životní úrovní a s omezenou nabídkou práce. Starosta Úpice Petr Hron ČTK řekl, že ve 14 zchátralých bytových domech žije odhadem více než 600 lidí ohrožených sociálním vyloučením.

"Textilky měly vlastní bytové domy, jež pak byly levně k prodeji. Chytili se toho lidé, kteří podnikají se sociálním bydlením, a problém byl na světě. Do Úpice se stěhují lidé třeba i z Liberce, Trutnova, Broumovska," řekl ČTK Hron.

Broumov i Úpice jsou v hradeckém kraji jedny z nejpostiženějších měst tzv. obchodem s chudobou, proto také zavedly bezdoplatkové zóny. Jde o to, že noví přistěhovalci nemají nárok na doplatek na bydlení od státu. Města se tak brání tomu, aby vznikala místa, kde se budou koncentrovat problémoví obyvatelé.

"Zavedli jsme to v první polovině roku, máme to na jednotlivá čísla popisná, kde jsme vnímali problém. Situace se stabilizovala," řekl ČTK místostarosta Broumova Kamil Slezák. Úpice zavedla před rokem opatření plošně na celé město, což ale vadilo krajskému úřadu.

"Zrušili nám to. Budeme to nově chystat podle jiného klíče, přímo na ulice," řekl ČTK Hron. Ve stotisícovém Hradci Králové je vzhledem k počtu obyvatel problém téměř zanedbatelný. Lidí, které lze označit za ohrožené sociálním vyloučením, je podle magistrátu odhadem 120, a to většinou na ubytovnách. Z vyjádření zástupců hejtmanství vyplývá, že v posledních pěti letech se počet obyvatel žijících v sociálně vyloučených lokalitách drží na zhruba stejné úrovní, a to mezi 2500 až 3500 lidí.

Přečteno: 886x
 

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Romové, Sociálně vyloučené lokality, sociální bydlení, sociální oblastHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo